تسلیحات اسرائیلی علیه انقلابیون لیبی
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»تسلیحات اسرائیلی علیه انقلابیون لیبی

تسلیحات اسرائیلی علیه انقلابیون لیبی

يكشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۵۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

انقلابیون لیبی می‌گویند، نیروهای وفادار به معمر قذافی دیکتاتور این کشور از تسلیحات ساخت اسرائیل برای حمله به مصراته استفاده کرده‌اند. 

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از پرس تی وی ، یکی از سخنگویان انقلابیون گفت، پس از ناکامی نیروهای قذافی در تصرف شهر مصراته در 150 کیلومتری شرق شهر طرابلس پایتخت لیبی، چندین موشک انداز ساخت اسرائیل را در منطقه به جا مانده است.

وی همچنین نیروهای دولتی را به دنبال هدف قرار دادن مناطق مسکونی، به "جنایت علیه بشریت" متهم کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که انقلابیون تلاش‌نیروهای وفادار به قذافی برای تصرف مصراته را خنثی کرده‌اند.

انقلابیون همچنین اعلام کرده‌اند، پس از درگیری‌های روز شنبه، کنترل شهر استراتژیک و نفت خیر البریقه را در اختیار گرفته‌اند.

این درحالی است که جنگنده‌های نیروی ائتلافی تحت فرمان امریکا، بخش‌هایی از شهر البریقه را بمباران کردند که در یکی از این حملات یک کامیون نیروهای انقلابی هدف قرار گرفت.

در همین حال، تلویزیون دولتی لیبی گزارش داد، در حملات هوایی نیروهای تحت فرمان امریکا در شهر صبحا در جنوب غرب این کشور، غیرنظامیان هدف قرار گرفته‌اند.

رژیم لیبی می‌گوید، در حملات هوایی نیروهای تحت فرمان امریکا به این کشور تاکنون دست‌کم 114 نفر کشته و بیش از 445 نفر زخمی شده‌اند.

خالد عمر وزیر بهداشت لیبی هفته گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: "از 20 تا 23 مارس، در حملات نیروهای خارجی دست‌کم 114 نفر کشته و 445 نفر زخمی شده‌اند."

بر اساس آمارهای رژیم لیبی، در این حملات 104 نفر در طرابلس و 10 غیرنظامی در سیرت زادگاه قذافی کشته شدند.

کمیسر ارشد سازمان ملل در امور پناهندگان نیز اعلام کرد، تاکنون حدود 351 هزار نفر از بیم جان، لیبی را ترک کرده‌اند و روزانه حدود 1500 تا 2 هزار نفر از لیبی وارد مصر می‌شوند.

براساس اعلام مقامات نظامی امریکا، بیش از 350 هواپیمای جنگنده در حملات هوایی علیه لیبی شرکت دارند.

دوازده کشور به علاوه امریکا در عملیات "اودیسه سحر" که از 19 مارس آغاز شده است، همکاری می‌کنند. این عملیات به دنبال صدور قطع‌نامه پرواز ممنوع شورای امنیت سازمان ملل علیه لیبی آغاز شد.

آمار فزاینده تلفات غیرنظامیان در لیبی گمانه‌زنی‌ها درباره انگیزه واقعی آغاز عملیات در لیبی را افزایش داده است.

کارشناسان معتقدند که واشنگتن و متحدانش پس از صدور قطع‌نامه 1973 شورای امنیت، تحت عنوان حمایت از غیرنظامیان، حمله به لیبی را با هدف دست‌یابی به منابع گسترده نفتی این کشور آغاز کرده‌اند.


نوشتن نظر