گزارش دیده‌بان حقوق بشر از حبس هزاران نفر در عربستان
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»گزارش دیده‌بان حقوق بشر از حبس هزاران نفر در عربستان

گزارش دیده‌بان حقوق بشر از حبس هزاران نفر در عربستان

يكشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی نوشت که عربستان سعودی برای ماهها، بیش از دو هزار زندانی را بدون تشکیل دادگاه در حبس نگه داشته است.

تحلیل‌های دیده‌بان حقوق بشر حاکی از آن است که عربستان سعودی بیش از یک دهه است که هزاران نفر را بدون تشکیل دادگاه زندانی کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سازمان روز یکشنبه (امروز) ضمن محکوم کردن نقش «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در «بازداشت‌های خودسرانه» اعلام کرد که مقامات سعودی دو هزار و 305 نفر را برای 6 ماه و برخی را برای بیش از یک دهه بدون تشکیل دادگاه در حبس نگه داشته است.

طبق این گزارش، پادشاهی بسیار محافظه‌کار عربستان که یک رژیم سلطنتی مطلق است در ماههای گذشته یکسری اصلاحات را به رهبری محمد بن سلمان که در ژوئن 2017 بعنوان ولیعهد عربستان منصوب شد، مطرح کرد.

دیده‌بان حقوق بشر گزارش کرد که ظاهراً بازداشت‌های خودسرانه «در سالهای اخیر (در عربستان) افزایش چشمگیری داشته است» و از مقامات سعودی خواست تا «حبس خودسرانه افراد را متوقف کند».

این سازمان خطاب به مقامات سعودی گفت: «اگر مقامات سعودی بتوانند یک زندانی را برای چندین ماه نامعلوم بدون اتهام در حبس نگه دارند، واضح است که نظام عدالت کیفری عربستان دچار نقص و غیرمنصفانه است و تنها به نظر می‌رسد که (این نظام) در حالت بدتر شدن است».

این گزارش ادامه می‌دهد:‌«به نظر می‌رسد که «طرح چشم‌انداز 2030» محمد بن سلمان بهتر از افق زمانی امیدوارکننده برای اصلاحات بتواند طول مدت بازداشت‌های بدون اتهام را توضیح دهد».

محمد بن سلمان معمار طرح چشم‌انداز 2030 کشور خود است؛ این طرح یک پروژه اصلاحاتی است که هدف آن قطع وابستگی عربستان به سرمایه‌های حاصل از نفت و مدرنیته کردن یکی از محدودترین کشورهای جهان بوده است و شامل خصوصی سازی بخشی از شرکت «آرامکو» و تقویت نقش زنان بعنوان نیروی کار است.
منبع: فارس

نوشتن نظر