کنترل جمعیت تنها یک فریب
موقعیت شما: مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»کنترل جمعیت تنها یک فریب

کنترل جمعیت تنها یک فریب

سه شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۰۰
امتیاز این گزینه
(11 آرا)

سازمان جاسوسی ایالات متحده امریکا، 'سیا' در گزارشی اعلام کرد؛ تعداد فرزندان در یک خانواده ایرانی، کمتر از تعداد فرزندان در خانواده‌های اسرائیلی، انگلیسی، آمریکایی و فرانسوی است/ زنان ایرانی با دارا بودن 1.87 فرزند در مکان صد و چهل و چهارم جدول جهانی قرار می‌گیرند

 

این در حالی است که حتی اسرائیل با رتبه 75،آفریقای جنوبی 97، برزیل 106، ترکیه 110، فرانسه 118 ، آمریکا 122، انگلیس 137 در مکان های بالاتر از ایران قرار می گیرند.

سی آی ای با مقایسه نرخ کل زاد و ولد در کشور های مختلف گزارشی را منتشر کرده است که پتانسیل برای تغییر جمعیت در کشورها را نشان می دهد و این آمار برای متوسط تعداد کودکان که به ازای هر زن به دنیا آمده است، خواهد بود.

گفتنی است نرخ باروری کل ( TFR )اندازه گیری سطح باروری مستقیم از میزان تولد خام است که به زاد و ولد در هر زن اشاره دارد و نرخ دو کودک در هر زن در نظر گرفته شده است.

نرخ بالای دو فرزند نشان می دهد جمعیت رو به رشد و متوسط سن رو به کاهش است .

از حوالی دهه چهل شمسی نظام شاهنشاهی با همکاری موسسات مهندسی اجتماعی غرب، شروع به پیاده کردن برنامه کنترل و تنظیم جمعیت در ایران کرد. امروزه واضح شده است که با نداشتن جمعیت کافی، رشد علم و اقتصاد در یک کشور با مانع جدی روبرو خواهد شد و باعث رشد مهاجرت بدان کشور شده و باعث التقاط فرهنگی و در نتیجه غلبه فرهنگ های رقیب بر آن کشور می شود.

این درحالی است که لذا بوش با کنترل جمعیت آمریکا مبارزه کرد و جمعیت آمریکا در صد سال گذشته با تکثیر موالید و باز گذاشتن مهاجرت همفکران به امریکا، حدود یکصد میلیون نفر افزایش یافته است و این مطلب به عنوان یکی از مولفه های راهبردی قدرت در آنجا مطرح است. اسرائیل و قدرت های اروپایی نیز سیاست های جدی تشویق به زاد و ولد را در پیش گرفته اند و اسرائیل در این زمینه از همه پیشی گرفته است.

متأسفانه بسیاری از کارشناسان جمعیت در کشور ما به سادگی از همه مسایل و واقعیت های موجود در بحث کنترل جمعیت گذر چشم پوشی کرده اند. آنان کنترل جمعیت، تنظیم خانواده و بهداشت زادآوری را دقیقاً در همان الگوی غربی، با همان دلایل و با همان راهبردها و منابع پی می گیرند.

برای مثال رئیس انجمن تنظیم خانواده در سال 1376 در مصاحبه ای که به مناسبت روز جهانی جمیعت ایراد کرد، گفت: باید درنظر داشت، موضوع تنظیم خانواده، کنترل جمعیت نیست؛ بلکه تنظیم خانواده شامل مواردی از قبیل بهداشت باروری، ترغیب مردان به مشارکت در برنامه های تنظیم خانواده، ارتقای موقعیت زنان از جنبه های گوناگون استقلال مالی، سواد، مشارکت آنان در تصمیم گیری به خصوص تصمیم گیری در مورد تعداد بچه ها و فاصله بارداری- است. چون محور توسعه سلامت است و محور سلامت، ارتقای زنان.»

