طرح ۱۰ ماده‌ای اخوان‌المسلمین مصر برای گفت‌وگوی ملی
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»طرح ۱۰ ماده‌ای اخوان‌المسلمین مصر برای گفت‌وگوی ملی

طرح ۱۰ ماده‌ای اخوان‌المسلمین مصر برای گفت‌وگوی ملی

سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

همزمان با فرا رسیدن پنجمین سالروز حمله ارتش مصر به هواداران «محمد مرسی» در دو میدان رابعه‌العدویه و النهضه، اخوان‌المسلمین از طرح ابتکاری خود برای گفت‌وگوی ملی خبر داد.

گروه اخوان‌المسلمین مصر در بیانیه‌ای به مناسبت پنجمین سالروز حمله به هواداران مرسی در میدان رابعه العدویه و النهضه که به کشته شدن دستکم ۶۳۲ نفر منجر شد، خواستار گفت‌وگوی ملی شد.

این گروه در طرح ۱۰ ماده‌ای خود خواستار گفت‌وگوی ملی به منظور خارج کردن کشور از «تونل تاریک» و پایان دادن به بحران شده است.

به نوشته روزنامه «القدس‌العربی»، مهم‌ترین بند مربوط به بازگشت «محمد مرسی» به رأس قدرت و تشکیل حکومت ائتلافی متشکل از گروه‌های ملی به مدت مشخص به منظور زمینه‌ سازی برای برگزاری انتخابات آزاد و سالم با نظارت دستگاه مستقل قضایی است.

دیگر بندهای مهم این طرح نیز شامل برگزاری جشن سالگرد انقلاب ژانویه ۲۰۱۱ و تأکید بر این مسئله است که اخوان‌المسلمین یک گروه ملی است و گزینه مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات، بهترین گزینه برای اجرای تغییرات و حفظ موسسات دولت است.

اخوان‌المسلمین همچنین تأکید کرد که با گذشت زمان حق قربانیان حوادث سال ۲۰۱۳ پایمال نخواهد شد و اجرای عدالت درباره عاملان این حوادث ضروری است.

۱۴ آگوست ۲۰۱۳ ارتش مصر به فرماندهی «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع وقت این کشور به هواداران مرسی که در اعتراض به عزل وی از قدرت در دو میدان رابعه العدویه و النهضه تحصن کرده بودند، حمله کرد که در نتیجه آن ۶۳۲ نفر کشته و شمار زیادی نیز زخمی شدند.

دولت مصر هنور به این طرح اخوان‌المسلمین پاسخی نداده است اما عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر اخیرا بر مخالفت با هر گونه آشتی با اخوان‌المسلمین تأکید کرد.
منبع: شفقنا

نوشتن نظر