تنها موافق استقلال کردستان عراق
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»تنها موافق استقلال کردستان عراق

تنها موافق استقلال کردستان عراق

پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

چه کسی از بحران در عراق سود می برد؟

 


به گزارش ایرنا، میدل ایست مانیتور با بیان اینکه صحنه منطقه ای برای بزرگترین بحران سیاسی و بالقوه نظامی در دوران پسا بعثی (پس از حاکمیت حزب بعث) در عراق آماده می شود، نوشت: ماه ها لابی گسترده مقامات ایران، ترکیه و حتی آمریکا و (دیگر) مشارکت کنندگان نتوانست تاکنون رهبری کردستان عراق را از برگزاری این همه پرسی به شدت تنش آفرین (ایجاد کننده مخالفت های عمومی) بازدارد.

این گزارش افزود: همه قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای از جمله آمریکا، به جز یک استثنا به نام اسرائیل، با تشکیل دولت کردی مخالف هستند. در حالی که گروه های رسانه ای وابسته به اقلیم کردستان بر حمایت رسای خود از این همه پرسی مشتاق هستند، رهبران کُرد مجبور خواهند بود تا به دقت جوانب گوناگون حمایت اسرائیل را پیش از آنکه آنها به طور رسمی دولت رسمی خود (استقلال سیاسی) را اعلام نمایند، مورد ارزیابی قرار دهند.

میدل ایست مانیتور افزود: در حالی که اسرائیل بدون شک خود را به عنوان یک متحد قوی برای دولت مستقل کردستان اثبات خواهد کرد، اما این حمایت پیشنهادی تل آویو در مسیر این همه پرسی واجد اهمیت تعیین کننده ای است.

این تارنمای فرامنطقه ای افزود: نکته دیگر آنکه حمایت قاطع اسرائیل به طرز چشمگیری موقعیت منطقه را شعله ور خواهد کرد و کردها را وارد درگیری مسلحانه که در جنوب کرکوک مستقر هستند، خواهد کرد....

میدل ایست مانیتور در پایان تاکید کرد: از نگاه راهبردی عمیق تر، اما، حمایت رژیم صهیونیستی از کردها مانند جام زهری برای ملی گراهای کُرد است، و نکته آنکه وجود یک دولت پایدار کُرد از نگاه ایران و عراق، غیر پذیرش است. اما از موضع تهاجمی مسعود بارزانی پیداست که او قصد خطر پذیری دارد.


«همه‌پرسی جدایی کردستان عراق غیرقانونی است»


نوشتن نظر