بازداشت هیئت رسانه‌ای عراق در مصر
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»بازداشت هیئت رسانه‌ای عراق در مصر

بازداشت هیئت رسانه‌ای عراق در مصر

سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

روز گذشته مقامات مصر یک هیئت رسانه‌ای عراقی را بازداشت کردند که این مساله واکنش مسئولانه رسانه‌ای و چند نماینده پارلمان عراق را به همراه داشت.

روز گذشته مقامات مصر یک هیئت رسانه‌ای عراقی را بازداشت کردند که این مساله واکنش مسئولانه رسانه‌ای و چند نماینده پارلمان عراق را به همراه داشت.

روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی نوشت، روز گذشته مقامات مصر یک هیئت رسانه‌ای عراقی را که به دعوت رسمی اتحادیه تولیدکنندگان عرب وابسته به اتحادیه عرب به قاهره سفر کرده بودند را در فرودگاه این شهر بازداشت کردند که این مساله روابط  نه چندان خوب میان دو کشور را تهدید می‌کند.

مجاهد ابوالهیل، رئیس موسسه رسانه‌ای عراق در واکنش به این اقدام گفت که بازداشت اعضای این هیئت به منزله نقض قوانین و عرف دیپلماتیک بین‌المللی است.

ابوالهیل همچنین تهدید کرد که اگر مصر از عراق عذرخواهی نکند و به هیئت این کشور و همچنین شهروندانش احترام نگذارد، از مشارکت رسانه‌های عراقی در کنفرانس رسانه‌ای قاهره ممانعت می‌کند و دفتر رسانه‌ای خود در مصر را خواهد بست.

القدس العربی این اظهارات رئیس سازمان رسانه‌ای عراق را که یک نهاد مستقل مسئول اداره رسانه‌های دیداری و شنیداری این کشور است را نشانه خشم شدید عراق نسبت به این اقدام مصر دانسته که می‌تواند به ایجاد یک بحران در روابط دو کشور بینجامد.

ابوالهیل در ادامه ضمن درخواست از دولت عراق برای مداخله در این موضوع و آزادی اعضای این هیئت گفت که سفیر عراق در قاهره تلاش‌های زیادی برای متقاعد کردن مقامات مصری برای برخورد دیپلماتیک با این هیئت می‌کند.

هشام السهیل، از نمایندگان پارلمان عراق نیز از دولت کشورش خواسته که یک هواپیمای ویژه را برای بازگرداندن اعضای این هیئت به بغداد ارسال کند و سفیر مصر در بغداد را نیز برای توضیح در این باره احضار کند.

هیثم الجبوری، نماینده دیگری در پارلمان عراق نیز در واکنش به این اقدام گفت: بازداشت هیئت رسانه‌ای عراق اهانت به تمام ملت عراق است و وزارت خارجه نیز باید بدون تعارف با این موضوع برخورد کند.

تاکنون هیچ اطلاعاتی درباره دلیل بازداشت این هیئت در فرودگاه قاهره منتشر نشده است.
منبع: ایسنا

نوشتن نظر