تحولات عراق در ساعاتی پیش
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»تحولات عراق در ساعاتی پیش

تحولات عراق در ساعاتی پیش

شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۰۱
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

 

 

 

کردهای عراق با حفر خندق خود را از دیگر مناطق جدا می‌کنند

مسئولان اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که این اقلیم با حفر خندقی طولانی از مرزهای سوریه تا مرز ایران، خود را از مناطق متشنج جدا می‌کند و هم‌اکنون عملیات حفر این خندق آغاز شده است.

وزارت پیشمرگ‌ اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که این اقلیم حفاری خندق را در مرز‌های خود با مناطقی که ارتش عراق از آن‌ها عقب‌نشینی کرده است آغاز کرده و این خندق‌ از شهر مرزی ربیعه در مرز عراق با سوریه در استان نینوا آغاز و در مرزهای عراق و ایران در شهر جلولا، در استان دیالی پایان می‌یابد.

جبار یاور، دبیر کل وزارت پیشمرگ‌ عنوان داشت: اقلیم کردستان حفاری خندق در مرزهای خود در اربیل، موصل و اطراف کرکوک و دهوک را آغاز کرده است که عمق این خندق‌ها حدود 2 تا 3 متر خواهد بود.

نماینده ی حضرت آیت الله سیستانی در کربلا:پارلمان دولت ملی جدیدی تشکیل دهد

به گزارش خبرگزاری السومریه نماینده ی حضرت آیت الله العظمی سیستانی از پارلمان جدید خواست تا زمانبندی های قانونی را در تشکیل حکومت جدید رعایت نمایند و در انتخاب روسای قوای سه گانه شتاب بیشتری به خرج دهند.
شیخ مهدی کربلایی- که خطبه های نماز جمعه ی امروز کربلا را در صحن مطهر حضرت امام حسین(ع) ایراد می نمود- از نمایندگان جدید پارلمان خواست تا دولت ملی جدیدی تشکیل دهند که از مقبولیت گسترده ی مردمی برخوردار باشد. وی همچنین از نیروهای مسلح و داوطلبان حضور در جنگ خواست تا حقوق شهروندان را رعایت کنند و به دارایی آنان تجاوز ننمایند.

کربلایی در ادامه گفت: در شرایط سخت و حساسی که امروز عراقی ها آن را تجربه می کنند- یعنی رویارویی با تروریستهای بیگانه- مهمترین نیازی که به شدت احساس می شود، وحدت صفوف و کنار گذاشتن تفرقه و اختلافات قومی، مذهبی و فرقه ای است.
وی اشاره کرد: ما پیوسته از سیاسیون و کسانی که در رسانه های عمومی سخن می گویند یا بر صفحه ی تلوزیون ظاهر می شوند می خواهیم تا از گفتمان های تنش زا و مجادله های تبلیغاتی پرهیز کنند چرا که این امر جز به آشفتگی و پیچیده تر شدن اوضاع نخواهد انجامید.
خطیب جمعه ی کربلا در ادامه گفت: چالش ها و خطرات بزرگ پیش رو که چشم در چشم عراق دوخته است و امنیت داخلی و اتحاد اقشار اجتماعی را تهدید می نماید و خبر از حقیقت تلخ تجزیه و تکه تکه شدن کشور می دهد، شجاعت و ایستادگی صادقانه ی ملی توسط تمامی تشکل ها و رهبران آنها را طلب می کند. از تشکل ها و احزاب می خواهیم که تکاپو برای منافع تنگ نظرانه ی شخصی، گروهی و قومی را کنار بگذارند و از این شرایط بحرانی برای تحقق مکاسب سیاسی و منطقه ای سوء استفاده نکنند. واقعا برخی از این خواسته هاست که وضعیت را پیچیده می کند و از رسیدن به راه حل برای از میان برداشتن بحران کنونی ممانعت می نماید.

کربلایی افزود: برای گذار از این بحران و حل مشکلات و چالش های گریبانگیر کشور، ضروری است نمایندگان پارلمان از زمانبندی های ذکر شده در قانون اساسی تجاوز نکنند و در انتخاب روسای قوای سه گانه و حکومتی که مورد قبول همگان باشد شتاب کنند.

وی از سوی دیگر تاکید کرد: دعوت از داوطلبان برای پیوستن به ارتش تنها برای حمایت از تمامی طوایف و قومیت های عراقی ها و مراقبت از نوامیس و مقدساتشان در برابر تروریستهای تکفیری بیگانه بود. به همین سبب از نیروهای مسلح و دواطلبانی که به آنها پیوسته اند- و بارها از شجاعت و دلاوری شان تمجید کردیم- می خواهیم تا به رعایت حقوق شهروندان و همچنین عدم تجاوز به دارایی های آنها پایبندی کامل داشته باشند، تفاوتی هم نمی کند که وابستگی مذهبی، قومی یا موضع سیاسی این شهروندان چه باشد.

