دائرة المعارف موعود آخرالزمان
موقعیت شما: صفحه یک»طرح روز»دائرة المعارف موعود آخرالزمان

دائرة المعارف موعود آخرالزمان

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۵
امتیاز این گزینه
(1 رای)

در حقیقت، نگارش دایرة المعارف، در نقاط عطف مهم تاریخی هر قوم، وظیفة سنگین اصلاح یا تجدید بنای نگرش و دریافت کلّی آن قوم را، دربارة هستی و فرهنگ آنها، عهده ‌دار است. چنان‌که تألیف «دایرة المعارف بزرگ فرانسه»، موجب شد تا عموم روشنفکران عصر رنسانس، با ارائة تعاریفی جدید، دربارة همه شئون زندگی بشر و البتّه متفاوت با نگرش ادوار پیشین (عصر مسیحیت)، بنیاد جدیدی را در غرب استوار سازند؛ بنیادی که مبتنی بر «سکولاریزم» تعریفی نو از عالم و آدم عرضه داشت.

 

حسب همین نگرش و به دلیل فقدان اثری جامع در این‌ باره، از نخستین روزهای فعّالیت، مؤسّسة فرهنگی موعود، موضوع تألیف «دایرة المعارف موعود آخرالزّمان» را در دستور کار واحد پژوهش مؤسسه قرار داد و سپس به تدارک مجموعه‌‌ای از مطالب مستند، مستدل، مدّون، شیوا و جامع که امکان مراجعه و استفاده علاقه‌مندان حوزة «معارف مهدوی»، به ویژه پژوهشگران جوان را فراهم کند و در عین حال دربرگیرنده عموم مباحث موجود و مشهود در آثار متقدمان و متأخرّان باشد، همّت گماشت.

تاکنون هشت جلد از این مجموعه منتشر شده و قرار است کتاب‌هایی که پس از انتشار این مجموعه تهیه شده‌‌اند، در مجلّدی به عنوان ضمیمه بیاید.

جلد هشتم و نهم دایرة المعارف موعود آخرالزمان عهده‌دار انتشار زندگی‌نامه و اطّلاعات جامع از افرادی است که در طول این قرن‌ها، دست به قلم برده و نام و یاد امام عصر(عج) را زنده نگاه داشته‌‌اند. بخش عمده‌‌ای از مطالب و مستندات فرهنگ جامع مؤلفان مهدوی تاکنون گردآوری شده که پس از جمع‌‌بندی به زودی به مخاطبان ارائه خواهد شد.

لازم به ذکر است که دایرة المعارف موعود آخرالزّمان در جشنواره پژوهش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در زمستان سال 1385 برگزار شد، تنها اثری بود که توانست رتبة اوّل را احراز کند.

بخش سوم دایرة المعارف، مباحث و مطالب مهدوی را ذیل بیش از یک‌ هزار مدخل در بر خواهد گرفت که در مجموع تعداد مجلّدات این دایرة المعارف به بیست جلد خواهد رسید؛ ان‌شاء الله.

 

 

برای تهیه این اثر با 20 درصد تخفیف از اینجا اقدام کنید

سایر مطالب این مجموعه: « تخفیف ویژه رمضانیه نشست 131 »

نوشتن نظر