رمز موفقیت انبیاء/چرا فرزندمان منحرف می‌شود؟
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»رمز موفقیت انبیاء/چرا فرزندمان منحرف می‌شود؟

رمز موفقیت انبیاء/چرا فرزندمان منحرف می‌شود؟

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

حجت‌الاسلام قرائتی در یکی از درس‌های قرآن خود با اشاره به رمز موفقیت انبیاء در هدایت بشر، درباره رسالت اجتماعی و خانوادگی پیامبران سخن می‌گوید.

 

در ادامه،هجدهمین شماره با موضوع «سیره پیامبر اسلام(ص)» که در 28 آبان‌ماه سال 1360 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان خبرگزاری فارس می‌شود.

نکته 1) علم انسان محدود است و آنچه می‌داند کنار آنچه نمی‌داند مثل یک قطره در کنار اقیانوس است بنابراین نیاز به انبیا برای هدایت دارد. خداوند می‌گوید: «یُعَلِّمُکُمْ ما لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُون»(بقره/151) به شما پیغمبر دادم تا به شما بیاموزد آن چیزهایی را که نمی‌دانید.

رمز موفقیت انبیا در چیست؟

نکته 2) قوانین انبیا مطابق با فطرت یعنی همان احساس درونی است. علاوه بر این زندگی انبیا برای افراد جامعه ملموس است و اگر توصیه‌ای می‌کنند در بین مردم هستند.

نکته 3) قرآن می‌گوید: «رَسُولاً مِنْکُمْ»(بقره/151) یعنی پیامبران از خودتان هستند. «أَرْسَلْنا فیکُمْ رَسُولاً»(بقره/151) در بین شما هستند. «مِنْکُمْ» یعنی پیغمبر باید از مردم و با مردم و در مردم باشد تا زندگی او برای مردم الگو باشد.

نکته 4) سخنرانی اکنون زیاد است ولی تربیت کم است چون که زندگی معلم و سخنرانان برای مردم ملموس نیست و برخی صفات بشر باعث شده که به خوبی تأثیرگذاری نداشته باشد.

صفاتی که اثرگذاری تربیت را کم می‌کند

نکته 5) همه ما طاغوت هستیم. منتهی بیش از این زور ما نرسیده است. «خُلِقَ الْإِنْسانُ مِنْ عَجَلٍ»(انبیاء/37) انسان عجول است «وَ کانَ الْإِنْسانُ أَکْثَرَ شَیْ‏ءٍ جَدَلاً»(کهف/54) انسان اهل جدال و بسیار پرخاشگر است. «إِذا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعاً»(معارج/20) انسان جزع می‌کند یعنی کم صبر است. «وَ إِذا مَسَّهُ الْخَیْرُ مَنُوعاً»(معارج/21) انسان منوع است یعنی همین که خیر به او رسید به کسی نمی‌دهد اما وقتی ندارد، داد می‌زند.

نکته 6) «إِنِّی جاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلیفَةً»(بقره/30) «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی‏ آدَمَ»(اسراء/70) بنی آدم را گرامی داشتم «وَ فَضَّلْناهُمْ عَلى‏ کَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلاً»(اسراء/70) به بنی آدم فضیلت دادم. خدا فرموده که من تو را خلق کردم برای اینکه خلیفه باشی!

نکته 7) «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»(احزاب/21) ما باید از رسول الله درس بگیریم. سعه صدر و حوصله‌اش، برخوردش با منافقین، برخوردش با کفار همه این‌ها برای ما درس بود.

علت انحراف فرزندان

نکته 8) «وَ کانَ یَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلاةِ»(مریم/55) علت اینکه من و امثال من ممکن است بچه‌مان منحرف شود این است که مانند پیامبر عمل نمی‌کنیم. «وَ کانَ رَسُولاً نَبِیًّا» رسالت اجتماعی را اجرا می‌کند «وَ کانَ یَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلاةِ» اما برخلاف حضرت رسول(ص) رسالت اجتماعی را ایفا می‌کنیم و به اهل خویش نمی‌رسیم.

متن کامل این برنامه را از اینجا ببینید.

____

فارس

خرده نان‌هایی که شفا می‌دهند/ گوشت‌هایی که سکته می‌آورند/1

برنامه روزانه اسلامی/کار خوب از نظر قرآن و عترت/ سوزاننده اعمال نیک/2

شکل‌گیری انسان و خطر بیماری «غرب‌زدگی»/3

مهمی که می‌توان نماز را به خاطرش شکست/4

عامل تفرقه از نظر قرآن و راه‌ جلوگیری از آن/ تفرقه مساوی با شرک/5

شیوه تنبیهی خدا/ عامل بدبختی مردم/ آرزوی دشمن/ عامل یأس/ رمز سقوط ملت‌ها/6

شیوه کار فتنه‌گران/ دعای افراد خوب و با تقوا/ مرده از نظر قرآن/7

آثار گناه/ آنچه کار خوب را می‌شوید/ علت لذت نبردن از مناجات/ علل سنگ‌دلی/8

علت حسرت و رجزخوانی دشمنان اسلام/ حزب‌اللهی‌ها در نگاه منافقان/9

شرط پذیرش اعمال نزد خداوند/ کسانی که اجر بیشتری از خدا می‌گیرند/10

کسانی‌ که‌ بوی‌ بهشت‌ را‌ استشمام ‌نمی‌کنند/ حقوقی که مانند حق مادر محترم است/11

عامل افزایش روزی/ نشانه ضعف ایمان/ خانه‌ای که نمی‌توان در آن نماز خواند/12

نعمت‌های ویژه خداوند/ چرا انسان‌ها دچار سختی می‌شوند؟/13

رابطه قبولی نماز با پرداخت مالیات/ شرط قبولی اعمال نیک انسان/14

وقتی خدا انسان را می‌بخشد/ تکلیف ما تا کجاست؟/ انجام عمل صالح به کدام امید؟/15

تنها نوع مجاز تقلید/ شرایط پیشوای مسلمین/16

تفاوت ولایت فقیه با ولایت طاغوت/17

نوشتن نظر