صیانت از هنر اسلامی و ایرانی در حرم امامین جوادین(ع)

دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

مدیر پروژه‌های کاظمین ستاد بازسازی عتبات از فعالیت شبانه‌روزی برای صیانت از میراث ارزشمند هنر معماری ایرانی و اسلامی منقوش در دیوار‌های اطراف ضریح مطهر امامین جوادین(ع) خبر داد.

عباس رضائی‌نسب، مدیر پروژه‌های کاظمین ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه حرم مطهر امامین جوادین(ع) در شهر کاظمین، موزه‌ای از جلوه‌های متعدد هنر معماری ایرانی و اسلامی متعلق به عصر صفوی و قاجار است، گفت: یکی از شاهکارهای هنری عصر صفوی، کتیبه قرآنی بی‌نظیر روی دیوار اطراف ضریح مطهر است. در بالای این کتیبه کاشی‌کاری شده زیبا، آئینه‌کاری منحصر به فردی نیز اجرا شده که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

رضائی‌نسب افزود: متأسفانه رطوبت بالای زیرسطحی به سنگ‌های اطراف و کف حرم امامین جوادین سرایت کرده بطوری‌که نم موجود در کف و دیوارها، این آثار ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی را با خطر نابودی مواجه کرده است، از این رو طرح مقاوم‌سازی دیوارهای اطراف ضریح مطهر امامین جوادین(ع) و رطوبت‌زدایی از بستر در دستور کار ستاد بازسازی عتبات قرار گرفت.

وی با بیان اینکه وجود رطوبت در زیر حرم کار را سخت کرده است، گفت: آب زیرسطحی در شهر کاظمین، مانند کربلا و سامرا بالاست به‌طوری که فنداسیون ساختمان‌ها در رطوبت قرار دارد و در عمق سه متری به آب می‌رسیم. با اتمام عملیات زیرسازی، استحکام بخشی و دفع رطوبت از کف و محوطه دیواره‌های اطراف ضریح مطهر امامین جوادین(ع) در هفته‌های گذشته، هم اکنون کار نصب سنگ آغاز شده است.

مدیر پروژه‌های کاظمین با بیان اینکه 20 استادکار و مهندس ایرانی مشغول اجرای این طرح هستند، گفت: عملیات نصب سنگ کف و ازاره(دیوارهای اطراف ضریح مطهر) در چهار فاز طراحی و اجرا می‌شود. در فاز نخست که دربرگیرنده نیمی از فضای اطراف ضریح است، سمت شرقی مضجع مطهر به روی زائران بسته شده و عوامل اجرایی مشغول سنگ‌کاری دیوار هستند. در فاز دوم، نیمه غربی دیوار اطراف ضریح، در فاز سوم سنگ کف قسمت شرقی و در فاز چهارم سنگ کف قسمت غربی نصب خواهد شد.

رضائی‌نسب دلیل این تقسم‌بندی را فراهم کردن امکان زیارت برای زائران همزمان با اجرای طرح اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود فاز اول این طرح تا چند روز دیگر به اتمام برسد.
منبع: ایکنا