عراق، رها شده از داعش و افتاده در گرداب بدهی‌ها

يكشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

"اقتصاد عراق که شکننده و به شدت وابسته به درآمدهای نفتی است، با ظهور داعش و کاهش هم‌زمان بهای نفت آسیب بزرگی را از سر گذرانده است که پیامد آن دو برابر شدن بدهی‌های عراق طی چهار سال گذشته است."

خبرگزاری آناتولی با بررسی وضعیت اقتصادی عراق که از دهه ۱۹۸۰ میلادی دستخوش تحولات زیادی شده، در گزارشی نوشته است: عراق با ۱۵۰ میلیارد بشکه ذخیره نفتی، سومین کشور تولید کننده نفت در جهان است. به رغم خشونت‌هایی که در عراق رخ می‌دهد، میزان تولید نفت این کشور اکنون در مقایسه با سال ۲۰۰۳ سه برابر شده است.

همچنین بر اساس گزارش اوپک، عراق علاوه بر ذخایر نفتی، حدود ۳.۷۴۴ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی دارد.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) معتقد است که اقتصاد وابسته به نفت عراق به دلیل ناامنی و فضای سخت کاری پیشرفت چندانی نکرده است. بغداد حدود ۸۰ درصد از درآمد نفتی را که از طریق صادرات به دست آورده، برای پرداخت حقوق‌ها صرف می‌کند.

سطح خدمات پایه عراق از جمله در حوزه سلامت، تحصیل و برق پایین‌تر از میانگین آن در مقایسه با سایر کشورهای صادرکننده نفت است و خشونت‌ها و فضای کاری پر چالش تاثیر ناخوشایندی بر توسعه بخش خصوصی و مالی عراق گذاشته است.

گزارشی که از سوی بانک جهانی ارائه شده، قطعی برق، بی‌ثباتی سیاسی، فساد و سوء استفاده از دسترسی به منابع مالی را مهم‌ترین موانع توسعه عراق دانسته است.