ویکی‌لیکس: آمریکا از 2005 در فکر جانشین علی عبدالله صالح بود
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»ویکی‌لیکس: آمریکا از 2005 در فکر جانشین علی عبدالله صالح بود

ویکی‌لیکس: آمریکا از 2005 در فکر جانشین علی عبدالله صالح بود

دوشنبه ۰۸ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۷:۳۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

براساس یکی از تلکس های دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا که ویکی‌لیکس آن را منتشر کرد، آمریکا از سال 2005 در فکر پیدا کردن جانشینی برای علی عبدالله صالح رئیس جمهوری یمن بوده است و حتی ژنرال علی محسن الاحمر را مطرح کرده بود.

این ژنرال یمنی اکنون به معترضان پیوسته است.

توماس کراژسکی سفیر آمریکا در صنعا اعلام کرد در صورت مرگ یا بازنشستگی صالح پیش از پایان دوره ریاست جمهوری او در سال 2013، جانشین او تقریبا به صورت قطعی یک افسر و احتمالا یکی از اعضای قبیله سنحان (قبیله رئیس جمهوری یمن) خواهد بود.

این تلکس دیپلماتیک که اخیراً در پایگاه ویکیلیکس منتشر شده است می افزاید: "پسر صالح، احمد، بدیهی ترین انتخاب است اما تردیدهای زیادی درباره توان او برای برعهده گرفتن چنین سمتی وجود دارد."

علاوه بر این، سفیر آمریکا در آن دوره تاکید می کند ژنرال علی محسن الاحمر عموما به عنوان دومین فرد قدرتمند در کشور محسوب می شود. سفیر وقت آمریکا این ژنرال یمنی را مشت آهنین رئیس جمهوری به عنوان فرمانده منطقه شمال شرق و لشکر اول زرهی توصیف کرده است.

این تلکس دیپلماتیک اعلام می کند نامزدی ژنرال احمر به سبب "شیوه جنجالی او برای برخورد با تروریست ها و افراطیون" با اقبال آمریکا و دیگران در جامعه بین المللی مواجه نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دبی، این تلکس دیپلماتیک می افزاید: ژنرال الاحمر طراح تشکیل ارتش "عدن- عیان" و از نزدیکان "فارس مانع" تاجر مشهور سلاح است.

ارتش عدن - عیان سازمانی افراطی در جنوب یمن است که اقدامات خشونت آمیز انجام می دهد. جدایی ژنرال احمر که 21 مارس اعلام کرد به اعتراضات علیه صالح پیوسته است، ضربه سختی به رئیس جمهوری یمن که از 32 سال پیش قدرت را در دست دارد، وارد کرد.

نوشتن نظر