نوشيدنی های فصل گرما
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»نوشيدنی های فصل گرما

نوشيدنی های فصل گرما

شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۴۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

ما ايراني‌ها بويژه نسل قديم مردماني پايبند به سنت‌هاي ديرينه هستيم و از زمان‌هاي بسيار دور تا به امروز به اقتضاي هر فصل و بنابر طبع مزاجي مان با استفاده از عرقيات، دانه‌هاي گياهي و برخي ميوه‌ها، نوشيدني‌هاي وطني سالمي تهيه مي‌کنيم و از منافع آن سود مي‌بريم. نوشيدني‌هاي سنتي‌مان شربت آبليمو، به‌ليمو، خاکشير، تخم شربتي، عرق بيدمشک، سکنجبين و شربت آلبالو بوده و نوشيدني‌هاي لبني‌مان دوغ و کفير است.


البته آبميوه‌هاي طبيعي همچون آب انار، آب هويج، آب طالبي، آب زرشک يا آب انواعي از برگه‌ها هم در گروه نوشيدني‌هاي مفيدي است که اين روزها در مغازه‌هايي که ويتامين سرا نام گرفته‌اند، عرضه مي‌شوند. اما پرسش اينجاست يک نوشيدني سالم بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشد و آيا شربت‌هاي سنتي نوعي نوشيدني سالم هستند؟

سالم‌ترين نوشيدني براي تامين مايعات بدن در فصول گرم سال آب آشاميدني است و پس از آن لبنيات، آبميوه‌هاي طبيعي و شربت‌هاي سنتي قرار دارد. البته نوشيدني‌هاي لبني بايد کم‌نمک و بدون گاز بوده و شربت‌هاي خانگي و سنتي کم شيرين و نوشيدني‌هايي همچون آب زرشک بدون اسيدهاي ترش افزودني باشد.

نوشيدني‌هايي با طبع گرم و سرد

در بسياري از شهرها و استان‌هاي سنتي کشورمان همچون کاشان، يزد و شيراز مصرف عرقيات به صورت خالص يا شربت مرسوم است و بيشتر مصرف‌کنندگان اظهار مي‌کنند که استفاده مرتب عرقيات موجب شده که هرگز بيمار نشوند و نياز به داروهاي شيميايي نداشته باشند.

آنها در فصل گرم سال که حرارت بدن بالا مي‌رود و تعريق زياد مي‌شود از شربت عرقياتي با طبع سرد و معتدل همچون عرق بيدمشک، کاسني، شاتره و خارشتر استفاده مي‌کنند که پرطرفدارترين آن عرق بيدمشک با آن عطر و بوي شعف انگيزش است. اين نوشيدني به تقويت قلب و معده کمک کرده و اثرات سردي ميوه‌هاي تابستاني را تعديل مي‌کند و از بروز سردرد ناشي از آن مي‌کاهد.

شربت شاتره و کاسني نيز به دليل طبع فوق‌العاده سرد يار مهربان کبد بوده و صفرا بر خوبي است. اثر قوي در رفع تشنگي و گرمازدگي دارد و خون را تصفيه مي‌کند. اين شربت براي کساني که خيلي گرمايي بوده و به مدت طولاني خارج از منزل و در آفتاب فعاليت مي‌کنند، بسيار نافع است.

البته استفاده از عرقياتي با طبع گرم همچون شربت بهارنارنج براي افرادي که مشاغل پر استرس دارند و گرماي هوا آنها را عصبي و بدخلق مي‌کند يا شربت نعنا براي کساني که در نتيجه خوردن ميوه‌هاي تابستاني همچون هندوانه، خربزه و خيار يا مصرف زياده از حد دوغ دچار نفخ و درد معده مي‌شوند، سودمند است.

تخم شربتي و خاکشير نگهدارنده آب در بدن

بسياري افراد بويژه مادر بزرگ‌هاي ما دانه‌هاي شربتي را خوب مي‌شناسند. آنها اين دانه‌ها را با آب، يخ و مقدار کمي شکر و گلاب مخلوط کرده و چند ساعت درون يخچال به حال خود رها مي‌کنند تا دانه‌ها خيس خورده و متورم شوند.

دليل علمي اين کارهم آن است که روي اين دانه‌ها ترکيباتي به نام موسيلاژ يا لعاب وجود دارد که چند برابر وزن خود آب جذب کرده و مي‌تواند ساعت‌ها آب زيادي را در بدن نگهدارد. در نتيجه وقتي بدن به تعريق افتاد و بخصوص در ساعات روزه‌داري با کمبود آب مواجه شد، مي‌تواند از ذخيره آب اين دانه‌ها استفاده کند.

