مجلس اعلای اسلامی عراق کشتار شیعیان نیجریه را محکوم کرد
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»مجلس اعلای اسلامی عراق کشتار شیعیان نیجریه را محکوم کرد

مجلس اعلای اسلامی عراق کشتار شیعیان نیجریه را محکوم کرد

دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۵۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رییس مجلس اعلای اسلامی عراق در بیانیه ای روز یکشنبه اقدام دولت نیجریه را در کشتار شیعیان این کشور در جریان بزرگداشت اربعین حسینی محکوم کرد.

رییس مجلس اعلای اسلامی عراق در بیانیه ای روز یکشنبه اقدام دولت نیجریه را در کشتار شیعیان این کشور در جریان بزرگداشت اربعین حسینی محکوم کرد.

شیخ «همام حمودی» در بیانیه ای گفته است که برخورد مرگبار دولت نیجریه با اتباع اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در جریان برپایی مراسم اربعین حسینی امسال محکوم است.
وی اضافه کرد که رفتار دولت نیجریه را به دلیل عدم احترام آزادی ادیان و قوانین بین المللی در خصوص حقوق بشر محکوم می کند.
شیخ حمودی تاکید کرده است که اینگونه رفتارهای ظالمانه علیه شعائر دینی باعث عمیق تر شدن و قوی تر شدن این شعائر می شود.

وی خاطرنشان ساخته است که رژیم طاغوت صدام انواع سیاست های قتل، آوارگی، ظلم، محرومیت و صدور احکام ظالمانه و انواع شکنجه ها را برای ممانعت از برگزاری شعائری جاودان حسینی به کار بست اما نتوانست جلوی آن را بگیرد.
شیخ حمودی تاکید کرده است که نه تنها جلوی این شعائر حسینی در عراق گرفته نشد بلکه این شعائر با عنایت خداوند، قویتر از گذشته و با مشارکت میلیونی مردم از سرگرفته شده است.

نیروهای امنیتی نیجریه در روز اربعین حسینی به شیعیان این کشور که در حال برگزاری مسالمت آمیز این مراسم باشکوه بودند حمله کرده و به روی آنها آتش گشودند که طبق گزارش ها دستکم 42 شیعه در این تیراندازی ها کشته و تعدادی نیز زخمی شدند.
سازمان بین المللی حقوق بشر در بیانیه ای پیشتر این برخورد خشن نیروهای امنیتی را علیه شیعیان نیجریه محکوم کرده و گفته است که نیروهای امنیتی به عمد به روی شیعیان آتش مستقیم گشوده اند.

دولت آبوجا موضع خصمانه ای لیه شیعیان نیجریه دارد و در 2015 طی یک حمله خشن، حجت الاسلام «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان این کشور را به همراه تعدادی از همراهانش دستگیر کرد و هنوز در بند دولت نیجریه است.
طبق برخی آمارها از 190 میلیون جمعیت کشور نیجریه 50 درصد را مسلمانان و 40 درصد نیز مسیحیان و بقیه از ادیان دیگر هستند که از تعداد مسلمانان نیجریه، 10 میلیون آن را شیعیان تشکیل می دهند.
نیجریه از حیث جمعیت، بعد از ایران و عراق سومین کشور بزرگ از حیث جمعیت شیعیان در جهان به شمار می رود.
منبع: ایرنا

نوشتن نظر