پیگرد قانونی محافظان سرکنسولگری ایران در بصره
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»پیگرد قانونی محافظان سرکنسولگری ایران در بصره

پیگرد قانونی محافظان سرکنسولگری ایران در بصره

يكشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

در پی اتهام نیروهای امنیتی عراقی به عدم انجام وظایف محوله در محافظت از سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره در روز گذشته (جمعه)، نخست وزیر عراق دستور بازخواست این نیروها را صادر کرد.

در پی اتهام نیروهای امنیتی عراقی به عدم انجام وظایف محوله در محافظت از سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره در روز گذشته (جمعه)، نخست وزیر عراق دستور بازخواست این نیروها را صادر کرد.

دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه ای کوتاه امروز شنبه اعلام کرد که حیدر العبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور تحقیق و بازجویی از نیروهای محافظ سرکنسولگری ایران و نهادهای دولتی عراق در بصره را داده است.

براساس بیانیه، بازخواست این نیروها به دلیل عدم انجام وظایف محوله در حمایت و حفاظت از کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره و نهادهای دولتی در این استان صورت گرفته است.

جمعی از افراد خرابکار عصر دیروز جمعه تحت پوشش تظاهرات مردمی، به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره و تعدادی از ادارات دولتی در این استان حمله کرده و آنها را تخریب و به آتش کشیدند.

افراد خرابکار همچنین به تعدادی از دفاتر احزاب سیاسی، مقرهای گروه های مقاومت اسلامی و فرماندهی تشکیلات بسیج مردمی الحشد الشعبی در بصره حمله کرده و آنها را به آتش کشیدند.

گروه تروریستی داعش ساعاتی بعد از این حادثه با انتشار تصاویری ویژه، مسوولیت این حملات را برعهده گرفت و مدعی شد که عناصر این گروه تروریستی مرتکب این جنایات و آتش سوزی ها در بصره شده اند.

شورای امنیت ملی عراق جمعه شب گذشته نیز به ریاست حیدر العبادی برگزار شد و از تظاهرکنندگان خواست که نیروهای نفوذی خرابکار را از تظاهرات های مطالباتی مردم دور کنند.

در این بیانیه از اهالی بصره خواسته است که از اموال و دارایی های دولتی و خصوصی حفاظت کنند و اجازه ندهند عوامل نفوذی به این استان و تظاهرات اجتماعی مردم بصره هتک حرمت کنند.

در بیانیه منتشره از این نشست که دفتر نخست وزیری عراق منتشر کرده، آمده است که تروریسم همچنان از اختلافات سیاسی و هرج و مرج داخلی برای دست زدن به اقدامات تروریستی بهره می برد.

پیشتر وزارت خارجه عراق نیز در بیانیه ای رسمی نسبت به تعرض به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره، ابراز تاسف شدید کرده است.

تعدادی از رهبران و احزاب سیاسی عراق نیز نسبت به تعرض تعدادی از نیروهای نفوذی خرابکار به سرکنسولگری ایران در بصره ابراز تاسف و آن را محکوم کرده اند.
منبع: ایرنا

نوشتن نظر