کربلایی هشدار داد: مراقب باشید که موجب ریختن خون انسانهای بی گناه یا تعدی و تجاوز به دارایی آنها نشوید.
وی بار دیگر تاکید کرد: ضروری است سازماندهی روند داوطلبی در نیروهای امنیتی به نحوی مطلوب تر صورت پذیرد و موجب آن نشود که گروه هایی مسلح، خارج از چهارچوب قانون شکل بگیرد.

نماینده ی حضرت آیت الله سیستانی در پایان، تجاوز رژیم اشغالگر صهیونیستی به غزه را محکوم کرد و همبستگی خود را با مردم بی دفاع فلسطین ابراز داشت. وی همچنین از جامعه ی بین المللی خواست تا مانع تجاوزات وحشیانه ی اسرائیل شوند و در موضعی منصفانه کنار مردم غزه بایستند.

داعش دهم ماه مبارک رمضان را عید اعلام کرد!

در ادامه این بیانیه کوتاه که نهم ماه مبارک رمضان منتشر شد، آمده: فردا (دهم ماه رمضان) تمامی مؤمنان بر سر سفره امیر «أبوبکر البغدادی» مهمان افطار هستند!
اخبار رسیده از عراق حاکی از آن است که گروهک تروریستی – تکفیری «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به "داعش" با صدور بیانیه ای اعلام کرد که به دلیل پیروزی های فراوان، علیه دولت صفوی رافضی گرفتن غنیمت های بسیار از رافضی ها (شیعیان)، روز دهم ماه مبارک رمضان را عید اعلام می کنیم!

در ادامه این بیانیه کوتاه که نهم ماه مبارک رمضان منتشر شد، آمده: فردا (دهم ماه رمضان) تمامی مؤمنان بر سر سفره امیر «أبوبکر البغدادی» مهمان افطار هستند!

جنگنده های عراقی کاروان داعش را در طوزخورماتو نابود کردند

جنگندهای عراقی با همکاری یگان هایی از تیپ طلایی ارتش عراق، کاروان خودروهای حامل تروریست های داعش را در منطقه "السرحه" در نزدیکی شهر طوزخورماتو هدف قرار دادند که در نتیجه 13 خودروی تروریست ها به همراه سرنشینان آن نابود شدند.
در شهر موصل نیز که در کنترل گروهک تروریستی داعش است، درگیری میان نیروهای آزادیبخش موصل با تروریست های داعش در منطقه "العریج" ادامه دارد که در نتیجه شماری از تروریست ها به هلاکت رسیدند.

سرلشگر "قاسم عطا" سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق نیز طی سخنانی، از هلاکت 158 تروریست در مناطق مختلف عراق طی عملیات ارتش عراق در روز پنجشنبه خبر داد.

ناکامی داعش برای تاسیس یک شعبه در سینای مصر

یک منبع وابسته به وزارت کشور مصر از ناکام گذاشتن طرح تروریستها وابسته به گروه موسوم به داعش برای نفوذ در سینا و پایه گذاری شعبه ای از آن در این منطقه پرده برداشت.

یک منبع وابسته به وزارت کشور مصر اعلام کرد: نیروهای امنیتی مصر تلاش برای تاسیس شعبه داعش در شبه جزیره سینا را ناکام گذاشته اند.

وی افزود: متهمان تابعیت های فلسطین، عراقی و سوری دارند.بر اساس تحقیقات اولیه متهمان حامل نامه هایی به سرکرده های گروههای تکفیری در سینا هستند و داعش تلاش کرده است که از این گروه برای اعلام سیطره بر سینا استفاده کند.

منبع مصری بیان کرد: این طرح با کمک گروههای تکفیری که در حوادث خشونت بار خاورمیانه نقش دارند به اجرا درآمده است.هدف این بوده است که این افراد هسته اولیه برای جذب دیگر تروریست های از عراق و سوریه به سینا باشد.

حمله گسترده جنگنده های عراقی به مواضع تروریست ها

جنگنده های عراقی با 132 پرواز بر فراز مواضع تروریست ها در مناطق مختلف عراق، شمار زیادی از خودروها و مواضع آنها را هدف قرار داده و تعداد زیادی از تروریست ها را به هلاکت رساندند.

در حملات اخیر ارتش عراق علیه تروریست های داعش در پایگاه هوایی سبایکر در تکریت، همه مهاجمان تروریست کشته شدند.

