دیده‌بان حقوق بشر خواستار پیگرد محمد بن سلمان در آرژانتین شد

چهارشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سازمان دیده بان حقوق بشر با تسلیم شکایتی علیه ولیعهد عربستان، از مقام‌های قضایی آرژانتین خواست تا او را در زمان حضورش در خاک آرژانتین تحت پیگرد قرار دهد.

دیده‌بان حقوق بشر از «محمد بن ‌سلمان» ولیعهد عربستان به دادگاه آرژانتین شکایت کرد.

این نهاد بین‌‌المللی مدافع حقوق بشر با تسلیم شکایتی علیه ولیعهد عربستان، از مقام‌های قضایی آرژانتین خواست تا او را در زمان حضورش در خاک آرژانتین تحت پیگرد قرار دهد.

محمد بن‌سلمان قرار است روز جمعه برای شرکت در نشست سران گروه ۲۰ وارد بوئنوس‌آیرس، پایتخت آرژانتین شود.

دیده‌بان حقوق بشر با استفاده از این موقعیت، از ولیعهد عربستان به دلیل نقش احتمالی او در پرونده جنگ یمن و نیز قتل خاشقجی شکایت کرده است.

این نهاد حقوق بشری با اعلام این خبر در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، آورده است: مقام‌های قضایی آرژانتین شکایتی در مورد نقش احتمالی ولیعهد محمد بن‌سلمان در جنایت جنگی که ممکن است از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در یمن صورت گرفته باشد و نیز شکنجه خاشقجی به دست مسئولان این کشور را در دست بررسی دارند.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین از دادگستری آرژانتین خواسته است تا در مورد احتمال همدستی محمد بن ‌سلمان در قتل خاشقجی تحقیق کند.

به نوشته رسانه‌های آرژانتین و بر اساس قانون این کشور، اکنون بر عهده سرهنگ رامیرو گونزالس، دادستان کل این کشور است که در مورد تفهیم اتهام در این پرونده تصمیم بگیرد.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه خود همچنین یادآوری کرده که قانون اساسی آرژانتین صلاحیت بین‌المللی در مورد جنایت علیه بشریت را به رسمیت می‌شناسد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که روز سه‌شنبه ۱۰ مهر سال جاری برای انجام کارهای اداری شخصی وارد کنسول‌گری عربستان در استانبول شده بود، در همان مکان به قتل رسید. مقام‌های عربستان کشته شدن این روزنامه‌نگار منتقد در درون کنسول‌گری را پذیرفته‌اند اما هرگز مسئولیت این قتل را به عهده نگرفتند.

محمد بن‌سلمان در روزهای اخیر و پیش از عزیمت به آرژانتین، به پایتخت‌های چند کشور هم‌پیمان عربستان یعنی امارات متحده عربی، بحرین و مصر سفر کرد. وی روز سه‌شنبه نیز به تونس رفت، اما دیدار او از تونس راهپیمایی و اعتراض نهادها و انجمن‌های منتقد مخالف حضور او در این کشور را به همراه داشت.
منبع: ابنا