علمای ارشد عربستان: تظاهرات حرام است

دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۰۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)
شورای علمای ارشد عربستانشورای علمای ارشد عربستان سعودی در بیانیه ای برگزاری هر گونه تظاهراتی را حرام اعلام کرد!

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه الحیات چاپ لندن، شورای علمای ارشد عربستان سعودی در بیانیه ای با محکومیت فراخوان های برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز و  اصلاح طلبانه در عربستان سعودی ، آنها را در تعارض با تعالیم اسلامی دانستند.

این هشدار تنها یک روز پس از بیانیه رسمی وزارت  کشور عربستان سعودی در منع برگزاری هر گونه تظاهرات منتشر شده است.

از لحاظ قانونی در عربستان سعودی، برگزاری هر گونه تظاهرات و تجمعی ممنوع است. البته همزمان با بازگشت پادشاه عربستان از مراکش به کشورش ، حامیان وی بدون هیچ مشکل شرعی و قانونی ، تجمعی در حمایت از وی برگزار کردند.

این شورا اعلام کرد: اصلاح و نصیحت دارای شیوه شرعی است که سود و منافع را به دنبال خود دارد و مفسده را دور می کند نه اینکه با صدور بیانیه هایی به دنبال رعب انگیزی و فتنه انگیزی باشیم.

این بیانیه می افزاید: حکومت عربستان سعودی براساس قرآن و سنت و بیعت و لزوم همگرایی ، وحدت  و اطاعت بنا شده است و اصلاح و نصیحت با استفاده از برگزاری تظاهرات و وسائل فتنه انگیزی و برهم زدن وحدت محقق نمی شود. این موضوعی است که علمای این کشور از قدیم تا اکنون درباره آن تصمیم گرفته و آن را حرام دانستند.

علمای ارشد عربستان سعودی همچنین در بیانیه خود درباره "گروه ها و جریان های وابسته" که تفرقه و برهم زدن وحدت را هدف خود قرار داده اند هشدار داده و اعلام کرد: حکومت عربستان از هویت اسلامی این کشور حفاظت کرده و با پیشرفت و توسعه در زمینه های مباح دنیوی گام برداشته است و  با توکل به خدا و با قدرتی که دارد به افکار و ایده هایی که از غرب و شرق آمده اند اجازه نمی دهد و نخواهد داد به هویت اسلامی این کشور یا وحدت موجود در آن ضربه ای وارد شود.

شوار یا هیئت علمای ارشد عربستان، نهاد دینی حامی حکومت است که در سال 1971 ایجاد شد و تعداد محدودی از علمای اسلامی حامی حکومت در آن عضو هستند. ریاست این شورا برعهده مفتی عربستان یعنی شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ است.
این شورا وظیفه صدور فتواهای مختلف را نیز برعهده دارد.

این شورا 10 عضو دارد اما این بیانیه شورا توسط 18 روحانی اسلامی عربستان امضا شده است.

این در حالی است که در صفحات فیس بوک برای برگزاری روز خشم در عربستان در روز 11 مارس آینده و روز انقلاب در روز 20 مارس آینده فراخوان هایی منتشر شده است.

معترضین خواهان تبدیل حکومت پادشاهی مطلقه به مشروطه، تعیین نخست وزیر، تعیین قانون اساسی، اعمال اصل تفکیک قوا، ایجاد پارلمان منتخب از سوی مردم و دارای اختیارات هستند.

در روزهای گذشته مجموعه های چند صدنفره از شیعیان در شرق عربستان ، تظاهرات هایی را برگزار کردند که دهها نفر نیز بازداشت شدند.