غمی که هرگز از دل علی(ع) نرفت...
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»امامان و ائمه»غمی که هرگز از دل علی(ع) نرفت...

غمی که هرگز از دل علی(ع) نرفت...

پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

هنگامى که فاطمه زهرا(س) قبض روح شد، حضرت على(علیه السلام) آن بانو را مخفيانه به خاک سپرد و موضع قبر مقدّسش را محو نمود. آنگاه برخاست و رو به سوى قبر مبارک پيغمبر (صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) کرد و فرمود: «يا رسول اللَّه! سلام من و سلام دخترت فاطمه بر تو باد، همان دخترت که به زيارت تو آمده و در بقعه تو خوابيده و خداوند خواست که به سرعت به تو ملحق شود. اى رسول خدا! از فراق دختر برگزيده تو صبر و شکيبايى من قليل و اندک شده، قدرت من از دورى برترين زنان فاطمه ضعيف گرديد؛ ولى براى مقاومت، تأسى نمودن به تو موجب تسليت من خواهد شد. من تو را به دست خود به خاک سپردم، در صورتى که جان مقدّس تو در گلو و سينه من بود.

آرى آنچه که در قرآن است مى‏پذيرم و مى‏گويم: انّا للَّه و انّا اليه‏ راجعون.

 
يا رسول اللَّه! آن امانتى را که به من دادى پس گرفته شد! سپرده باز گرفته شد!

فاطمه زهرا را بردى، يا رسول اللَّه چقدر اين آسمان سبز و زمين غبار آلود در نظر من تيره و تار است!

غم و اندوه من هميشگى گرديده! شب من با بيخوابى مى‏گذرد!

اين غم از قلب من خارج نمى ‏شود تا آن زمانى که خداوند مرا در آن خانه‏ اى که تو در آن هستى وارد نمايد! در دلم دردى است که آن را جريحه‏ دار مى‏ کند و همّ و غمّى است تکان دهنده! چه زود بين ما جدايى افتاد!! من درد دل خود را براى خداوند مى‏ گويم.

دخترت به زودى تو را از اينکه امّت تو متحد شدند و حقّ او را پايمال کردند آگاه خواهد کرد! جريان را از فاطمه‏ ات جويا شود و شرح حال را از وى بخواه! چه غم و غصه‏ هايى که در دل او جايگزين شدند! او نمى‏ توانست براى کسى درد دل کند. وى همه آنها را براى تو خواهد گفت. خداوند که بهترين حکم‏ کنندگان است حکم خواهد کرد.

سلام من بر شما باد، سلامى که به منزله وداع من باشد، نه آن سلامى که شما را ترک نمايم، اگر بازگردم از ملالت و خستگى نيست و اگر نزد قبر تو اقامت گزينم به علّت بدگمانى نيست که خداوند به صابرين وعده ثواب داده است.

صبر و شکيبايى مبارکتر و نيکوتر است. اگر براى غلبه افرادى که بر او مستولى شدند نبود بر خود لازم مى‏ دانستم که نزد قبر تو اقامت گزينم و معتکف گردم و براى اين مصيبت بزرگ نظير زن جوان مرده ناله و فرياد مى‏ کردم.

خداوند مى‏بيند که دختر تو مخفيانه دفن مى‏ شود!

حقّ وى غصب شد! از گرفتن ارث ممنوع گرديد! در صورتى که از زمان تو تا به حال چندان مدتى نگذشته و ذکر تو متروک نشده است!

يا رسول اللَّه من به خداوند شکايت مى‏ کنم و پيمودن راهى که تو رفتى براى من بهترين تسليت است.

يا رسول اللَّه صلوات خداوند بر تو و سلام و خشنودى خداوند بر فاطمه باد!

منبع: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، زندگانى حضرت زهرا عليها السلام ( ترجمه جلد 43 بحار الأنوار) ترجمه روحانى - تهران، چاپ: اول، 1379 ش. ص633.

نوشتن نظر