نگرانی وزیر کشور فرانسه از افزایش مسلمانان
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»نگرانی وزیر کشور فرانسه از افزایش مسلمانان

نگرانی وزیر کشور فرانسه از افزایش مسلمانان

سه شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۳۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

'کلود گئان' وزیر کشور فرانسه افزایش تعداد مسلمانان را در این کشور یک مشکل دانست.

به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا ، پایگاه اطلاع رسانی فرانسوی 'اژیب' روز سه شنبه عنوان کرد: گئان که تقریبا هر هفته در مورد مهاجران و مسلمانان اظهار نظر می کند ، در آخرین اظهارات خود از روند افزایش جمعیت مسلمانان در فرانسه اظهار تاسف و این موضوع را مشکلی برای فرانسه قلمداد کرد.
فرانسه که در داخل و خارج کشور با مسایلی چون افزایش تعداد مهاجران و مداخله نظامی در لیبی مواجه است، اخیرا با چالش اعتراضات نسبت به براه انداختن بحث هایی در مورد اسلام و لائیسیته در فرانسه مواجه شده است.
گئان در سفر به شهر 'نانت' در اظهاراتی برای توجیه اقدام حزب حاکم فرانسه در برگزاری این بحث ها که قرار است از امروز (سه شنبه) در فرانسه آغاز شود، اعلام کرد: در سال 1905 میلادی مسلمانان کمی در فرانسه زندگی می کردند و اما امروز تعداد آنان پنج تا 10 میلیون نفر تخمین زده می شود. افزایش این چنینی تعداد پیروان یک دین و برخی رفتارهای آنان مشکلاتی را برای فرانسه ایجاد می کند.
همزمان با اظهارات گئان، اظهارات 'شانتل برونل' یکی از نمایندگان حزب حاکم در مورد مهاجران مطرح می شود که این اظهارات نیز به نوبه خود بحث هایی را در فرانسه برانگیخت.
وی بدون توجه به انگیزه های بشر دوستانه پیشنهاد داده است که مهاجران به قایق هایشان بازگردانده شوند.
این دو نمونه از اظهار نظرها با مشخص کردن نیات حزب حاکم 'اتحاد جنبش مردمی'، بیانگر آن است که براه انداختن بحث های لائیسیته و اسلام از جانب این حزب، بهانه ای است برای تغییر شکل تلاش ها در ایجاد اسلام هراسی در فرانسه.
در این گزارش آمده است: در گزارش هایی که سالانه از تعداد موارد تولد در فرانسه منتشر می شود، تعداد نوزادان با نام های اسلامی بسیار بیش از سایر نوزادان است. تا آنجا که برخی از شهرداری ها از انتشار این گزارش صرف نظر می کنند.
چندی پیش 'فرانسوا کوپه' دبیرکل حزب حاکم فرانسه به 'نیکلا سارکوزی' رییس جمهوری این کشور پیشنهاد داد تا یکبار دیگر موضوع اسلام به بحث گذاشته شود.
سارکوزی نیز ضمن موافقت با این طرح از رییس حزب حاکم خواسته است تا این موضوع را از امروز (پنجم آوریل) در دستور کار قرار دهد. این بحث در حالی آغاز می شود که بسیاری از سران احزاب و شمار قابل توجهی از اقشار مختلف جامعه با آغاز بحث مخالف هستند.
شماری از صاحبنظران و کارشناسان امر آغاز بحث ها در این زمینه را با اهداف سیاسی و بهره برداری های حزبی عنوان می کنند. مسلمانان ضمن انتقاد از چگونگی بحث ها معتقدند که بررسی جایگاه اسلام در فرانسه جدی نبوده چرا که نمی توان موضوع به این مهمی را تنها در قالب یک حزب و در چند ساعت بحث انجام داد.
این بحث ها در حالی راه اندازی می شود که هم اکنون دولت فرانسه در کمتر از 13 ماه مانده به انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه در سال 2012 میلادی با حجم وسیعی از انتقادات در عرصه های داخلی و خارجی مواجه است.
مسلمان فرانسوی که جمعیت قابل توجهی را در جامعه فرانسه تشکیل می دهند، بر این باورند که با اجرای این مباحث دولت فرانسه درصدد است تا مشکلات و شکست ها در عرصه های داخلی و خارجی دولت را متوجه مسلمانان ساخته و آنان را مقصر جلوه دهد.

نوشتن نظر