اسرائیل باید در جنگ یمن به عربستان بپیوندد
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»اسرائیل باید در جنگ یمن به عربستان بپیوندد

اسرائیل باید در جنگ یمن به عربستان بپیوندد

سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۱۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

روزنامه «جروزالم پست» ضمن توصیه به کابینه رژیم صهیونیستی برای آغاز مداخله نظامی در جنگ یمن، تحلیل کرد که این امر هم می‌تواند به عنوان اهرم مقابله با ایران باشد هم تسریع‌کننده نزدیک شدن به کشورهای عربی.

روزنامه «جروزالم پست» چاپ فلسطین اشغالی در یادداشتی به بررسی موضوع جنگ تحمیلی ائتلاف سعودی علیه یمن پرداخته و نوشت مداخله نظامی تل‌آویو در این جنگ نه تنها می‌تواند نفوذ ایران در یمن را تضعیف کند بلکه می‌تواند کاتالیزور قدرتمندی در بهبود روابط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باشد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به سخنرانی اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مرکز تحقیقات هسته‌ای «شیمون پرز» (نام جدید تاسیسات اتمی دیمونا) مبنی بر یاری‌ جستن تل‌آویو از کانال‌های دیپلماتیک برای اعمال فشار حداکثری بر ایران، آمده است: «(اما) بی‌تفاوتی نتانیاهو به بحران یمن، تهدید حیاتی علیه امنیت اسرائیل را به حاشیه راند».

جروزالم پست عدم توجه نتانیاهو به منافعی که رژیم صهیونیستی می‌تواند در جنگ یمن داشته باشد را عامل از دست رفتن فرصت تبدیل کردن همکاری ضد ایرانی با عربستان سعودی به «اتحاد واقعی» از طریق مداخله نظامی کم‌هزینه در یمن دانست.

این روزنامه با بیان اینکه تسلط انصارالله و حوثی‌ها بر زمام قدرت در بخش غربی یمن «تهدید جدی علیه امنیت اسرائیل» است، نوشت: «عبدالملک الحوثی رهبر جنبش حوثی‌ها در ماه مارس وعده داده بود که در کنار حزب‌الله در جنگ آتی با اسرائیل بجنگند... حوثی‌ها در استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک بسیار ماهر هستند که این خود تهدید مرکّبی علیه اسرائیل است».

در ادامه این یادداشت ادعا شده که رسیدن فناوری‌های پیچیده‌تر به انصارالله می‌تواند مناطق غربی یمن را به سکوی پرتاب موشک‌های باستیک به رژیم صهیونیستی تبدیل کند: «این تهدید، توجیه کافی برای اقدام نظامی اسرائیل علیه یمنی‌ها است... سیاست ابهام درباره اقدام نظامی اسرائیل در یمن، در تاریخ 1 آگوست و زمانی که نتانیاهو تاکید کرد اگر ایران تنگه باب‌المندب و نقطه اتصال دریای سرخ به خلیج عدن را ببند، اسرائیل هم به ائتلاف سعودی علیه یمن می‌پیوندد، پایان یافت».

جروزالم پست به کابینه رژیم صهیونیستی پیشنهاد می‌کند حتی اکنون که ایران گامی در راستای بستن تنگه باب‌المندب برنداشته، از ائتلاف سعودی حمایت هوایی و لجستیکی انجام شود زیرا مداخله اسرائیل در یمن می‌تواند شدیدا انصارالله و مقاومت را تضعیف و روابط تل‌آویو با شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس را تقویت کند.

این روزنامه ادامه داد: «علی‌رغم اینکه عربستان سعودی از مارس 2015 تا کنون بیش از 100 میلیارد دلار برای عملیات‌های نظامی علیه حوثی‌ها هزینه کرده اما موفقیت‌های نظامی مهم کمی به‌دست آورده است... حضور قدرت هوایی اسرائیل در بحران یمن می‌تواند در تغییر توازن قدرت از حوثی‌ها به نفع ائتلاف حامی منصور هادی (رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن) تعیین‌کننده باشد.

با اینکه حوثی‌ها به خاطر تاکتیک‌های مؤثر جنگ نامنظم توانستند کنترل خود را بر بخش‌های بزرگی از غرب یمن تثبیت کنند اما عملیات نظامی اسرائیل می‌تواند توانایی آنها را برای اجرای حملات فرامرزی فلج کرده و حوثی‌ها را به تسلیم کردن بندر الحدیده در دریای سرخ مجبور کند».

نویسنده این یادداشت، سناریوی مداخله نظامی رژیم صهیونیستی در یمن را کاتالیزور روابط دیپلماتیک ارتقایافته اسرائیل با عربستان سعودی، امارات عربی متحده و بحرین عنوان کرد.

جروزالم پست با بیان اینکه موفقیت شراکت اسرائیل با ائتلاف سعودی می‌تواند باب همکاری‌های امنیتی گسترده‌تر با ریاض را بگشاید، اضافه کرد: «اظهارنظر اخیر محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی در تایید مشروعیت اسرائیل و افزایش سرخوردگی او از مانع‌تراشی فلسطینی‌ها می‌تواند حصول توافق (صلح) را برای سیاستگذاران اسرائیلی به هدفی واقع‌گرایانه تبدیل کند».

این روزنامه در پایان نوشت: «با اینکه یمن هنوز هم مسئله‌ای کم‌اهمیت برای سیاستگذاران اسرائیلی است اما آنها باید تهدید حوثی‌ها را جدی گرفته و ارائه کمک به ائتلاف سعودی را درنظر بگیرند. اگر مداخله (نظامی) اسرائیل در یمن موفق عمل کند، نفوذ ایران در این شبه‌جزیره عربی به شدت کاهش می‌یابد و روابط اسرائیل-عربستان سعودی از ویژگی‌های پایدار در دورنمای ژئوپلتیکی خاورمیانه جدید باقی می‌ماند».

جنگ عربستان علیه یمن از ششم فروردین سال 1394 آغاز شده و هنوز ادامه دارد. این جنگ که با حمایت سیاسی و تسلیحاتی و مشارکت محدود آمریکا، فرانسه، انگلیس و مشارکت مستقیم امارات (و برخی کشورهای دیگر مثل سودان) در قالب «ائتلاف عربی»‌ و به رهبری عربستان ادامه دارد، تاکنون بیش از 50 هزار یمنی را به کام مرگ کشانده است.

روزنامه واشنگتن‌پست سوم آگوست (12 مرداد 97) به نقل از نهاد مستقل و مطالعاتی درباره تلفات جنگ‌ها به نام «ACLED» نوشت، تلفات جنگ در یمن به دستکم ۵۰ هزار نفر رسیده، اما رسانه‌های بین‌المللی همچنان آمار قبلی خود مبنی بر 10 هزار کشته را ذکر می‌کنند.

طبق اعلام قبلی نهادهای حقوق بشری یمنی، بیش از 30 هزار نفر نیز در نتیجه غیرمستقیم جنگ جان باخته‌اند که عمده آنان بیمارانی هستند که به دلیل محاصره زمینی، هوایی و دریایی عربستان، یا داروی کافی دریافت نکرده‌اند یا موفق نشده‌اند برای درمان به خارج از یمن منتقل شوند.
منبع: فارس

نوشتن نظر