نخستین توافق جهانی کشور‌ها درباره موضوع مهاجرت در مجمع عمومی سازمان ملل
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»نخستین توافق جهانی کشور‌ها درباره موضوع مهاجرت در مجمع عمومی سازمان ملل

نخستین توافق جهانی کشور‌ها درباره موضوع مهاجرت در مجمع عمومی سازمان ملل

شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

اعضای مجمع عمومی سازمان ملل درباره اولین همکاری جهانی برای مدیریت بهتر جریان مهاجرت و تقویت حقوق افراد به توافق رسیدند.

اعضای مجمع عمومی سازمان ملل درباره اولین همکاری جهانی در موضوع مهاجرت به توافق رسیدند. در توافق مجمع عمومی سازمان ملل راه‌های برای مدیریت بهتر جریان مهاجرت و تحکیم حقوق افراد مشخص شده است.

بر اساس بیانیه‌ مطبوعاتی سازمان ملل، توافق جهانی در موضوع مهاجرت ایمن، منظم و سازمان‌یافته رسما در تاریخ 10 و 11 دسامبر در کنفرانس سازمان ملل در مراکش مطرح خواهد شد.

میروسلای لایچاک، وزیر خارجه اسلواکی و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، در این خصوص اعلام کرد: توافق جهانی مجمع عمومی سازمان ملل نه جریان مهاجرت را تشویق می‌کند و نه هدف آن متوقف کردن مهاجرت است. این توافق به لحاظ قانونی الزام‌آور نیست. هدف آن دیکته و امر کردن نیست. این توافق تحمیل نخواهد شد و در این توافق به حق حاکمیت کشورها احترام گذاشته می‌شود.

لایچاک توافق مذکور را اولین چارچوب جامع در موضوع مهاجرت عنوان کرد که تاکنون دنیا به خود دیده است. رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد در این توافق، که بعد از 18 ماه مذاکره و گفتگو بدست آمد، چگونگی دستیابی به منافع مهاجرت و کاهش خطرات ناشی از آن ترسیم شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در این باره اعلام کرد او به دنبال همکاری با تمامی 193 کشور عضو این مجمع برای پیاده‌سازی این توافق است. آژانس مهاجرت سازمان ملل از این توافق به عنوان نقطه عطف مهمی یاد کرد، که دستورالعمل جهانی در موضوع مهاجرت را برای دهه‌های آتی شکل می‌دهد و بر روی زندگی نزدیک به 260 میلیون مهاجر بین‌المللی و جوامع میزبان آنها تاثیر می‌گذارد.

بسیاری از کشورهای دنیا، از جمله کشورهای اروپایی، مدتهاست با بحران مهاجرت دست به گریبان هستند.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشتن نظر