گرسنگی و مرگ صدها خانواده در محاصره طالبان

دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

به گفته مقامات محلی ولایت فاریاب در شمال افغانستان صدها خانواده در منطقه‌ای از این ولایت در محاصره طالبان قرار دارند.

مقام‌های محلی ولایت فاریاب در شمال افغانستان تایید کردند که از چندین روز پیش صدها خانواده در ولسوالی پشتونکوت این ولایت در محاصره طالبان قرار دارند.

نبی خان ملاخیل، فرمانده پلیس ولایت فاریاب امروز گفت از پانزده روز به این سو منطقه سرحوض در این ولسوالی در محاصره طالبان است و مردم با مشکل گرسنگی روبه رو شدند.

جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب نیز می‌گوید طالبان سه روستا را در این منطقه محاصره کردند که شمار نفوس آنها به پانصد تا ششصد خانواده می‌رسد.

او می‌گوید که جنگجویان طالبان تمام عبور و مرورها را در مسیر این روستاها متوقف کردند و حتی اجازه رسیدن مواد غذایی را نیز به منطقه نمی‌دهند. این وضعیت سبب شده که دو نفر در منطقه به شمول یک کودک از گرسنگی و سه نفر دیگر به دلیل بیماری جان بدهند.


او منطقه سرحوض را منطقه‌ای کوهستانی می‌خواند. نیروهای امنیتی نیز در این منطقه مستقر هستند که به گفته مقام‌های محلی از طریق هوایی  کمکها به آنها می‌رسد. روز گذشته بحث این محاصره در نشست مجلس سنای افغانستان نیز مطرح شد و سناتوران گفتند که مردم محل برای حل این مشکل با آنها تماس گرفتند.


مجلس سنا نیز از مقام‌های امنیتی خواست هر چه زودتر به این مشکل رسیدگی کنند. سخنگوی والی فاریاب می‌گوید گفت‌وگوهای ریش سفیدان و بزرگان منطقه با طالبان برای حل این مشکل آغاز شده و در صورت نتیجه ندادن، آنها اقدام به راه اندازی عملیات نظامی خواهند کرد.

فاریاب از ولایت‌های ناآرام و کلیدی در شمال‌ غرب افغانستان است که گفته می‌شود اختلال امنیت در این ولایت می‌تواند بر امنیت همه شمال افغانستان تاثیر بگذارد. گروه طالبان در ولایت فاریاب نسبت به دیگر گروه‌های مخالف، فعال هستند. شماری از ولسوالی‌های این ولایت بارها بین دولت و طالبان دست به دست شده است.

گفتنی است، با اینکه آمریکا در افغانستان حضور نظامی دارد و حتی قرارداد امنیتی با این کشور امضاء کرده است اما طالبان کماکان در این کشور حضور دارد و مناطقی از این کشور را به تصرف خود در آورده است. پیش تر برخی از نمایندگان مجلس این کشور به دلیل کسترش ناامنی ها در افغانستان خواستار لغو قرارداد امنیتی با آمریکا شده بودند چرا که این قرارداد نفعی برای این کشور نداشته و موجب گسترش نا امنی در این کشور شده است.

لازم به ذکر است، آمریکا که به عنوان ابرقدرت جهان خود را مطرح می کند در پاسخ به ناتوانی خود در برقراری امنیت در افغانستان، در یک فرافکنی ایران را متهم به کمک به طالبان کرده است. این در حالی است که طالبان به عنوان دشمن جمهوری اسلامی بوده و در زمان حاکمیت خود در افغانستان چندین دیپلمات ایرانی را به شهادت رسانده است.


منبع: بی بی سی