خوب است بدانيد خاکشير، دانه‌هاي ريز و نارنجي رنگ بوده و تخم شربتي دانه‌هاي ريز و سياهرنگي است که از گياه ريحان به دست مي‌آيد و هر دو ملين و خنک‌کننده بدن بوده و به رفع التهابات مجاري ادرار کمک کرده و تقويت‌کننده خوب قواي جنسي است. توجه داشته باشيد براي جلوگيري از اسهال خاکشير بايد به همراه خرده يخ يا به شکل يخ زده مصرف شود.

شربت سکنجبين صفرابر قوي

زکرياي رازي گفته است نوشيدن شربت سکنجبين مزاياي فراواني دارد و مهم‌ترين منفعت آن کمک به دفع صفرا و جلا دادن کبد است. اين نوشيدني چون از ترکيب سرکه با شيره يا عسل تهيه مي‌شود تمام منافع سرکه را داشته و اگر با يخ و همراه خيار رنده شده استفاده شود بسرعت دهان را مرطوب، مجاري تنفسي را خنک و حرارت و سموم بدن را به همراه ادرار و عرق دفع مي‌کند. اگر ميزان سرکه اين شربت وطني زياد باشد براي اعصاب زيان آور بوده و براي مبتلايان به زخم معده و روده مضر است. اگر هم ميزان شکر يا شيره آن از اعتدال خارج شود تبديل به يک نوشيدني پرکالري و عطش‌آور مي‌شود.

شربت آبليمو رفع‌کننده سريع گرمازدگي

اين را هميشه به خاطر بسپاريد که بهترين دارو براي رفع سريع عوارض گرمازدگي نوشيدن يک ليوان شربت آبليمو است. اين شربت غني از ويتامين C بوده و به جهت کمک به جذب آهن موجب اکسيژن‌رساني سريع به سلول‌هاي مغز مي‌شود و به علت دارا بودن اسيدهاي آلي اثر فوري و سريع در رفع گرمازدگي و التهاب و سردرد ناشي از آن دارد و اشتها‌آور خوبي است و به کاهش چربي و کلسترول خون کمک مي‌کند. با توجه به آلودگي و گرمي هوا بهتر است هر روز يا يک روز در ميان يک عدد ليمو را در آب مصرفي ريخته و ميل کنيد.

شربت به ليمو خلق شما را باز مي‌کند

نوشيدني پر سود ديگر شربت به ليمو است. برگ‌هاي به‌ليمو بوي نافذ و مطبوعي همچون ليمو دارد و بسان گلاب با تحريک گيرنده‌هاي اعصاب بويايي موجب بروز رفتارهاي احساسي و عاطفي مي‌شود. شربت آن مقوي معده و مسکن سردرد و خستگي ناشي از گرمي هواست و داغي بدن را رفع مي‌کند. در طب سنتي از اين نوشيدني به عنوان آرام‌بخش، رفع‌کننده سرگيجه و تپش قلب استفاده مي‌شود.

آبميوه‌هاي طبيعي، نوشيدني روزهاي گرم

به گفته متخصصان علوم غذايي پس از لبنيات آبميوه‌ها بهترين نوشيدني براي تامين آب و مواد مغذي از دست رفته بدن هستند، اما پرسشي که بيشتر خانواده‌ها مي‌پرسند آن‌که از ميان آبميوه‌هاي طبيعي کدام يک کالري کمتر و مزيت بيشتري دارد؟

آب انگور بيشترين و آب گريپ‌‌فروت و بعد از آن آب پرتقال کمترين ميزان کالري را دارد. آب انبه و آب هويج منبع بسيارعالي ويتامين A است. در ميان مرکبات آب گريپ‌‌فروت پتاسيم بالايي دارد و خوردن آن به بيماران فشارخوني توصيه مي‌شود و به دليل ميزان پايين قند براي رفع عطش ديابتي‌ها مناسب است.

آب سيب کاهنده اسيد‌اوريک بوده و براي مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي مفيد است. آب هندوانه به دليل آنتي‌اکسيدان قوي مي‌تواند از بروز سرطان پروستات در آقايان پيشگيري کند. آب پرتقال موجب تقويت سيستم دفاعي بدن مي‌شود و به دليل ويتامين C بالا به جذب آهن دريافتي از ديگر مواد غذايي کمک مي‌کند. آب آناناس دوره ترميم زخم‌ها را سرعت مي‌بخشد. آب انگور سرشار از پتاسيم بوده و احتمال ابتلا به سرطان را در هواي آلوده کم مي‌کند. آب آلبالو مسکن تشنگي و ضد تهوع بوده و آب زرشک کاهنده تورم و فشار خون است.

درباره آب برگه‌هايي چون هلو، زردآلو و قيسي هم بايد بدانيد به دليل آن‌که اغلب برگه‌هاي موجود در اين آبميوه‌ها از انواع خشک بوده و احتمال وجود ترکيبات گوگرددار در آن زياد است، توصيه مي‌شود از انواع تازه آن که در اين فصل به وفور يافت مي‌شود، استفاده کنيد.

نوشتن نظر