جزییات محرم امسال شیعیان پاکستان
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»جزییات محرم امسال شیعیان پاکستان

جزییات محرم امسال شیعیان پاکستان

سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

به رغم حملات تروریستی به گروه‌های عزاداری امام حسین(ع) به ویژه در شهرهای شیعه‌نشین پاکستان، که طی سال‌های گذشته در ایام محرم صورت گرفته است، مراسم سوگواری سالار شهیدان امسال نیز در کویته برگزار می‌شود.

با وجود اینکه چند روز به فرارسیدن ایام محرم باقی مانده است و به رغم حملات تروریستی به عزاداران حسینی  طی سال‌های گذشته در اقصی نقاط پاکستان از جمله کویته که سابقه‌ای چند ساله در این راستا دارد،‌ برنامه‌های مراسم عزاداری در این شهر اعلام شد.

هیئت جوانان پیرو اهل بیت(ع) در کویته در این راستا به بیان جزئیات مجالس عزاداری و نشست‌های علمی که با موضوع محرم برگزار می‌شود پرداخت. این مراسم همزمان با نخستین شب محرم‌الحرام برپا می‌شود و تا شام غریبان اباعبدالله الحسین (ع) ادامه دارد.

جزئیات مراسم

در کنار برپایی مجالس سوگواری امام حسین(ع) طی هر شب،‌ محافلی نیز به همین منظور در مساجد و مراکز مختلف مناطق شیعه‌نشین بوروری ویژه ویژه دانشجویان و جوانان از ساعت ۱۵ برپا می‌شود. این برنامه در سالن «بسم‌الله» و با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین موسی حسینی برگزار خواهد شد. همچنین سخنرانی یکی دیگر از سخنرانان با عنوان موسی، ساعت ۱۷ در مسجد ولی‌عصر(عج) و ساعت ۲۲ در حسینیه علی‌بن ابیطالب(ع) برپا می‌شود.

در ادامه این برنامه‌ها،‌ طی ساعت ۲۱ هر شب، یوسف عابدی در حسینیه ولی‌عصر(عج) سخنرانی می‌کند. همچنین در حسینیه فاطمه الزهرا(س)،‌ مولانا عباس علی از ساعت ۲۱ به ایراد سخن می‌پردازد.

برگزاری مراسم عزاداری در پاکستان با وجود حملات تروریستی /آماده است

همچنین ۱۰ روز اول ماه محرم در پاکستان هر یک به نام خاصی نامگذاری شده و نوحه‌خوانان هر شب بخشی از مصائب امام حسین (ع) را برای سوگواران بیان می‌کنند. اکثر شیعیان با شروع ماه محرم جامه سیاه بر تن می‌کنند، چراغ‌های منازل خود را خاموش می‌کنند و هنگام خواب از رخت‌خواب استفاده نمی‌کنند.

آداب و رسوم

مردم پاکستان آداب و رسوم خاص خود را طی ایام محرم و به احترام مراسم سوگواری سالار شهیدان دارند که تعطیل شدن پخت‌وپز در منزل سادات، خاموش کردن اجاق‌های گاز تا پایان محرم،‌ پرهیز از اصلاح سر و صورت از سوی مردان در این ایام، استفاده نکردن از لباس نو و پرهیز بانوان از آرایش و استفاده از زیورآلات را می‌توان از جمله این عادات برشمرد.

مراسم عزاداری دهه اول محرم در کویته پاکستان برپا می‌شود/آماده است

در عین حال این گونه مراسم‌ها طی سال‌های گذشته بارها هدف حملات تروریستی گروه‌های افراطی و تروریست قرار گرفته است.

ناامنی در موسم عزاداری

نبود امنیت کافی، همه ساله اصلی‌ترین دغدغه شیعیان پاکستان به ویژه در ایام ماه محرم و دیگر ایام و مراسم‌های ویژه مذهبی این گروه در پاکستان است. شیعیان، بیش از ۲۰ درصد از جمعیت حدود ۱۹۰ میلیون نفری پاکستان را تشکیل می‌دهند. در این باره،‌ مقامات دولتی به تمام مسئولان منطقه‌ای و ایالتی دستور دادند تا طرح‌های امنیتی را برای حفاظت از مجالس و محافل عزاداری و گروه‌های سینه‌زنی در ایام محرم به کار گیرند تا مانع از هر گونه رویداد ناگوار برای مراسم‌های عزاداری شوند.

شبه نظامیان وابسته به گروه‌های افراطی و تروریستی از جمله گروه طالبان و لشکر جهنگوی در سال‌های گذشته بارها گروه‌های سینه‌زنی شیعیان و مراسم عزاداری در ایام محرم در مناطق مختلف پاکستان را در شهرهای کویته، لاهور، راولپندی، کراچی و دیره اسماعیل خان، مورد هدف قرار داده‌اند.

