بازنده بودن خوب را به كودك بياموزيد
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»بازنده بودن خوب را به كودك بياموزيد

بازنده بودن خوب را به كودك بياموزيد

شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۴۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رئيس مرکز مشاوره و خدمات روانشناختي دانش‌آموزان استان مرکزي با تأکيد بر تقويت روحيه ورزشکاري و جوانمردي در کودکان گفت: تحمل و تقبل پيروزي و شکست را بايد از همان دوران کودکي به فرزندان آموخت.


ابراهيم فراهاني در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه صحنه زندگي پر از رقابت، مسابقه، پيروزي و شکست است، افزود: در اين موقعيت‌ها وظيفه والدين در قبال کودکان اين است که به کودک بياموزند نه تنها در مسابقات، بلکه در زندگي چگونه برنده و بازنده خوبي باشند.

وي اظهار کرد: فلسفه واقعي مسابقه بيشترين تلاش خود را کردن و رسيدن به بالاترين سطح توانمندي خود است و برنده و پيروز واقعي کسي است که به اين مرحله از توانمندي رسيده باشد.

فراهاني ادامه داد: صرف نظر از نتيجه مسابقه، کودک بايد بياموزد که چگونه به برنده شدن خود افتخار کند، ولي دچار غرور و تکبر نشود و در مقابل دريابد که شکست آخر خط نيست، بلکه پله‌اي براي موفقيت‌هاي بعدي است.

اين روانشناس کودک در پاسخ به اين سوال که براي رساندن کودک به اين سطح از آگهي و باور بايد چه نکاتي را رعايت کرد، با بيان اينکه هرازگاهي نيز بايد والدين برنده باشند، گفت: اگر چه برنده شدن فرزند در بازي‌ها اعتماد به نفس او را افزايش مي‌دهد، ولي هرازگاهي اجازه دهيد او نيز بازنده شود.

وي ادامه داد: در زمان برنده‌شدنتان بگوييد من خوش شانس بودم و به او بگوييد تلاش و بازي خوبي کرد. در زمان بازنده‌شدنتان نيز به او تبريک بگوييد و اظهار کنيد که در نوبت بعدي تلاش بيشتري خواهيد کرد.

فراهاني گفت: به جاي برنده شدن، بر بازي تمرکز و توجه کنيد. در بازي‌ها و مسابقات به جاي اين که بدنبال برنده و بازنده باشيد به بازي و فعاليت توجه کنيد و از او بپرسيد که آيا از آن لذت برده و اوقات خوبي داشته است؟

اين کارشناس ارشد علوم تربيتي و مشاوره با بيان اينکه همواره بايد هدف از بازي و مسابقه را به کودک يادآوري کنيد، افزود: به خودتان و او يادآور شويد که اولين و مهمترين دليل بازي و مسابقه نه افتخارآفريني براي کسي، بلکه تلاش حداکثري و برخورداري از اوقات خوب و لذت بردن از آن است.

وي با تأکيد بر اينکه نبايد ديگران را مقصر شکست بدانيد، اظهار کرد: در مسابقاتي که فرزندتان شرکت مي‌کند و شما حضور داريد و حتي در زمان مشاهده مسابقه‌اي در تلويزيون به داور، مربي و ساير بازيگران اعتراض نکنيد و به کودک بياموزيد که در طول مسابقه شکايت ديگران را نکند و آن را به زمان استراحت و در خلوت خصوصي گروه موکول کند.

فراهاني تصريح کرد: از تمسخر و تحقير بازنده و حريف نيز خودداري کنيد. به فرزندتان بياموزيد که هيچگاه حريف و بازنده را مورد تمسخر و تحقير و بدگويي قرار ندهد و در صورت مواجهه با چنين رفتاري از طرف حريف، آن را ناديده بگيرد و با تلاش بيشتر خود از آنچه که انجام مي‌دهد، لذت ببرد.

اين مشاور کودک تأکيد کرد: نکته مهمي که بايد به خاطر داشت تشکر و قدرداني از يکديگر در پايان بازي است. به کودک بياموزيد که در پايان يک بازي و مسابقه با ديگران دست بدهد و از بازي خوبي که با هم داشته‌اند، ابراز خشنودي کند

نوشتن نظر