برخی از آبروریزی لذت می برند!
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»برخی از آبروریزی لذت می برند!

برخی از آبروریزی لذت می برند!

دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۵
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

در اسلام، مال، ‌جان، ناموس و آبروی مردم دارای حرمت است، اما متاسفانه برخی منتظرند که عکس و فیلم خصوصی دیگران را به دست آورده و آبروی آنها را ببرند و از این کار لذت می برند!!! 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی، ظهر امروز (نهم رمضان) در جمع زائران حرم کریمه اهل‌بیت(س) در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر، گفت: تعرض به نوامیس مردم در هر دین و آیینی محکوم و مبغوض است؛ در چنین شرایطی پلیدی غیبت کاملا مشهود است.

وی با تاکید بر این که مال،‌جان، ناموس و آبروی مردم در اسلام دارای حرمت است، ‌افزود: در غیبت آبروی انسان‌ها مورد تعرض قرار می‌گیرد و در این عرصه زبان نقش کلیدی دارد؛‌ هرچند به وسیله نوشتن، اشاره و... نیز غیبت انجام می‌گیرد.

وی با بیان این که زبان و قلب در سعادت یا نابودی انسان نقش اساسی دارند، ادامه داد: اگر زبان و قلب انسان پاک باشد،‌ به سعادت خواهد رسید در غیر این صورت، ‌انسان گرفتار انحراف و سرانجام نابود می‌شود.

امام جمعه قم با اشاره به آیه نخست سوره همزه، گفت: جای تأسف دارد که برخی مردم سخن‌چینی، غیبت، تهمت و... را از عادات خود قرار داده‌اند تا جایی که از غیبت و مسخره کردن و بردن آبروی مردم لذت می‌برند.

وی افزود: البته در این عرصه گروه‌ها و احزاب سیاسی و...، بیشتر گرفتار می‌شوند،‌ به این معنی که منتظر هستند شخصی که در گروه مخالف آنها قرار دارد، اشتباهی انجام دهد تا آبروی او را ببرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی با بیان این که برخی منتظر هستند که عکس و فیلم خصوصی از دیگران به دست آورده و آبروی آنها را ببرند، افزود: امروزه این بلا فراوان شده است. گاهی مردم برای گرفتن سند مردم از فرد، نسبت به کمک به او اهتمام بیشتری داشتند.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) با اشاره به وعده عذاب خداوند به کسانی که افشاگری کرده و آبروی دیگران را می‌برند، ابراز اشت: بر اساس آیه 19 سوره مبارکه نور، دامن زدن به شیوع بدی‌ها عذاب الهی را در پی دارد.

وی خاطرنشان کرد:‌ تمامی آسیب‌ها و خدشه‌ها به برادری و روح صفا و صمیمیت در جامعه از سوی خداوند تحریم شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی با بیان این که غیبت معارضه با خداوندی است که عیوب مردم را می‌پوشاند، تصریح کرد: در اسلام توصیه شده است که کسانی که علیه آبروی دیگران تلاش می‌کنند، تکذیب شوند و افرادیکه در مقابل این حرکت از خود دفاع می‌کند، تصدیق شوند.

امام جمعه قم یادآور شد: کسانی که غیبت می‌کنند و لباس آبرو از تن دیگران خارج کرده و عیوب آنها را نمایان می‌کنند، این کار آنها در تعارض صفت ستارالعیوبی  خداوند قرار دارد.

وی به راهکار رهایی از گناه غیبت اشاره کرد و گفت: انسان عاقل وقتی بداند با غیبت کردن، خود را در معرض خشم و عذاب الهی در دنیا و آخرت قرار می‌دهد، مسلماً از آن دوری می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی با بیان این که هرگاه انسان وسوسه شد که درباره دیگران حرفی بزند، قبل از آن به عیوب خود بیاندیشد، خاطرنشان کرد: کسی که می‌خواهد غیبت دیگری را بکند، لحظه‌ای خود را به جای او بگذارد و ببیند دوست دارد کسی غیبت او را بکند؟

____

حوزه

نوشتن نظر