خواص درمانی عدس از نگاه امام رضا(ع)
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»خواص درمانی عدس از نگاه امام رضا(ع)

خواص درمانی عدس از نگاه امام رضا(ع)

پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۷
امتیاز این گزینه
(6 آرا)

عدس یکی از گیاهانی است که نامش در قرآن به نیکی یاد شده و کارشناسان هم آن را برای درمان برخی ناراحتی ها مثل ناراحتی معده و گرفتگی صدا و سرفه و ... مفید دانسته‌اند.
عدس یک نام قرآنی و از گیاهان مفید برای بشراست . خداوند در قرآن می فرماید: «وَ إِذْ قُلْتُمْ يا مُوسي‏ لَنْ نَصْبِرَ عَلي‏ طَعامٍ واحِدٍ فَادْعُ لَنا رَبَّکَ يُخْرِجْ لَنا مِمَّا تُنْبِتُ الْأَرْضُ مِنْ بَقْلِها وَ قِثَّائِها وَ فُومِها وَ عَدَسِها وَ بَصَلِها....»(بقره/ 61)
و آن زمان را بیاد آورید که گفتید: ای موسی! ما بر یک نوع طعام نتوانیم ساخت از پروردگارت بخواه تا برای ما از آن‌چه از زمین می‌روید چون سبزی و خیار و سیر و عدس و پیاز برویاند. 
این آیه اشاره‌ای است به واقعه فرار حضرت موسی و پیروانش از ظلم حاکمان مصر و ورود آنان به صحرای سینا. بنی اسرائیل در زمان
اقامت در این دشت پس از تمام کردن همه خوراکی‌هایی که با خود آورده بودند احساس گرسنگی کردند. خداوند غذایی به نام  منّ و سلوی بود بر ایشان نازل کرد. آنان با میل و لذت این غذا را خوردند، اما پس از مدتی که منّ و سلوی می‌خوردند از پیامبرشان خواستند برای آنان غذایی فراهم کند که آنان در زمان زندگیدر مصر می‌خوردند یعنی سبزی، خیار، سیر، عدس و پیاز.
در گنجینه احادیث پزشکی ائمه اطهار(ع) هم از عدس به نیکی یاد شده است. در روایتی آمده است که مردی از قساوت دل به پیامبر(ص) شکایت کرد. رسول خدا(ص) دستور خوردن عدس را به او فرمودند. (محاسن، ج 2،ص504) امیرالمؤمنین علی(ع) هم فرمودند: خوردن عدس، قلب را نازک رقّت و آمدن اشک را سرعت مى‏بخشد.
در همین راستا امام رضا(ع) هم به نقل از پدرانش از رسول خدا(ص) فرمودند: «علیکم بالعدس، فأنه مُبارک، مقدس، یَرِق القلب و یکثر الدمعة و قد مبارک فیه سبعون نبیاً       آخرهم عیسی بن مریم»؛ بر شما باد عدس، زیرا که مبارک و مقدس است، دل را نرم و اشک چشم را زیاد می‌نماید، هفتاد پیغمبر او را مبارک گردانیده‌اند که آخر آن‌ها عیسی بن مریم است.
(عیون اخبار، ج 2، ص 41، مکارم، ص 215، صحیفة‌الرضا ص 25، بحار، ج 62، ص 257)

نوشتن نظر