چگونه باکتری به گوشت حلال نفوذ نکرد
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»چگونه باکتری به گوشت حلال نفوذ نکرد

چگونه باکتری به گوشت حلال نفوذ نکرد

يكشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۵۰
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

 

 لیلا شهرستانی محقق علوم اسلامی است که در امریکا زندگی می کند و در رشته میکرو بیولوژی تحصیل کرده است. وی دوره لیسانس را در دانشگاه کالیفرنیا استیت یونورسیتی فولرتون در رشته بیولوژی و دوره فوق لیسانس را در کالیفرنیا استیت پالی تکنیک یونورسیتی در رشته میکرو بیولوژی سپری کرده است. در جریان تحقیقات دانشگاهی جرقه ای در مطالعات میان رشته بین علوم اسلامی و میکرو بیولوژی در ذهن وی زده می شود که باب جدیدی را در فعالیت های او می گشاید.


وی درباره فعالیت علمی خود به تبیان می گوید: رشته ی تحقیقاتی من در میکروبیولوژی در مورد لاکتوفرین بود. لاکتوفرین یک مولکول پروتئینی است که در خون ما وجود دارد این ماده در کلستروم (آغوز) شیر مادر به میزان زیادی وجود دارد. این ماده خاصیت ضد میکروبی دارد یا این که به مقدار زیادی جلوی میکروب ها را می گیرد. کاری که لاکتوفرین می کند این است که آهن را به خودش جذب می کند یعنی هر میکروبی که در قسمت لاکتروفرین باشد به خاطر این که آهن ندارد نمی تواند رشد کرده  میکروفیلم درست کند.

ماجرا این گونه بود که در یکی از رستوران های آمریکا به نام "جک این د باکسjack in the box" تقریباً حدود ۶ یا ۷ سال پیش اتفاقی افتاد که عده ای از اسهال خونی مردند و بعد از تحقیقات مشخص شد که علت، این نوع باکتری هایی بوده اند که در دستگاه های گوارشی مثل روده و...؛ یعنی در بدن همه ی انسان ها هستند. ولی وقتی از طریق خوردن وارد بدن شود باعث ابتلابه اسهال خونی خواهد شد که درصد تلفاتش بالا است. در این رستوران هم متوجه شدند که مدفوع زیر ناخن آشپز رستوران به گوشت منتقل شده و تعدادی از مشتریان را کشته است.

شرکتی که تامین کننده گوشت در آن ایالت بود به استاد بنده پروژه ای را داد که بر اساس آن قرار شد لاکتوفرین ها را در گوشت فعال تر کنیم که اگر باز هم میکروبی در آنها نفوذ کرد امکان رشد نیابد. مبلغ این قرار داد ۱۵ میلیون دلار بود و چون پروژه من نیز در مورد  لاکتوفرین بود با ۵ نفر دیگر کار را شروع کردیم.

متاسفانه میزان نفوذ لاکتوفرین در گوشت ها در حین آزمایش متغیر بود و این امکان وجود نداشت که به ماده ثابتی برسیم که اضافه کردن آن به گوشت میزان محافظت در برابر باکتری ها را افزایش دهد.

ما در لابراتوار لاکتوفرین را فعال می کردیم. (لاکتوفرین با بافری خاص تحت pH خاصی فعال می شد) در هنگام تست لاکتوفرین در حالت عادی باکتری ها را از بین می برد اما روی گوشت که امتحان می شد گاهی موفق و گاهی نا موفق بود. من آزمایش روی نمونه ها را انجام می دادم و گوشت می گرفتم و محلول های متفاوت را آزمایش می کردم.

روزی تصادفاً دیرم شد و مجبور شدم که گوشت از منزل ببرم که گوشت اسلامی بود. بعد از تست متوجه شدم که جوابها با گوشتهای دیگر بسیار متفاوت است. یعنی اولاً وقتی باکتری ها را می گذاشتیم درصد نفوذ باکتری ها خیلی کمتر بود؛ یعنی خود باکتری بدون لاکتوفرین هم نفوذ نمی کرد وقتی هم که می شستیم اصلاً باکتری ای روی گوشت باقی نمانده بود. کنترلر آزمایش ما آب بود. یعنی هر آزمایش با محلولی خاص صورت می گرفت و کنترل آن با آب بود.

من مشاهده کردم که وقتی باکتری به گوشت اسلامی می رسد نفوذ نمی کند و اگر هم کمی نفوذ کند با آب کاملا تمیز می شود. سبحان الله! استادم که جواب آزمایش را دید تعجب کرد. گفتم که امروز فرقی ایجاد شده است. من امروز گوشت حلال آوردم.

