گاردین: رشد جمعیت مسلمانان اروپا 35 درصد است
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»گاردین: رشد جمعیت مسلمانان اروپا 35 درصد است

گاردین: رشد جمعیت مسلمانان اروپا 35 درصد است

دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۲۰:۴۱
امتیاز این گزینه
(1 رای)

گاردین نوشت که 'مرکز تحقیقات پیو' بر اساس مطالعات خود، مدعی شده است که نرخ رشد جمعیت جهانی مسلمانان، به 35 درصد رسیده است و انگلیس در 20 سال آینده بیشترین افزایش مسلمانان در اروپا را داراست.

به گزارش مشرق، محققین و استراتژیست های غربی، پیش از این نسبت به شکل گیری اروپای مسلمان تا سال 2050 هشدار داده اند. آنها افزایش رشد جمعیت مسلمان در اروپا از طریق مهاجرت و یا ازدیاد نسل، و همچنین رشد منفی جمعیت در اروپا را عامل این موضوع دانسته اند. تشکیل اروپای مسلمان، چیزی است که باعث شد استراتژیست ارشد فرهنگی غرب "برنارد لوییس" طی نامه ای خطاب به "پاپ بندیکت" نسبت به آن هشدار دهد.

مرکز پیو با در نظر گرفتن رشد منفی جمعیت اروپا؛ اذعان نمود که بسیاری از کارشناسان معتقدند، کشور فرانسه تا 2048 به یک "جمهوری اسلامی" تبدیل خواهد شد، و آلمان در مسیر تغییر به یک "دولت اسلامی" تا سال 2050 است.
به تازگی"مرکز تحقیقات پیو" نرخ رشد جمعیت مسلمانان اروپا را 35 درصد گزارش کرده است. این مرکز با اعلام نرخ جمعیت مسلمانان اروپا را 35 درصد اعلام نمود.

البته مراکز دیگر تحقیقاتی اروپا، رقم این نرخ رشد جمعیتی را بسیار بیشتر از این ذکر کرده اند و این حداقل پیش بینی است.
روزنامه گاردین نوشت: "آینده جهانی جمعیت مسلمانان: پیش بینی‌های 2010 تا 2030" یک مطالعه جامع در مورد جمعیت مسلمان در حوزه‌های شمال آمریکا، اروپا، آفریقا و آسیا و اقیانوسیه بوده و نشان دهنده آینده جمعیت مسلمانان در سراسر جهان و ترکیب آینده جمعیت شناختی جهان می‌باشد.
گاردین همچنین اعتراف کرد: با وجود یافته‌های پیو؛ آنچه که شاهد آن هستیم خطر عدم تحمل مسلمین از طرف جامعه انگلیس و اروپا در برخورد با تمدن‌ها است که بیشتر تهدید کننده به نظر می‌رسد. اما این عدم تحمل در نظریه برخورد فرهنگ‌ها، ساخته کسانی است که اسلام را جلوه‌ای از سلطه دانسته هر نوع تنوع مذهبی و فرهنگی را به عنوان یک تهدید به حساب می‌آورند و نه یک منبع بالقوه برای تقویت و غنی سازی فرهنگ. ما باید از این میراث دموکراسی و تار و پود جامعه خود حفاظت کرده و این مذهب هراسی و تبعیض نژادی را رد کرده و به حاشیه برانیم و آینده را بر اساس واقعیت‌ها ترسیم نماییم.
بنا براین گزارش، انتظار می‌رود جمعیت مسلمانان جهان با روند رشدی در حدود 35 درصد در طی دو دهه آینده، از 1.6 میلیارد نفر در سال 2010 به 2.2 میلیارد در سال 2030 افزایش یابد. نتایج حاکی ار آن است که جمعیت مسلمانان با سرعت بیشتری نسبت به غیر مسلمانان رشد خواهد کرد.
گاردین همچنین نوشت: این مطالعه پیش بینی‌های متعددی در مورد انگلیس انجام داده است. بر اساس این بررسی، تخمین زده می‌شود که بیش از یک چهارم از همه مهاجران به انگلیس در سال 2010 مسلمان باشند. این گروه‌ها تا حد زیادی از کشورهای استعمار شده سابق، به ویژه پاکستان، بنگلادش و هند مهاجرت خواهند کرد. بر اساس این بررسی، تقریبا 64000 مهاجر مسلمان در سال گذشته وارد انگلیس شده است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

نرخ رشد جمعیت مسلمانان در اروپا
در واقع، بر اساس این مطالعه انتظار می‌رود در 20 سال آینده انگلیس بیشترین افزایش تعداد مسلمانان در میان کشورهای اروپایی را داشته باشد. پیش بینی می‌شود تعداد مسلمانان در انگلیس از 2.9 میلیون در سال 2010 با یک افزایش تقریبا دو برابری به 5.6 میلیون مسلمان در سال 2030 برسد. انتظار می‌رود جمعیت مسلمانان از 4.6 درصد جمعیت انگلیس در سال 2010 به 8.2 درصد جمعیت انگلیس در سال 2030 افزایش یابد.
انتظار می‌رود جمعیت مسلمانان با یک نرخ رشد دو رقمی در اروپای غربی و شمالی بیشترین افزایش را داشته باشد.

گاردین همچنین نوشت: پیش بینی می‌شود در سال 2030، جمعیت مسلمانان بیش از 10 درصد از کل جمعیت 10 کشور اروپایی را تشکیل دهد:

* کوزوو (93.5 درصد)
* آلبانی (83.2 درصد)
* بوسنی و هرزگوین (42.7 درصد)
* جمهوری مقدونیه (40.3 درصد)
* مونته نگرو (21.5 درصد)
* بلغارستان (15.7 درصد)
* روسیه (14.4 درصد)
* گرجستان (11.5 درصد)
* فرانسه (10.3 درصد)
* بلژیک (10.2 درصد)
* در اتریش پیش بینی می‌شود جمعیت مسلمین از 5.7 درصد کنونی به 9.3 درصد جمعیت تا سال 2030 برسد.
* در فرانسه نیز انتظار می‌رود که این رقم از 7.5 درصد جمعیت به 310.3 درصد برسد.
* جمعیت مسلمانان سوئد نیز انتظار می‌رود در طی این مدت دو برابر شود.

با توجه به پیش بینی‌های این مطالعه، اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، در سال 2030 در 79 کشور جهان بیش از یک میلیون مسلمان زندگی خواهد کرد که این رقم در حال حاضر 72 کشور می‌باشد. بیش از نیمی از مسلمانان جهان در منطقه جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه زندگی کرده و در حدود 20 درصد در خاورمیانه و شمال آفریقا زندگی خواهند کرد. پاکستان نیز به عنوان پر جمعیت‌ترین کشور مسلمان از اندونزی پیشی خواهد گرفت.
کارشناسان گفته اند، غرب به دلیل رشد منفی جمعیت، همچون یخی است که در آفتاب در حال آب شدن است.

نوشتن نظر