برگزاری مراسم عزاداری در پاکستان با وجود حملات تروریستی /آماده است

در برخی شهرها یا ایالت‌های پاکستان، مسئولان به بهانه تامین امنیت، محدودیت‌هایی را علیه انجام مراسم‌های مذهبی و سخنرانی عالمان دینی اعمال می‌کنند و محدودیت سفر علمای شیعه از چند روز قبل از شروع محرم، یکی از این اقدامات است.

با توجه به امنیتی بودن اوضاع پاکستان در ایام محرم، هیئت‌های عزاداری باید مجوز دریافت و از مسیرهای مشخص عبور کنند، اما در عین حال با وجود همه این تدابیر امنیتی، باز هم عزاداران مورد حمله قرار می‌گیرند.

حملات تروریستی

در این راستا می‌توان به حمله مسلحانه گروهی از تروریست‌ها به یک دستگاه مینی‌بوس حامل تعدادی از شیعیان پاکستان در شهر کویته طی سومین شب از محرم سال ۹۵ اشاره کرد که منجر به کشته شدن چهار زن و مجروح شدن یک نفر دیگر شد.

مراسم عزاداری دهه اول محرم در کویته پاکستان برپا می‌شود/آماده است

همچنین در سال ۹۴، با وجود اینکه دولت پاکستان اعلام کرده بود تدابیر امنیتی شدیدی برای تامین امنیت مجالس و محافل عزاداری در نقاط مختلف این کشور اتخاذه کرده است، اما در شب‌های تاسوعا و عاشورا، حملات تروریستی علیه شیعیان در مراسم‌های عزاداری در ایالت‌های سند و بلوچستان، دست‌کم ۳۶ کشته و بیش از صد نفر مجروح بر جا گذاشت و بسیاری از قربانیان این حملات و انفجارهای تروریستی، زنان و کودکان بودند که همین موضوع سبب انعکاس این واقعه در رسانه‌ها با عنوان محرم خونین کویته شد.

ویژگی‌های پاکستان

پاکستان کشوری در جنوب غربی آسیاست و پایتخت آن اسلام‌آباد نام دارد. این کشور در جنوب مرز آبی هزار کیلومتری با دریای مکران دارد و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان و از شمال شرق با جمهوری خلق چین هم‌مرز است. دین رسمی پاکستان اسلام است و در میان کشورهای اسلامی، دومین کشور از نظر تعداد مسلمانان به شمار می‌آید.

جزییات محرم امسال شیعیان پاکستان/ عزاداری زیر سایه انفجار

این کشور بر اساس برآورد سال ۲۰۱۲ با بیش از ۱۹۹ میلیون نفر جمعیت ششمین کشور پرجمعیت دنیاست. نوع حکومت این کشور جمهوری پارلمانی فدرال است و از چهار ایالت و چهار قلمرو فدرالی تشکیل می‌شود. پاکستان هم از نظر زبانی و قومی و هم از نظر جغرافیایی کشور متنوع است. اسلام‌آباد پایتخت و کراچی بزرگترین شهر پاکستان است. پاکستان از پنج ایالت، یک منطقه خودمختار قبایلی، یک منطقه فدرال پایتخت (اسلام‌آباد) و دو منطقه مربوط به جامو و کشمیر تشکیل شده‌ است. ایالت بلوچستان به مرکزیت کویته، ایالت خیبر پختونخوا به مرکزیت پیشاور، ایالت پنجاب به مرکزیت لاهور، ایالت سند به مرکزیت بندر کراچی، منطقه فدرال پایتخت (ناحیه پایتختی اسلام‌آباد) ، منطقه خودمختار قبایلی، منطقه کشمیر پاکستان (جامو و کشمیر آزاد) به مرکزیت مظفرآباد و  ایالت گلگت بلتستان به مرکزیت گلگت از این جمله به شمار می‌روند.

زبان و اقوام

زبان اردو زبان پاکستانی و زبان مشترک این کشور است، اما انگلیسی زبان رسمی است که در قانون اساسی پاکستان و در تجارت و همچنین طبقه خاص و تحصیل کرده و شهری و بسیاری از دانشگاه‌ها به کار برده می‌شود. زبان پنجابی نیز زبان بیش از ۶۰ میلیون نفر است، اما رسمیتی از سوی کشور ندارد. پاکستانی‌ها از نژادها و گروه‌های قومی متعددی تشکیل شده‌اند که بیشتر آن‌ها از نوع مردم هندواروپایی هستند. پنجابی‌ها، پشتون‌ها، سندی‌ها، زبان سرائیکی، مهاجر اردو و بلوچ‌ها از جمله این اقوام هستند و در ادامه، مسیحیت، هندوئیسم، یهودی‌ها، سیک‌ها، زرتشتی‌ها، احمدی‌ها و آنیمیست‌ها،‌ شش درصد باقی مانده جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.
منبع: ایکنا

نوشتن نظر