رهایی از سردرد با چند عمل ساده
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»رهایی از سردرد با چند عمل ساده

رهایی از سردرد با چند عمل ساده

پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۵
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

ائمه اطهار برای هر بیماری دستورالعمل خاصی را توصیه فرموده‌اند، به نحوی که در این میان سفارشات این بزرگواران برای رها شدن از سردرد در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد.


در این‌باره امام کاظم(ع) می‌فرمایند: شستن سر با خطمی در روز جمعه، روزی را افزایش می‌دهد، جلوی فقر را می‌گیرد، مو و پوست را زیبا می‌نماید و مایه ایمنی از سردرد می‌باشد، (بحارالانوار، ج76: 88) و هم‌چنین پیامبر خدا حضرت محمد(ع) فرموده‌اند: حنا، خضاب اسلام است و بر (ثواب) عمل مؤمن می‌افزاید و سر درد را از میان می‌برد، چشم را تیزبین می‌نماید، قدرت آمیزش را افزون می‌سازد و برترین گیاه خوش‌بو در دنیا و آخرت می‌باشد.  (طب النبی: 10)
علاوه بر این امام صادق(ع) در باب روغن بنفشه می‌فرمایند: چه خوب روغنی است روغن بنفشه؛ درد سر و درد چشمان را از بین می‌برد، پس آن را به بدن خود بمالید.
در روایتی دیگر امام رضا(ع) کاسنی را راه علاج سر درد معرفی می‌نمایند، به  نحوی که محمد بن اسماعیل روایت می‌نماید: از امام رضا(ع) شنیدم که  می‌فرمودند: کاسنی شفای هزار درد است؛ و دردی درون انسان نیست، مگر این‌که کاسنی، آن را به کلی از میان ببرد.
روزی امام رضا(ع) برای یکی از خدمتکاران که گرفتار تب و سردرد می‌شد، کاسنی خواسته و فرمودند: تا آن را آرد کنند. سپس آن را روی کاغذی قرار دادند و مقداری روغن بنفشه بر رویش ریخته و این مخلوط را بر پیشانی آن خدمتکار قرار دادند. آن‌گاه فرمودند: بدانید که این (مخلوط کاسنی و روغن بنفشه) تب را از بین می‌برد و برای سردرد سودمند و علاج آن می‌باشد.
(الکافی، ج6: 521، 363)
همچنین در روایتی دیگر پیامبر(ع) در باب یکی از راه‌های جلوگیری از سردرد می‌فرمایند: غَسلُ القَدَمَین بالماء الباردَ عَقیبَ الخُروجِ مِن الحَمام أمانُ مِن الصُّداع؛ شستن پاها با آب سرد پس از بیرون آمدن از حمام، مایه ایمنی از سردرد می‌باشد.
(الأحکام النبویه فی الصناعة الطبیة، ج2: 26؛ دانشنامه احادیث پزشکی، ج1: 263، 265، 267)

نوشتن نظر