ولایت فقیه در نگاه امام صادق (ع)
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»ولایت فقیه در نگاه امام صادق (ع)

ولایت فقیه در نگاه امام صادق (ع)

دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۲
امتیاز این گزینه
(1 رای)

امام صادق علیه السلام بعد از شهادت پدر بزرگوارش امام محمد باقر علیه السلام (114 ه ق) در طول 34 سال امامتش با پنج طاغوت اموی و دو طاغوت عباسی رو به رو بود...


احمد محیطی اردکانی

ولایت فقیه، یكی از مسائلی است كه امام صادق علیه السلام آن را بعد از ولایت ائمه علیهم السلام از مهم ترین مسائل اجتماعی، سیاسی اسلام می شمارد، و در بیانات متعددی فقهای جامع الشرائط را به عنوان حاكم بر امور مسلمین، منصوب از جانب خود دانسته، رد آن ها را رد بر خود، و ولایت آن ها را ادامۀ ولایت خود معرفی می كند.

عمر بن حنظله، در روایتی كه مورد قبول فقهاست می گوید: از امام صادق علیه السلام پرسیدم، دو نفر از خودی ها (یعنی شیعه) به خاطر «وام یا میراث.» نزاع دارند، نزد سلطان و قاضی های وقت (سلاطین جور) برای محاكمه می روند، آیا این عمل، جایز است؟
امام صادق علیه السلام فرمود:
«كسی كه در موضوعی، حق یا باطل، نزد آن ها برای محاكمه برود مانند كسی است كه نزد طاغوت برای محاكمه رفته است، و آنچه دستگاه طاغوتی حكم كند، اگر چه حق مسلم باشد، چنان است كه مال حرامی را می گیرد، زیرا آن را به حكم طاغوت گرفته است.
خداوند در قرآن فرمان می دهد كه به طاغوت كافر باشند (و زیر بار فرمان طاغوت نروند) آن جا كه می فرماید:
«یریدون ان یتحاكموا الی الطاغوت و قد امروا ان یكفروا به.» (1)
می خواهند محاكمۀ خود را نزد طاغوت ببرند، با این كه خداوند آن ها را مامور كرده كه به طاغوت كافر گردند».
عرض كردم:
«پس این دو نفر در نزاع خود، به چه كسی مراجعه كنند؟»
آن حضرت فرمود:
«ینظران الی من كان منكم ممن قد روی حدیثنا و نظر فی حلالنا و حرامنا، و عرف احكامنا فانی قد جعلته علیكم حاكما، فاذا حكم بحكمنا فلم یقبله منه فانما استخف بحكم الله و علینا رد - و الراد علینا الراد علی الله و هو علی حد الشرك بالله.» (2)
نظر كنند به شخصی از خود شما كه حدیث ما را روایت می كند و در حلال و حرام ما نظر می افكند، و احكام ما را می شناسد، همانا من او را حاكم شما قرار دادم، اگر طبق دستور ما، حكم نمود، و یكی از آن دو نفر از او نپذیرفت، حكم خدا را سبك شمرده و بر ما رد كرده است، و آن كه بر ما رد كند، خدا را رد كرده است، و او بر مرز شرك به خداست.
بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی قدس سره در تبیین این روایت چنین می فرماید: «این فرمان كه امام علیه السلام صادر فرموده كلی و عمومی است. همان طور كه حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در دوران حكومت ظاهری خود حاكم، والی و قاضی تعیین می كرد و عموم مسلمانان وظیفه داشتند كه از آن ها اطاعت كنند، حضرت امام صادق علیه السلام هم چون «ولی امر» مطلق می باشد و بر همۀ علما، فقها و مردم دنیا حكومت دارد، می تواند برای زمان حیات و مماتش حاكم و قاضی تعیین فرماید. همین كار را هم كرده و این منصب را برای فقها قرار داده است. تعیین به «حاكما» فرموده، تا خیال نشود كه فقط امور قضایی مطرح است و به سایر امور حكومتی ارتباط ندارد». (3) پی نوشت :

1)- النساء/ 60.
2)- وسائل الشیعه، ج 18، ص 99.
3)- ولایت فقیه، امام خمینی قدس سره، ص 122.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 5 .

نوشتن نظر