مجلس راخین میانمار با بازگشت آوارگان روهینگیایی مخالفت کرد
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»مجلس راخین میانمار با بازگشت آوارگان روهینگیایی مخالفت کرد

مجلس راخین میانمار با بازگشت آوارگان روهینگیایی مخالفت کرد

سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۳۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

مجلس ایالت «راخین» میانمار با تصویب طرحی از دولت این کشور خواست اجازه بازگشت آوارگان روهینگیایی را به این ایالت ندهد.

مجلس ایالت «راخین» میانمار با تصویب طرحی از دولت این کشور خواست اجازه بازگشت آوارگان روهینگیایی را به این ایالت ندهد.

مجلس «راخین» از دولت مرکزی خواسته است تا جلوی استقرار آوارگان روهینگیایی را که این مجلس آنها را «مهاجران غیرقانونی مسلمان» خوانده ، در این ایالت غرب میانمار بگیرد.
در حالی که مناطقی از ایالت «راخین» در غرب میانمار به صورت تاریخی همواره محل سکونت قوم مسلمان روهینگیا بوده، مقام های این کشور با اکثریت جمعیت بودایی میانمار، در دهه های اخیر حق شهروندی روهینگیایی‌ها را نادیده گرفته و آن‌ها را با لفظ «مهاجران غیرقانونی بنگلادشی» خوانده اند. این در حالی است که این قوم دارای زبان و فرهنگ مختص به خود است و بنگلادش نیز آن‌ها را بنگلادشی نمی‌داند.

در پی خشونت‌های گسترده ارتش و بوداییان افراطی میانمار در اوت سال گذشته (شهریور 96)، هزاران نفر روهینگیایی، کشته شده و حدود 700 هزار نفر به اردوگاه‌های پر جمعیت مهاجران در منطقه «کاکس بازار» بنگلادش، در همسایگی ایالت «راخین» میانمار گریختند.
دو کشور میانمار و بنگلادش پیشتر با امضای توافقنامه دوجانبه قرار بود شرایط بازگشت آوارگان روهینگیایی را به میانمار فراهم کنند، اما طبق گزارش نهادهای مدنی، میانمار با خودداری از انجام تعهدات خود، هنوز این شرایط را فراهم نکرده است.

«آونگ تن» یکی از قانون گذاران مجلس ایالت «راخین»، مدعی شده که به دلیل حضور «خارجی‌های غیر قانونی مسلمان»، بسیاری از اقوام و بومی‌های این ایالت، مجبور به تغییر مکان زندگی خود شده اند و دولت باید جلوی بازگشت آن‌ها را بگیرد.
«آونگ زین» دیگر نماینده این مجلس ایالتی نیز در اظهار نظری افراطی و جدا گانه درباره مخالفت خود با بازگشت روهینگیایی‌ها به سرزمینشان در سخنانی تند ادعا کرد: این اقدام مانند این است که مرکزی ایجاد کنیم و به مهاجران غیرقانونی خوش آمد بگوییم.

اظهارات افراط گرایانه مقام های میانماری در حالی مطرح می‌شود که سازمان‌ها و نهادهای مدنی بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، اقدامات ارتش میانمار را پاکسازی نژادی خوانده اند و بر اساس شواهد موجود، ارتش میانمار پس از سرکوب گسترده و فراری دادن تقریبا تمامی روهینگیایی‌ها به دنبال از بین بردن آثار جنایت‌های هولناک در این منطقه بوده اند.

پیش از این تصاویر ماهواره‌ای، عملیات گسترده ارتش میانمار به منظور صاف کردن زمین‌های روستاهای سوخته محل سکونت روهینگیایی‌ها با بولدوزر را برملا ساختند.
منبع: ایرنا

نوشتن نظر