یازدهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه آغاز شد
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»یازدهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه آغاز شد

یازدهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه آغاز شد

يكشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یازدهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه با موضوع "ادیان و محیط زیست" عصر دیروز باحضور عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آغاز شد.

یازدهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه با موضوع "ادیان و محیط زیست" عصر دیروز - شنبه 15 اردیبهشت‌ماه - باحضور عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آغاز شد.

این نشست با همكاری مركز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كلیسای ارتدوكس روسیه، با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هیأت عالی‌رتبه كلیسای ارتدوكس روسیه و جمعی از شخصیت‌‎های فرهیخته و اندیشمند ایرانی و روسی در محل حوزه ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آغاز شد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در این مراسم، گفت: مراسم افتتاحیه یازدهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه را که با عنوان "ادیان و محیط زیست" است، آغاز می‌کنیم.

وی افزود: برنامه گفتگوی دینی علما و اندیشمندان مسلمان ایران با رهبران و اندیشمندان کلیسای ارتدوکس روسیه در طول بیش از دو دهه با قوت و جدیت دو طرف با موفقیت ادامه یافته است و ثمرات گران‌بهایی داشته و دارد و تبدیل به الگوی موفقی برای گفتگو و همکاری بین ادیانی شده است.

حجت‌الاسلام تسخیری ادامه داد: امیدوارم این دور از نشست گفتگوی دینی هم که اختصاص به موضوع مهم محیط زیست از نگاه ادیان دارد و قرار است اندیشمندان دو طرف با ارایه مقالات و دیدگاه‌های ارزشمند خویش به تبیین نگاه اسلام و مسیحیت ارتدوکس نسبت به محیط زیست بپردازند، با موفقیت همراه باشد.

وی همچنین، یادآور شد: محیط زیست که عرصه زندگی بشر حال و آینده است، متاسفانه با روحیه خودخواهانه و بی مسئولیتی بسیاری از انسان‌ها و دخالت عوامل سیاسی، اقتصادی و صنعتی به یک چالش بزرگ عصر حاضر تبدیل شده است و اخلاق زیست محیطی بشر بشدت در این زمینه آسیب دیده است.

حجت‌الاسلام تسخیری تأکید کرد: امید است از رهگذر برگزاری چنین نشست‌هایی رهبران و بزرگان ادیان مختلف نیز بتوانند با تشریح و ترویج آموزه‌های دین در پاسداشت حریم محیط زیست، نقش و مسئولیت دینی و فرهنگی خویش را در حفاظت از محیط زیست و طبیعت بیش از پیش ایفا کنند.

وی خاطرنشان کرد: زیرا از نظر ادیان الهی، طبیعت و موجودات آن آفریده خداوند متعال و از نشانه‌ها و آیات الهی محسوب می‌شوند و هم او انسان را بر آنها مسلط و مسخر ساخته است تا از منافع طبیعت در جهت معاش شرافتمندانه و نیز، رشد و تعالی خویش بهره عادلانه و صحیح بگیرد و در ضمن با ادای حق بندگی، شاکر نعمات خداوند باشد.

بنابر اعلام این خبر، در این دور از گفتگوهای اسلام و مسیحیت که به مدت سه روز برگزار می‌شود، اندیشمندان دو طرف مباحث و مقالات متعددی را با عناوینی نظیر اخلاق محیط زیستی از دیدگاه اسلام و مسیحیت، امنیت اجتماعی ناهمكیشان و دین و محیط زیست به بحث و گفتگو می‌پردازند.

هیأت كلیسای ارتدوكس روسیه در جریان سفر خود به جمهوری اسلامی ایران از شهر مقدس قم بازدید و با برخی شخصیت‌های دینی و دانشگاهی دیدار و گفتگو می‌کنند.
منبع: ابنا

نوشتن نظر