ایشان آقای دکتر نرن نایدی بود که یک هندی هستند و دکترایشان را در سوئد گرفته اند.  دکتر نایدی که به واسطه کشف دلایل میکروبیولوژیک مرگ تعدادی از زنان که از وسایل خاص بهداشتی استفاده می کردند مشهور شده اند؛ به من گفتند که خودشان ـ با اینکه مسلمان نیستند ـ از گوشت حلال استفاده می کنند.

در لابراتوار بعضی برایشان سوال شده بود که این چه گوشتی است که این قدر نسبت به نفوذ باکتری ها مقاوم است. استاد ما در حالی که سالن را ترک می کرد گفت این گوشتی است که هرگز به شما اسهال خونی نمی دهد!

نکته جالب این که سازمان گوشت امریکا برای تمیز نگه داشتن گوشت ۱۵ میلیون دلار خرج می کند تا این آقا اسپریی برایشان بسازد که به گوشت بزنند و مقاوم شود و آن وقت خود او می داند که اگر گوشت اسلامی باشد دیگر نیازی به آن همه هزینه نیست.

بر می گردم به مبحث لاکتوفرین؛ لاکتوفرین آهن را به خودش می گیرد و برای همین وقتی آهن نباشد باکتری ها نمی توانند رشد کنند. وقتی گوشت را اسلامی سر می بریم اول شاه رگ زده می شود بدون اینکه نخاع قطع شود. وقتی شاه رگ قطع می شود از آنجایی که نخاع قطع نشده قلب هنوز در حال تپیدن است. وقتی قلب می زند همه خون از بدن خارج می شود و از آنجا که تمام آهن در گلبول قرمز است هنگامی که همه خون خارج می شود دیگر گوشت آهن ندارد و به خاطر همین نیازی به لاکتوفرین برای از بین بردن آهن نیست. و باکتری ها هم به علت نبود اهن در خون جذب نمی شوند و اگر بشوند با شستشو با آب ساده از بین می روند.

گرچه استاد ما با همان ایده ای که از گوشت اسلامی گرفت آن مبلغ را دریافت کرد و اسپری خاصی را هم ساخت و نهایتاً حق را منکر شد اما برای خود من این نکته بسیار مهم بود که حساسیت اسلام به نجاست خون ازین جهت است که در تمام فضای اطراف ما صدها بلکه هزاران نوع باکتری وجود دارد که به شدت جذب اهن می شوند و وقتی دست شما خون می آید امکان جذب باکتری ها به وسیله آهن خون بسیار بالا است؛ بنابر این در معرض انواع عفونت ها هستید اما اگر با دقت (یک بار یا سه بار) دست خونی خود را اب بکشید راه نفوذ باکتری ها را بسته اید.

من با پروفسور هشام ابراهیم در مورد این تحقیق صحبت کردم که ان شا الله چاپ بشود اما ایشان پیشنهاد دادند که بهتر است زیر نظر یک استاد غیر مسلمان تحقیقات را ادامه دهم تا در مجامع علمی امریکا پذیرفته شود! که البته در پی آن هستم.

تاریخ آخرین به روز رسانی دوشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۱۵

2 نظر

  • لینک نظر رضا غفاری شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۱ نوشته شده توسط رضا غفاری

    با توجه به گفته های جناب دکتر سلیمی راد این مطلب از نظر علمی مردود بوده و قابل استفاده نمیباشد.
    با توجه به فرمایشات دکتر سلیمی ما قادر به خارج نمودن ١٠٠ دردی خون نمیباشیم و لازم به ذکر است که خود بافت گوشت حاوی آهن میباشد.

  • لینک نظر دکتر محمد سلیمی راد پنجشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۴۴ نوشته شده توسط دکتر محمد سلیمی راد

    با مراجعه به خلاصه مقالات همایش های گوشت حلال زندگی پاک که از سوی دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی تشکیل یافته است ، مطالب خوبی در این زمینه وجود دارد ولی این مطلب یک ایراد علمی دارد چون حتی در بهترین شیوه های ذبح نیز مقداری خون در بافتها می ماند که از نظر شرعی هم ایراد ندارد و برای خروج بیشتر خون از بافتها نیازمند اعمال مکانیکی مانند دستگاه شوک ثانویه و سیستم هندل زدن شانه و سردست داریم . پس حتی گوشت حلال هم دارای مقداری خون در بافتها است و خود گوشت هم آهن دارد و مطلب ایشان از نظر علمی مردود است و خواهشمندم این مطلب را از سایت خود حذف کنید
    همچنین بنده آماده ام مقالاتی را که در زمینه گوشت حلال در همایش های متعدد تشکیل یافته از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه ارائه نموده و سخنرانی داشته ام در اختیارتان قرار دهم و میتوانید با بنده مکاتبه کنید

نوشتن نظر