چنانچه ملاحظه می شود در عبارت فوق بهداشت باروری به اندازه خود کنترل جمعیت اهمیت یافته است. در حالی که این واژه بومی سازی نشده است. تلقی عرف جهانی از بهداشت باروری این است که این سیاست بهداشتی به دلیل رواج روابط جنسی غیر ایمن، ضرورت دارد. روابطی که از سنین پایین نوجوانی و در خارج از چارچوب خانواده، پدید می آیند. علاوه بر آنکه در عبارت مزبور، ارتقای موقعیت زنان درتمام شاخص های مورد نظر جنبش زنان در غرب، مورد تایید قرار گرفته است و هیچ گونه بومی سازی یا رویکرد دینی در آن به چشم نمی خورد.

از سوی دیگر در نگرش داخلی جمعیت شناختی، دائماً آمار جامعه جهانی که مبتلا به اباحیگری جنسی، سقط های پی در پی جنین، اشتغال فزاینده زنان، بحران خانواده و انواع بیماری های مقاربتی هستند بر مباحث کنترل جمعیت سایه می افکند؛ یعنی وضعیت جوامع دیگر، برنامه ریزان داخلی را وادار به اتخاذ تصمیم های شتابزده می کند.

برای مثال ممکن است که ما نیز در داخل کشور، بارداری های ناخواسته داشته باشیم که سلامت مادران نوجوان را به خطر می اندازند؛ اما مادران نوجوان (15 تا 19 ساله) در کشورهای اسلامی، نظیر کشور ما غالباً ازدواج کرده اند؛ در حالی که مادران نوجوان کشورهای صنعتی به خصوص ایالات متحده امریکا، ازدواج نکرده اند و بارداری های آن ها علاوه بر تاثیرگذاری بر جمعیت، پیامدهای فراوان دیگری نیز دارد. بنابراین ملاحظه متغیرهای فرهنگی ـ اجتماعی جامعه اسلامی ما در تحلیل ها و نتایج و برنامه ریزی بسیار مؤثر است.

متاسفانه تاثیرپذیری مسئله تنظیم خانواده یا کنترل جمعیت یا بهداشت باروری از روند غربی آن به همین جا هم خاتمه نمی یابد. این جریان در کشور ما وامدار برنامه های کنترل جمعیت، سازمان های بین المللی است. انواع کمک های مالی و برنامه ای که نهادهای داخلی دولتی و غیردولتی از سازمان های مزبور می ستانند بر تعهدات این دستگاه ها و در جهت برآورده کردن خواست و اهداف سازمان های مربوطه می افزاید.

رئیس انجمن تنظیم خانواده در سال 1376 تصریح کرده بود که انجمن های تنظیم خانواده جمهوری اسلامی از نظر مادی به کمک های فدراسیون انجمن های خانواده دنیا(IPPE) متکی است و تا به حال کمک های مالی از مردم کشورمان دریافت نکرده ایم.

بدیهی است که هر چه اقبال داخلی، نسبت به سیاست های جهانی بیشتر باشد از آنسو دلیل کافی برای ترویج فرهنگ کنترل جمعیت بر مبنای الگوی غربی وجود دارد. مصلح الدین نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اظهار می دارد: «بهداشت باروری نوجوانان از ملاحظات دارای اولویت است. باتوجه به زمینه های اجتماعی، فرهنگی غالب در هر کشور، هدف صندوق سازمان ملل اطمینان از این امر است که اطلاعات و مراقبت های مربوط به بهداشت باروری در اختیار نوجوانان قرار می گیرد که بتوانند مسئولانه تصمیم گیری کنند.»

اگرچه در عبارت فوق، توجه به زمینه های اجتماعی، فرهنگی هر کشور مورد نظر قرار گرفته است؛ اما روشن است که توجه به این زمینه ها جهت کم کردن تنش های بومی، ملی و دینی مردم هر سامان است تا اجرای مقاصد سازمان مزبور با مشکلات کمتری روبه رو شود.