در همین حال فرماندهان ارتش عراق از هلاکت صدها تروریست طی ساعات گذشته خبر دادند.

سرلشگر "قاسم عطا" سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در گفت وگو با خبرنگار شبکه العالم، گفت: طی 48 ساعت گذشته نیروهای ارتش عراق موفق شدند با هدف قرار دادن 32 خودرو،  158 تروریست را به هلاکت برسانند.

وی تعداد پرواز جنگنده ای عراقی علیه مواضع تروریست ها را 132 پرواز اعلام کرد.

همچنین همسو با عملیات نظامی نیروهای عراقی علیه تروریست های داعش، استان نینوا نیز شاهد تحرکات نظامی عشایر این شهر در مقابله با عناصر تروریست داعش بود.

منابع نظامی عراقی همچنین از انهدام کامل کاروان تانکرهای حامل نفت در خلال هدف قرار دادن تروریستها و مواضع آنها توسط جنگنده های عراقی خبر دادند.

"عادل المانع" عضو ائتلاف دولت قانون عراق نیز در گفت وگو با خبرنگار شبکه العالم درباره وضعت فعلی شهر اشغالی موصل، گفت: پرونده موصل در حال حاضر راه حل نظامی ندارد و ممکن است بررسی این موضوع به پس از تشکیل حکومت عراق و ادای سوگند نمایندگان و توافق برسر سایر پست ها موکول شود.

به اذعان المانع، پرونده موصل سیاسی است و مقابله با آن از طریق گزینه نظامی راه به جایی نخواهد برد.

در سایر جبهه ها نیز عملیات ارتش عراق در تعقیب تروریست های داعش ادامه دارد؛ در بابل نیروهای عراقی توانستند بیش از 20 تروریت را در منطقه "جرف الصخر" واقع در شمال این استان به هلاکت برسانند.

دو سرلشکر "صدام" معاونان "البغدادی"

روزنامه انگلیسی  دیلی تلگراف، با انتشار گزارشی فاش کرد که دو نفر از معاونان "ابوبکر البغدادی" از مقامات بلند پایه در ارتش رژیم بعث سابق عراق بودند.

در این گزارش تصریح شده است: طبق اسناد موجود، "أبوعلی الانباری" یکی از دو معاون اصلی بغدادی، در ارتش صدام سرلشگر بوده است و هم اکنون مسئولیت مدیریت عملیات نظامی داعش در سوریه  را بر عهده دارد.

"أبومسلم الترکمانی" دیگر معاون سرکرده داعش نیز در سازمان اطلاعات جنگی عراق با رتبه سرهنگ دومی در زمان صدام فعالیت می کرد.

اشخاص دیگری نیز همراه با ترکمانی و الانباری زنجیره فرماندهی داعش را برعهده دارند که دنباله این زنجیره تا رؤسای مناطق پیش می رود.

در این گزارش تصریح شده است که پس از اعلام خلافت اسلامی توسط داعش، این گروه در دو زمینه فعالیت می کنند ، فعالیت نظامی در عراق و سوریه و دیگری اداره امور روزانه در مناطق تحت سیطره این گروه تروریستی زمینه های فعالیت داعش است.

به موجب این گزارش، اسنادی که ارتش عراق پس از حمله به منزل یکی از سرکردگان داعش به دست آورده اطلاعات زیادی در خصوص جزئیات دقیق ترکیب جمعیتی داعش و نحوه اداره آن و سرکردگان این گروه تروریستی به دست آورده است.

در این گزارش به اظهارات "هشام الهاشمی" تحلیلگر مسائل سیاسی که گفته می شود به اسناد مذکور دسترسی دارد استناد شده است.

وی اعلام کرد: بغدادی به مثابه یک چوپان است و معاونان وی بمثابه سگهای نگهبان هستند، و قدرت چوپان به سگهایش وابسته است.

الهاشمی در ادامه افزود: معاونان بغدادی عوامل اصلی قوت گرفتن وی هستند و از سیطره وی بر اوضاع محافظت می کنند.

وی اظهار داشت: زمانی که داعش موصل را به اشغال خود در آورد،  توانست حدود یک میلیارد و پانصد میلیون دلار به دست آورد به علاوه آن که اعضای این گروه تروریستی در عملیاتهای متعدد توانستند غنیمتهایی را به دست بیاورند که از جمله آنها ابزاری بود که ساخت آمریکا بود از جمله خودروها و تسلیحات نظامی که بیش از یک میلیارد دلار ارزش داشت.

_______________________

شیعه آنلاین_العالم_مهر_شفقنا

نوشتن نظر