مقصر اصلی بحران یمن، عربستان است
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»مقصر اصلی بحران یمن، عربستان است

مقصر اصلی بحران یمن، عربستان است

پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک نشریه آلمانی در گزارشی با اشاره به بحران حاکم در یمن نوشت که عربستان عامل اصلی وضعیت ناگوار موجود است و جامعه جهانی هم توجه چندانی به اوضاع کنونی ندارد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی اوضاع اسف‌بار مردم یمن را بررسی کرد و از آنچه در این کشور فقیر می‌گذرد به عنوان بدترین بحران یاد کرد.
در این گزارش آمده است که 7 میلیون نفر را خطر گرسنگی تهدید می‌کند. 3 میلیون تن هم آواره شده‌اند و 600 هزار نفر هم به بیماری وبا دچار شده‌اند. در یمن یک تراژدی در جریان است و مقصر اصلی این وضعیت هم عربستان سعودی است اما جهان خود را از این بحران دور نگه داشته است.
به گواه سازمان ملل متحد، هم‌اکنون بزرگترین فاجعه جهانی در یمن به وقوع پیوسته است. فاجعه‌ای که مانند بلای طبیعی بر سر مردم نیامده است بلکه به دست انسانها ایجاد شده است. اما جهان این موضوع را نادیده می‌گیرد. اما نمی‌توان از اعداد و ارقام تکان‌دهنده چشم پوشید:
•     تقریبا 18 میلیون از 27 میلیون یمنی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و بیش از 7 میلیون تن هم در معرض خطر گرسنگی قرار دارند.
•    بیش از 3 میلیون نفر از این کشور گریخته‌اند.
•    14.5 میلیون تن که بیش از نیمی از جمعیت را شامل می‌شوند،  هیچ دسترسی به آب آشامیدنی ندارند و نتیجه آن شیوع بدترین اپیدمی وبا شده است. حدود 600 هزار نفر هم فقط  از آوریل گذشته به بیماری وبا دچار شده‌اند. دست‌کم 2 هزار یمنی هم تاکنون در پی بیماری جان باخته‌اند.
یمن سالهاست که فقیرترین کشور شبه جزیره عربستان است و از زمان آغاز جنگ میان حوثی‌ها و نیروهای دولتی در سال 2014، این وضعیت بدتر هم شده است.


عربستان سعودی بسیار بی‌رحمانه عمل کرده است و وضعیت به قدری وخیم است که از ویتنامی سعودی در یمن صحبت می‌شود. از آغاز خشونت‌ها، بنابر اعلام شورای حقوق‌بشر شمار قربانیان بیش از 5 هزار نفر رسیده است که در بین آنها هزار و 200 نفر دیده می‌شوند. سازمان ملل، عربستان و هم پیمانانش را مسئول دانسته است.چرا که حملات هوایی باعث شده که عده زیادی از جمله غیرنظامیان و کودکان کشته شوند.
معامله میلیاردی از حقوق‌بشر اهمیت بیشتری دارد
البته سعودی‌ها واهمه‌ای از منتقدان ندارند اواخر آگوست بود که بمب‌های سعودی هتلی را در شمال صنعا را نابود کردند و دست‌کم 30 نفر را به خاک و خون کشیدند. «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان هم مانند نماینده سازمان ملل «زید ابن رعد حسین»، خواستار تحقیق مستقل جامعه جهانی درباره وقایع یمن شده‌اند. البته آمریکا و بریتانیا جلوی چنین اقدامی را گرفته‌اند.
این 2 نفر در کنار آلمان از جمله مهمترین صادرکنندگان تسلیحات به عربستان هستند. لندن هم از زمان آغاز این بحران بیش از 3 میلیون دلار به ریاض سلاح فرستاده است. واشنگتن هم معامله‌ای داشته که ارزش آن افزون بر یک میلیارد دلار برآورد می‌شود. سازمان حقوق‌بشری دیده‌بان حقوق‌بشر هم اعلام کرده که حملات زیادی به وسیله تسلیحات آمریکایی و بریتانیایی علیه غیرنظامیان یمن صورت گرفته است.
آلمان هم از این قافله عقب نمانده و در اوایل سال جاری، قایق‌های گشت‌زنی به عربستان فرستاده است. با این حال برلین اینکار را اینطور توجیه کرده که قایق‌ها را برای تامین امنیت عربستان و سکوهای نفتی این کشور به منطقه فرستاده است.با این حال ریاض بنادر یمن را از سال 2015 بلوکه کرده و مسئولیت اصلی بر عهده عربستان است.
بحران سطحی نیست اما انتظار حل آنهم نمی‌رود
جهان تلاش می‌کند تا این وضعیت را نادیده بگیرد و همچنان توجه زیادی به این بحران نمی‌شود. حتی در شرایطی که چند میلیون نفر از کشور فرار کرده‌اند اما هیچکس به وضعیت وخیم یمن توجهی ندارد. به عبارتی انتظار گسترش این بحران مانند آنچه در سوریه می‌گذرد و انتظار سرایت آن به کشورهای دیگر منطقه وجود دارد، نیست به همین دلیل تلاش جهانی برای حل وضعیت موجود چندان زیاد نیست.
«جان کری» وزیر خارجه پیشین آمریکا در سال 2016 در زمینه مذاکرات در کویت برای صلح اقدام کرده بود اما «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «رکس تیلرسون» وزیر خارجه وی تاکنون کاری در این راستا انجام نداده‌اند.