به وضوح تغایر فرهنگ غالب جهانی با فرهنگ داخلی در عبارت فوق مشهود است. در کلمات نماینده صندوق جمعیت، اقتدار والدین به کنترل روابط جنسی فرزندان کاملاً نادیده گرفته شده و نوجوانان مستقلاً اطلاعات مزبور را دریافت کرده اند تا خود مسئولانه در مورد عواقب روابط جنسی - و نه خود روابط- تصمیم گیری کنند

6 نظر

 • لینک نظر امیر دوشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۳۶ نوشته شده توسط امیر

  کاملا با این مقاله موافقم.

 • لینک نظر مهدي پنجشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۲۰ نوشته شده توسط مهدي

  کنترل جمعيت شيعيان، از دسايس شيطان و ايادي او صهيونيسم بود!
  ماچگونه فريب خورديم؟
  تشکر از دور انديشي شما

 • لینک نظر Ramin Fakhari سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۱۹ نوشته شده توسط Ramin Fakhari

  خیلی خیلی ببخشید در مورد این خبر بی پایه و اساس با این سطح بهداشت بالا اگر هر خانواده فقط دوتا بچه داشته باشه اون دوتا ازدواج می کنند و هرکدومشان دوتای دیگه را درست می کنند در نتیجه توی دونسل 60 میلیون به بیشتر از 110 میلیون می رسه یعنی چی که کنترل جمعیت یک فریب هست؟

 • لینک نظر مصطفی دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۴:۲۰ نوشته شده توسط مصطفی

  سلام
  مطلبی که شما در مورد بهداشت باروری بیان می کنید کمی یکطرفانه می باشد چراکه در خود خانواده های ایرانی میزان فرزندان ناخواسته زیاد می باشد که این امر آینده این کودکان را تحت تاًثیر خود قرار می دهد. و باید گفت فقط مسئله مربوط به نوجوانان و روابط پرخطر آنها نیست چراکه همانطور که شما بیان می کنید این روابط در ایران تاکنون به طور شایع وجود نداشته است.از طرفی با وجود سیاست های نادرست دولتی در خصوص تخصیص امکانات آموزشی و بهداشتی بایسته های پرورش نسل و زاد و ولد بیشتر ایجاد نگردیده و والدین حتی برای پرورش فرزندان خود خواسته خود نیز دچار مشکلات بسیاری می باشند.
  در پایان باید گفت که این مسئله نیازمند دید جامع تری می باشد و نگاه یکطرفه و سریع به آن سبب ایجاد مشکلات بیشتر می گردد.
  با تشکر از سایت خوب شما

 • لینک نظر علی يكشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۴۹ نوشته شده توسط علی

  به نظر من این یک فریب نیست و کنترل جمعیت یک واقعیت و یک الزام برای کشوری مانند ایران است. در چند سال بعد از انقلاب که جمعیت کشور به شکل بی سابقه ای رشد کرد، مشلکلات زیادی برای سیستمهای بهداشتی، نبود شغل، مسکن، امکانات زندگی و غیره درست شد که همچنان بدون حل باقی مانده و در حال افزایش است و ایران را علی رغم ظرفیتهای مختلفی که دارد تبدیل به یک کشور در حال ویرانی رسانده است. اگر منظور داشتن افراد بیشتر برای جنگ و یا چانه زنی ها و سیاسی بازی باشد، باز زمان این مسایل گذشته. سیاسیون ایران بهتر است کمی عاقلانه تر فکر کنند و مردم را درگیر چند نان خور اضافه تر و هزاران مشکل دیگر نکنند. به عقیده من اگر فریب باشد و یا حماقت از طرف این گونه افکار است که هنوز فکر می کنند اعتبار یک سیاستمدار و یا دین به داشتن نان خوران بیشتر و سربازان بیشتر است.

 • لینک نظر م يكشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۳۹ نوشته شده توسط م

  خیلی جالب و زیبا بود ولی آدرس و منبع خبر مشخص نبود

نوشتن نظر