چرا مردم افغانستان با طالبان همکاری می‌کنند؟
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»چرا مردم افغانستان با طالبان همکاری می‌کنند؟

چرا مردم افغانستان با طالبان همکاری می‌کنند؟

چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

کارشناس مسائل سیاسی و آگاه امور طالبان با تأکید بر حمایت مردمی از طالبان و عدم جدایی این گروه از شبکه حقانی، روند صلح افغانستان همچنین حضور داعش و خارجی‌ها در این کشور را بررسی کرد.


«وحید مژده» کارشناس مسائل سیاسی و آگاه امور طالبان درباره همکاری گروه طالبان با شبکه حقانی گفت که شبکه حقانی بازوی اجرایی این گروه محسوب می‌شود و اخبار انشعاب‌ها در طالبان نیز شایعه است.

وی تأکید کرد که گروه‌های چریکی مانند طالبان بدون حمایت مردمی قادر به فعالیت نیستند و  نارضایتی‌ افغان‌ها از دولت و نیروهای خارجی‌ سبب شده تا مردم با طالبان همکاری کنند.

کارشناس افغان با شایعه دانستن اختلافات طالبان و شبکه حقانی گفت که در میدان عمل رهبری طالبان را شبکه حقانی و به طور مشخص «سراج الدین حقانی» معاون رهبر طالبان به عهده دارد.

هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که نشان دهد انشعابی در طالبان به وجود آمده و برخی از این گروه جدا شده باشد و در افغانستان با طالبان اصلی تضاد داشته باشد.

مژده خاطرنشان کرد: در گذشته هم شایعاتی منتشر شد مبنی بر این که بین «ملا برادر» و تعداد دیگری از اعضای طالبان اختلاف وجود دارد پس از آن که وی دستگیر شد بار دیگر این شایعه را دامن زدند که بین «ملا اختر منصور» و «ملا ذاکر» اختلاف ایجاد شده است.

بارها این شایعات و گفته‌ها تکرار شده است اما همچنان امروز تنها گروهی از طالبان که می‌جنگد و اخباری از این درگیری‌ها را منتشر می‌کند همان طالبانی است که تحت رهبری «ملا محمد عمر» بود، سپس تحت رهبری «ملا اختر محمد منصور» قرار گرفت و اکنون نیز با کشته شدن آنها، رهبری طالبان را «ملا هبت الله» به عهده دارد.

به گفته این کارشناس مسائل سیاسی افغانستان، عجیب است که جدایی حقانی از طالبان مطرح می‌شود در حالی که سراج الدین حقانی نقش فعالی در این گروه دارد.

آگاه امور طالبان ادامه داد: ملا هبت الله رهبر کنونی طالبان بیشتر یک رهبر معنوی است و خصلت وحدت بخش دارد همچنین نماد وحدت میان اعضای این گروه محسوب می‌شود. در عین حال همانند دوران رهبری ملا محمد عمر معاونان وی در عمل اعضای طالبان را هدایت می‌کنند.

این در حالی است که ارتباط میان ملاهبت الله با حقانی خیلی بهتر از روابط رئیس جمهور افغانستان با معاونانش هست.

صلح طالبان و آمریکا

وحید مژده با اشاره به گذشته پیشنهاد طالبان به آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان گفت که  در سال 2009 میلادی بود که ملا برادر با ارسال پیامی به ملا محمد عمر تاکید کرد، شواهدی از شکست آمریکا در افغانستان را مشاهده می‌کنیم، آمریکایی‌ها تمایل دارند که با ما مذاکره کنند و از طریق سازمان ملل واشنگتن بدنبال آغاز مذاکرات است.

وی تصریح کرد که «ملا برادر» آغازگر این مذاکرات با اجازه ملا محمد عمر در اواخر سال 2009 بود به هر حال این مسئله جرقه‌ای شد برای حساس شدن پاکستان نسبت به این اقدامات طالبان و در نتیجه «ملا برادر» را دستگیر کردند.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان اظهارداشت: آمریکا همواره دچار یک نوع سردرگمی درباره این مسائل بوده است از یک سو سیاستمداران و وزارت خارجه آن کشور خواستار مذاکره بودند، اما نظامیان آمریکایی تمایلی به گفت‌وگو نداشتند که در دستگیری ملا برادر با پاکستان در شهر کراچی همکاری کردند.

