دو گروهی که همیشه مریض هستند
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»دو گروهی که همیشه مریض هستند

دو گروهی که همیشه مریض هستند

سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۴۴
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

یکی از توصیه‌های مهم دین اسلام و بزرگان دینی،‌ رعایت پرهیز در هر کاری است به طوری که در احادیث و روایات معصومین(ع) از آن به عنوان پایه و اساس تندرستی انسان یاد شده است. حتی در مباحث فقهی و حقوقی اسلام قواعدی در این‌باره آمده که انسان نباید به خاطر عدم پرهیز خود را به هلاکت بیاندازد.
در روایتی از مولای متقیان امام علی(ع) ذکر شده است که تن‏درستی، جز با پرهیز، به دست نمی‌آید (غرر الحکم، حدیث 10605، عیون الحکم والمواعظ، صفحه 533، حدیث 9750؛ دانش‌نامه احادیث پزشکی: 2 / 26). واقعاً تا چه اندازه به این سفارش بسیار مهم در همه امورات زندگی توجه و عمل می‌کنیم؟
درباره اهمیت و جایگاه پرهیز همین بس که حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) می‌فرمایند: دو گروه همیشه مریضند: اول، سالمی که به صورت افراطی پرهیز می‌کند و دوم، مریضی که پرهیز نمی‌کند. (فقه‌الرضا، ص 340؛ میزان الحکمه، ج 10، ص21).
امام کاظم(ع) نیز با توصیه به رعایت پرهیز فرمودند: هیچ دارویی نیست، مگر آن‌که خود، بیماری تازه‏ای را دامن می‌زند؛ اما برای بدن چیزی سودمندتر از پرهیز جز در آن‌چه بدان نیاز دارد،  نیست. (الکافی: 8 / 273 / 409 منتخب میزان الحکمه: 202)  کلام امام کاظم(ع) به این مطلب هم اشاره دارد که: پیش‌گیری بهتر از درمان است.
پیامبر خدا(ص) نیز در این‌باره می‌فرمایند: معده، خانه همه دردهاست و پرهیز، ریشه همه درمان‏ها (طبّ النبیّ(ص)، صفحه 2؛ عوالی اللآلی، جلد 2، صفحه 30، حدیث 72؛ الخصال، صفحه 512، حدیث 3؛ علل‌الشرائع، صفحه 99، حدیث 1؛ المناقب لابن شهرآشوب، جلد 4، صفحه 260).
هم‌چنین در فقه منسوب به امام رضا(ع) نقل شده که حضرت به نقل از امام کاظم(ع) روایت می‌کنند که؛ سرآمد پرهیزها، مدارا با بدن است (الفقه المنسوب للإمام الرضا(ع)، صفحه 340؛ بحار‌الأنوار، جلد 62، صفحه 141، حدیث 4؛ دانش نامه احادیث پزشکی: 2 / 22).

نوشتن نظر