لباس های شاد و خوش رنگ
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»لباس های شاد و خوش رنگ

لباس های شاد و خوش رنگ

چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۴۵
امتیاز این گزینه
(1 رای)

یکی از مواردی که زمینۀ نشاط و شادابی را پدید می آورد، رنگ های نشاط آور و آرام بخش است.

اندیشمندان در زمینۀ رنگ شناسی و آثار و خواص آن، بحث ها و تحقیقات بسیاری کرده اند و تاثیرات انواع رنگ ها را در احساس ، فکر و روان انسان بررسی نموده اند؛مثلا رنگ قرمزخاصیت حرارتی دارد و در اصطلاح به آن( رنگ گرم) می گویند. واز نظر روانی اثر تحریکی و هیجانی دارد و برای  افراد عصبی زیان آور است. بنابراین ، استفاده از تصاویر قرمز، چراغ خواب قرمز و لباس قرمز توصیه نمی شود.رنگ آبی ،زرد ،سفیدو سبزرنگ های متعادل ، و آرام بخش، بهجت آور ونشاط آور است و سبب رفع خستگی و کدورت خاطر می شود.از این رو،توصیه شده است که از تماشای طبیعت ، سبزه زارها، دریاهاو آبشارها که معمولا به رنگ آبی و سبز است. بهره برید.
در قرآن کریم و روایات معصومان علیهم السلام نیز به رنگ سبز و زرد توجه ویژه ای شده  است.
آیۀ 76 سورۀ رحمن می فرماید:(بهشتیان درحالی که برتکیه گاه های سبز و بساط زیبا تکیه داده اند).  در آیۀ دیگری نیز می  فرماید:( بالا پوش آنان ({بهشتیان}) از دیبای سبز و حریر است) 
همچنین درقرآن کریم درباره حوریان بهشتی  آمده است : ( لباس های سبز و  حریر دیبا  پوشیده اند و به آن آراسته  گشته اند).  در قرآن کریم  دربارۀ خاصیت نشاط آوری رنگ زرد آمده است :( گاوی باشد زرد که رنگ  آن بینندگان را شاد و مسرور می سازد).
از امام باقرعلیه السلام نقل شده است که فرمود:( کفش زرد بپوشید که موجب  سرور است).  همچنین ، از امام صادق علیه السلام نقل شده است که امام  علی علیه السلام بیشتر اوقات جامۀ سفید می پوشید. 

مؤذن مسجد النبی می گوید که دیدم امام صادق علیه السلام درمسجد النبی نماز می  گزارد و جامۀ زرد رنگ ی بر  تن دارد.  
یکی از روان شناسان می  گوید : در  روان شناسی رنگ ها ثابت شده است که  وقتی انسان به یک چیز سفید نگاه می کند، انگار به آن چیز نزدیک می شود ؛ اما وقتی چیزی مشکی  می بیند؛ احساس می کند که از او دور می شود. 
کوتاه آنکه بابهره گیری از قرآن کریم و روایات معصومان علیهم السلام و تحقیقات روان شناسان، می توان نتیجه  گرفت که لباس های شاد، مانندسبز،زرد، سفید و آبی، درایجاد نشاط و شادابی مؤثر است. بنابراین ، توصیه می شود که همسران در خانه از این گونه لباس ها بهره گیرند؛ البته لباس های قرمز برای زنان درشرایط خاص ، مثلا دررابطه به شوهرانی که سرد مزاج  هستند، توصیه  می شود؛ زیرا لباس قرمز سبب تحریک می شود.
برگرفته از کتاب سبک زندگی (همسرداری از منظر دین بارویکردی روان شناختی) تالیف علی احمد پناهی انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمه الله. از فصل پنجم صفحه 344

  1. متکئین علی رفرف خضر وعبقری حسان(رحمن آیۀ 76)
  2. عالیهم ثیاب  سندس و خضر (انسان 21)
  3. و یلبسون ثیابا خضرا  ومن  سندس ( کهف آیه 31)
  4. إنها بقرۀ صفراء فقع لونها  تسر الناظرین (بقره 69)
  5. سفینه البحا ر، جلد 2 ص 24
  6. حلیه المتقین و معراج السعادۀ
  7. حلیه المتقین
  8. زینب جلالی حجاب از دیدگاه روانشناسی ص11

ارسالی توسط کاربران

رحمت یزدی

نوشتن نظر