آیا واشنگتن به سمت یک جنگ جهانی علیه تروریسم می رود؟
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»آیا واشنگتن به سمت یک جنگ جهانی علیه تروریسم می رود؟

آیا واشنگتن به سمت یک جنگ جهانی علیه تروریسم می رود؟

شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

داعش جهان را به سمت یک «جنگ سوم» می برد که این بار عنوان آن «مقابله با تروریسم» خواهد بود. هم زمان با اعلام اوباما مبنی بر تمایلش برای ایجاد یک «شبکه جهانی علیه افراط گرایی مسلح» بسیاری  خواستار اعلام یک جنگ جدید علیه «تروریسم» از سوی واشنگتن هستند. این درحالیست که برخی دیگر می پرسند آیا امکان دارد اوبامایی که وقتی به ریاست جمهوری رسید گفت زمان جنگ به پایان رسیده است با نزدیک شدن به پایان دوره ریاست جمهوری اش یک جنگ جدید جهانی را اعلام کند؟

 

هرچه باشد، هم اکنون صحبت برسر یک جنگ «جهانی جدید» علیه تروریسم یکی از محورهای بحث و گفت وگو در محافل امنیتی و سیاسی آمریکا به شمار می رود. این مساله پس از آن به وجود آمد که قدرت دولت اسلامی موسوم به داعش درحال افزایش بوده و دست به عملیات تروریستی در نقاط مختلف جهان زد. در واقع بعد از هر عمل جدید تروریستی از سوی این گروه این ضرورت دوچندان می شود.

این نگرانی را روزنامه «نیویورک تایمز» چاپ آمریکا به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا برملا کرد که گفته اند: «تشکیلات داعش در حال ایجاد شاخه هایی برای خود در افغانستان، الجزایر، مصر و لیبی است و اینها همه احتمال وقوع یک جنگ جهانی علیه تروریسم را تشدید می کند».

کاخ سفید اعلام کرد باراک  اوباما رییس جمهور این کشور تمایل دارد هفته آینده «شبکه ای بین المللی را علیه افراط گرایی مسلحانه» اعلام کند.

بهانه جدید

ابراز نگرانی های امنیتی در کنار تمایل اوباما برای ایجاد چنین مرکزی همه حاکی از آن است که واشنگتن قصد دارد با تنش های رو به افزایش خاورمیانه برخوردی جدی داشته باشد. همین امر موجب طرح این پرسش شده است که آیا این ها بهانه جدید آمریکا برای به راه انداختن یک جنگ دیگر تحت عنوان جنگ با «تروریسم» شبیه آنچه درسال 2001 آن را برعلیه القاعده اعلام کرد، نیست؟ آیا این حرف ها مقدمه چینی برای یک تحرک نظامی در آینده نیست؟ آیا تشکیلات داعش آنچنان گسترش پیدا کرده که امروزه به عنوان یک خطر جهانی مطرح و چاره ای جز مقابله با آن نباشد؟

مختار عوض، پژوهشگر امور خاورمیانه در مرکز پیشرفت آمریکایی به الجزیره می گوید «ظاهر امر این است که آمریکا هنوز چنین قصدی نکرده و نمی خواهد ائتلاف بین المللی کنونی برعلیه داعش را توسعه دهد. اوباما خودش نیز به اجبار به این جنگ کشیده شد» وی در توضیح دیدگاهش به تحولات سوریه اشاره می کند و می گوید آنجا هنوز هم «آمریکا استراتژی مشخصی در قبال سوریه ندارد».  وی همچنین تاکید دارد که باراک اوباما حاضر نیست دوران ریاست جمهوری اش را با اعلام یک جنگ جهانی جدید به پایان برساند. زیرا او زمانی که وارد کاخ ریاست جمهوری شد به آمریکایی ها وعده پایان جنگ را داده بود.