بنابراین این دستگری فرد شماره دو طالبان عاملی شد که این گروه پس از سال 2009 میلادی دیگر به هیچ وجه به آمریکا اعتماد نکند.

مژده گفت که پس از این مسائل، طالبان و آمریکایی‌ها در کشور آلمان مذاکره کردند و توافق کردند تا دفتری در قطر برای این گروه گشایش یابد. تعدادی از اعضای کمیسیون سیاسی طالبان به قطر رفتند و هنوز در این کشور حضور داند اما این موضوع با مخالفت حامد کرزی رئیس جمهور وقت افغانستان روبرو شد به همین دلیل نیز مذاکراتی در آن زمان صورت نگرفت.

پیشنهاد آمریکا به طالبان؛ تلاش برای تجزیه افغانستان

این کارشناس افغان درباره اقدامات اخیر آمریکا پس از استراتژی ترامپ نیز تصریح کرد: پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن، مقامات آمریکایی با طالبان به صورت غیرمستقیم تماس‌های داشته‌اند اما طالبان تمایل چندانی درباره مسائل مطرح شده نشان نداده است.

آمریکایی‌ها به طالبان پیشنهاد کنترل مناطق تحت نفوذ طالبان را داده‌اند اما این گروه با آن مخالفت نشان داده و گفته‌ که این کار مانند تجزیه افغانستان است و ما کشور یک پارچه می‌خواهیم.
به گفته وی، نخستین خواست طالبان پیش از مذاکره برای صلح، خروج نیروهای خارجی از افغانستان است و تمایل دارد که یکی از سازمان‌های معتبر جهانی در این مورد ضمانت کند. در غیر اینصورت چشیدن مزه تلخ جنگ طولانی مدت پیامد این اقدام خواهد شد.

خصوصی سازی جنگ در افغانستان

مژده احتمال تشکیل ارتش محلی توسط وزارت دفاع افغانستان را قوی دانست و تاکید کرد که ایجاد این ارتش به معنای خصوصی سازی جنگ در افغانستان است و افراد اجیر به جای نیروهای خارجی در این کشور می‌جنگند.

کارشناس افغان ادامه داد: این کار در نهایت به ضرر افغانستان تمام خواهد شد زیرا کنترل جنگ را یک شرکت امنیتی به عهده خواهد گرفت.

گفته می‌شود که شرکت امنیتی «بلک واتر» به جای ارتش ملی افغانستان تامین امنیت را به عهده خواهد گرفت و کاخ سفید نیز بر این موضوع تاکید دارد. قرار است سالانه 16 میلیارد دلار برای جنگ در این کشور در نطر بگیرد.

به نظر مژده، هزینه جنگ آمریکا در افغانستان بیشتر از این رقم است زیرا رئیس جمهور آمریکا تلاش می‌کند تا هزینه‌های آن را از خود افغانستان تامین کند. ترامپ با استفاده از معادن و مواد مخدر به دنبال عواید این جنگ است.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان خاطرنشان کرد که دولت افغانستان هنوز موضع خویش را درباره ایجاد ارتش محلی اعلام نکرده است اما امکان دارد با استقرار آنها در مناطق پس گرفته شده از طالبان و تامین امنیت این مناطق موافقت کند.

سکوت دولت افغانستان درباره حامیان داعش

وحید مژده همچنین درباره مذاکرات احتمالی با طالبان تصریح کرد: تاکنون مذاکره‌ای با این گروه صورت نگرفته است در عین حال طالبان نیز خواستار مذاکرات غیرشفاف و پشت پرده نیست زیرا باور دارد که این کار سبب ایجاد اختلافات درون گروهی می‌شود.

وی با اشاره به چگونگی حضور داعش در افغانستان نیز اذعان داشت که سکوت دولت افغانستان در برابر اظهارات «ظاهر قدیر» نماینده ولایت «ننگرهار»  مبنی بر حمایت برخی از حلقات دولتی از گروه تروریستی داعش، می‌تواند نشانه‌ای از تامین و تجهیز مخالفان دولت در جنگ علیه دولت باشد.

زیرا اگر چنین نیست چرا دولت افغانستان درباره چنین اظهاراتی سکوت اختیار کرده است.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در پاین نیز با اشاره به حضور «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی در افغانستان گفت که وی فرد قدرتمند و با نفوذی در این کشور نیست و تنها در بخش‌های از ولایت «بغلان» در شمال افغانستان نفوذ دارد.
منبع: تسنیم

نوشتن نظر