واکنش ترکیه به تهدیدهای وزارت خارجه آمریکا/ آنکارا واشنگتن را از هرگونه اقدام اشتباه برحذر داشت

چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزارت خارجه ترکیه روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای آمریکا را از هر اقدام اشتباهی که روابط دو کشور و گفت وگو ها میان آنکارا و واشنگتن را دچار آسیب کند برحذر داشت.


بنابر گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه ترکیه سخنان اخیر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص خرید سامانه پدافندی «اس -۴۰۰» روسیه از سوی آنکارا را در تناقض آشکار با صحبت‌های صورت گرفته میان «دونالد ترامپ» و «رجب طیب اردوغان» رؤسای جمهوری آمریکا و ترکیه در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ژاپن خواند.

این بیانیه افزود: ترکیه از آغاز روند خرید سامانه «اس -۴۰۰» کاملاً شفاف رفتار کرده و با تشکیل کمیته مشترک با واشنگتن و ناتو، تلاش نموده تا نگرانی‌های آمریکا درخصوص تهدید جنگنده‌های «اف ۳۵» این کشور از سوی سامانه «اس -۴۰۰» را برطرف کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته اعلام کرد که در صورت تحویل سامانه «اس -۴۰۰» به ترکیه، آمریکا از گزینه تحریم علیه آنکارا استفاده خواهد کرد.

بارگیری و ارسال نخستین محموله از تسلیحات اس -۴۰۰ به ترکیه با وجود هشدارهای پی در پی آمریکا به آنکارا آغاز شد.

تسلیحات درخواستی ترکیه از روسیه شامگاه دوشنبه با دو فروند هواپیمای باری راهی آنکارا شده است.

این تسلیحات به پایگاه هوایی ترکیه به نام «توری» انتقال خواهند یافت.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری ترکیه روز ۱۱ تیر ماه گفته بود که نخستین سامانه موشک‌های دفاعی اس ۴۰۰ در ۱۰ روز آینده تحویل گرفته خواهد شد.

به گفته کارشناسان هراس آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو از این است که رهگیری جنگنده‌های اف ۳۵ در رادارهای سیستم دفاع موشکی «اس- ۴۰۰» وارد شده و توانایی این جنگ افزار در مقابله با روسیه کاهش یابد.

مجموعه‌های پدافند موشکی «اس – ۴۰۰» یا تریومف (در طبقه بندی ناتو اس. ای -۲۱) پیشرفته‌ترین تسلیحات پدافند موشکی روسیه است که هواپیماها را تا برد ۴۰۰ کیلومتری هدف قرار می‌دهد و مجهز به موشک‌های تاکتیکی تا شعاع ۶۰ کیلومتری است.