با فروپاشی داعش سیلی از اعضای این گروه به اروپا سرازیر می‌شود

داعش نزدیک به ۸ هزار تروریست از اتباع کشورهای اروپایی دارد که با تداوم شکست این گروه تروریستی در عراق و سوریه، از این کشورها فراری شده و قصد بازگشت به کشورهای خود را دارند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، داعش در هفته‌های گذشته متحمل شکست‌هایی سنگین در مناطق تحت اشغال خود شده است.
این گروه تروریستی در منطقه مرزی بین سوریه و لبنان، با دریافت ضربات سنگین از مقاومت لبنان مجبور به خروج از این منطقه شد.
نیروهای عراقی در یک ماه اخیر موفق شدند تروریست‌های داعش را از شهر موصل و بعد از آن شهرستان تلعفر خارج کنند. ارتش سوریه نیز هفته گذشته به محاصره 3 ساله شهر دیرالزور پایان داد.
داعش در شهر رقه همچنان در محاصره نیروهای کُرد قرار گرفته و گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که این گروه تروریستی از فرماندهی مرکزی فاصله گرفته و مسئولیت‌ها بین سرکرده‌های محلی توزیع شده است که این مسئله در توافق داعش با حزب‌الله لبنان به وضوح مشهود بود؛ چرا که عناصر داعش مستقر در بلندی‌های جرود و القاع، به دور از فرماندهی مرکزی تن به پذیرش خروج از این مناطق دادند.
وبگاه خبری «النشرة» در یادداشتی با اشاره به گزارش شورای امنیت در این ارتباط نوشت، داعش کار ارسال اموال به مناطقی را که در آن، گروه‌های وابسته به خود وجود ندارد، آغاز کرده است تا از این طریق، خود را برای فروپاشی خلافت خود خوانده‌اش در عراق و سوریه آماده کرده و بتواند به انجام عملیات‌های خود در خارج از مرز‌های این دو کشور ادامه دهد.
به باور منابع سیاسی و نظامی، به رغم اینکه داعش در نبردهای خود در عراق و سوریه در حال شکست خوردن است، ولی این گروه تروریستی در حال تبدیل شدن از گروه‌های مسلحی که در مناطق مشخصی اعمال قدرت کرده، به هسته‌های تروریستی‌ای است که در مناطق و شهرهای خارج از تحت سیطره خود فعالیت می‌کنند.
گزارش‌های به دست آمده نشان می‌دهد که عناصر خارجی داعش در حال فرار از عراق و سوریه به کشورهای خود هستند. از 30 هزار تروریست عضو داعش، نزدیک به 9 هزار نفر از آن‌ها از شرق آسیا، 8 هزار تن از اوروپا، 6 هزار تروریست از تونس و 3 هزار تروریست دیگر از عربستان سعودی هستند.
سازمان ملل به تازگی گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد این تروریست‌ها به 3 گروه تقسیم می‌شوند.
گروه نخست آن دسته از تروریست‌هایی هستند که به سبب از بین رفتن رؤیاها و توهماتشان، ناامید شده‌اند. گروه دوم تروریست‌هایی هستند که همچنان افراطی‌ترین عقاید و تفکرات را داشته و همچنان به داعش وفادار هستند. دسته سوم نیز عناصری هستند که از داعش دست کشیده‌اند ولی همچنان افراطی هستند و چه بسا تمایل دارند که به گروه تروریستی دیگر بپیوندند.
بر اساس گزارش النشره، منابع امنیتی لبنان معتقدند دولت این کشور باید با همکاری با عربستان و سایر کشورهای عربی مانع از این شوند که احدی از این 3 هزار تروریست سعودی بتواند به بهانه گردشگری وارد لبنان شده و از وضع موجود سوء استفاده کند. افزون براین، ده‌ها لبنانی عضو داعش در اردوگاه «عین الحلوه» حضور دارند.
این وبگاه لبنانی به قوانین سختی اشاره می‌کند که برای تعامل با تروریست‌هایی که از عراق و سوریه به اروپا برمی‌گردند  وضع شده و در ادامه می‌نویسد، این قوانین باید در کنار اقدامات امنیتی سختی در مرزها همراه باشد؛ چرا که برخی از این تروریست‌ها بسیار خطرناک بوده و با استفاده از گذرنامه‌هایی که با دقت بسیار جعل شده‌اند، از مرزهای اروپا عبور خواهند کرد.
در پایان این گزارش تأکید شده است که فروپاشی داعش در منطقه خاورمیانه و پایان رؤیاهای این گروه تروریستی در تشکیل امارت‌ها در منطقه، به معنای پایان تهدید داعش نبوده بلکه آنچه به وضوح نمایان بوده، این است که عناصر داعش به دنبال انجام عملیات تروریستی در همه مناطق جهان به ویژه در کشورهای غربی هستند.

نوشتن نظر