واکنش العبادی به موضع مرجعیت در انتخابات
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»واکنش العبادی به موضع مرجعیت در انتخابات

واکنش العبادی به موضع مرجعیت در انتخابات

يكشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۹
امتیاز این گزینه
(1 رای)

نخست‌وزیر عراق از موضع‌گیری آیت‌الله سیستانی درباره انتخابات فراروی این کشور استقبال و اعلام کرد که این مواضع را کاملا تایید می‌کند.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، جمعه (روز 4 می) در واکنش به بیانیه مرجعیت عالی شیعیان و اعلام موضع آیت‌الله «سید علی السیستانی» درباره انتخابات پارلمانی کشور که قرار است در کمتر از 10 روز آینده برگزار شود، اظهار داشت که کاملا نظر مرجعیت درباره عدم انتخاب مجدد افراد فاسد و شکست‌خورده در انتخابات آتی را تایید می‌کند.

«عبدالمهدی الکربلایی» نماینده آیت‌الله سیستانی در خطبه‌های روز جمعه بیانیه مرجعیت درباره انتخابات فراروی عراق را قرائت و اعلام کرد که مرجعیت چندین شرط را برای یک انتخابات سالم برشمرده و معتقد است که باید قانون انتخابات حرمت رأی مردم را نگه دارد و اجازه دست‌یازی به آن را ندهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: رقابت‌های انتخاباتی باید بر مبنای برنامه‌های اقتصادی و خدماتی و تعلیمی قابل اجرا و دور از فردگرایی و قوم‌گرایی باشد. همچنین باید قانون انتخابات مانع از دخالت خارجی چه از طریق مالی و چه از راههای دیگر شود و باید مجازات در این خصوص شدت یابد و همچنین انتخاب شدگان باید ارزش رأی و نقش خود را در ترسیم آینده کشور بدانند و آن را ارزان نفروشند.

در این بیانیه همچنین آمده است که مرجعیت دینی عراق در کنار همه نامزدها قرار دارد، اما به هیچ نامزد خاصی کمک نمی‌کند و از مردم این کشور می‌خواهد تا از انتخاب افراد بی کفایت و فاسد چه آن‌هایی که تا کنون مسئولیت داشته‌اند و چه افراد جدید بپرهیزند.

در بیانیه دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیری عراق آمده است: ما کاملا مواضع و رویکردهای مرجعیت دینی را که در خطبه‌های نماز جمعه امروز اعلام شد، تایید می‌کنیم و به طور خاص به مسئله مشارکت گسترده در انتخابات و انتخاب اصلح اشاره می‌کنیم.

به نوشته پایگاه خبری «السومریة نیوز»، العبادی در مراسم سخنرانی تبیلغاتی ائتلافش در جمع هوادارانش در استان کربلا نیز گفت: خطبه جمعه مرجعیت دینی، موضع نهایی را اعلام کرد و کاملا روشن و شفاف بوده و نباید بر اساس رغبت و تمایل برخی طرف‌های سیاسی تفسیر و تحلیل شود. مرجعیت از روند سیاسی و انتخابات کشور حمایت کرد و شرط عدم انتخاب افراد فاسد و کسانی که در اداره کشور شکست خورده‌اند را طرح کرده‌اند.

منبع: فارس

نوشتن نظر