گروه  مسخره

مختار عوض می گوید البته تردید آمریکا برای شروع جنگ علیه تشکیلات داعش را نمی توان به سادگی نادیده گرفت. زیرا اوباما هم اکنون در آمریکا به دلیل « ضعف و تردید» هایش در شکست دادن داعش به شدت مورد حمله قرار گرفته است. چند ماه پیش از آنکه داعش « خلافت » خود را اعلام کند، اوباما تلاش می کرد خطر این گروه را اندک نشان دهد. از این رو وی در  سخنانی آنها را « یک گروه مسخره » قلمداد کرد.  به باور این کارشناس، منتقدان دولت آمریکا می گویند حالا می گویند کاخ سفید برای یک دوره طولانی دستگاه های اطلاعاتی را نادیده گرفته است؛ زیرا به گفته آنها: دولت جدید آمد تا پایانی باشد بر جنگ هایی که بوش پسر بر اساس داده های دستگاه های اطلاعاتی به راه انداخته بود و طبعا دولت جدید اعتماد کافی به این دستگاه ها نداشت.

این کارشناس همچنین معتقد است استدلال کسانی که خواستار یک جنگ جهانی علیه مناطق تحت نفوذ و سیطره داعش هستند به این برمی گردد که آنها نگرانند چنین مناطقی  مثل اماکنی که طالبان دراختیار القاعده گذاشت، به سرزمین های مساعدی برای انجام عملیات تروریستی بر ضد غرب تبدیل شود. در مجموع وی معتقد است «روح  این جنگ» هم اکنون حضور دارد و  به دور از تصمیمات سیاسی هرروز خودش را بیشتر تحمیل می کند. رفتارهای داعش همه مبنی بریک توحش و بربریت است. از این رو به نظر می رسد از موضوع دخالت نیروهای خارجی همه جا استقبال شود. مختار عوض در پایان به صورت خلاصه می گوید آمریکا قادر به شروع یک جنگ وسیع است اما اوباما کسی است که ارتش را کنار گذاشت و به نصیحت جمهوری خواهان مبنی بر زمینه چینی برای یک دخالت  زمینی همه جانبه در صورت نیاز، توجه نکرد.

یک تهدید بین المللی

در همین رابطه لورنس کورپ، مشاور سابق وزیردفاع آمریکا در دوران زمامداری رونالد ریگان، می گوید تشکیلات داعش یک تهدید بین المللی تلقی می شود و باید مانند القاعده هرجا که باشد با آن مقابله کرد. وی تاکید دارد  باراک اوباما برعکس بوش پسر، از قبل زمان و حتی تعداد سربازانی را که می باید در این جنگ شرکت کنند معین کرد. وی درعین حال براین باور است که جنگ علیه داعش «به نسبت جنگ های عراق و افغانستان هزینه کمتری خواهد داشت چون نیاز به تعداد کمتری نیروی زمینی دارد. جنگ علیه داعش کمتراز ده میلیارد دلار در سال برای آمریکا هزینه خواهد داشت. حال آنکه جنگ در عراق در فاصله سالهای 2003 الی 2011 بیش از یک هزار میلیارد دلار هزینه در برداشت».

با افزایش درخواست ها برای دخالت نیروهای بین المللی در کشورهایی مانند یمن و لیبی، در کنارسوریه و عراق، انتظار می رود کشمکش بین نظامیان و جمهوری خواهان از یک طرف و بین اوباما و طرفداران دموکراتش از طرف دیگر، طی روزهای آینده تشدید شود. به گفته لورنس کورپ، هم اکنون توپ در زمین داعش است. اگر این گروه بخواهد به فعالیت های خود ادامه داده و آنها را تشدید کند دولت اوباما را مجبور خواهد ساخت که از روش های «معتدل» کنونی صرف نظر کرده و حد اقل به برخی کشورهای اروپایی که خواستار دخالت در مناطق مختلفی هستند چراغ سبز نشان دهد. این اتفاق موجب گسترش جنگ در امتداد خاورمیانه خواهد شد و درنهایت جهان را به سمت یک «جنگ سوم» می برد که این بار «مقابله با تروریسم»  عنوان آن می تواند باشد.

___________

الجزیره_شفقنا

نوشتن نظر