مشکل دنیای اسلام دوری از قرآن و اهل بیت(ع)است
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»مشکل دنیای اسلام دوری از قرآن و اهل بیت(ع)است

مشکل دنیای اسلام دوری از قرآن و اهل بیت(ع)است

چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

مشکل امروز دنیای اسلام و مسلمانان، دوری از قرآن و معارف ناب آن است و علاج دردها و مشکلات نیز رجوع به قرآن کریم و معارف آن از طریق اهل بیت(ع) می باشد. 

 

حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستم نژاد، شامگاه سه شنبه، 13 خرداد ماه، در نشست علمی نقد و بررسی کتاب "تفسیر الجامع الاثری" که از سوی انجمن قرآن پژوهی حوزه و با همکاری موسسه تفسیر و علوم قرآنی، در در سالن اجتماعات این موسسه برگزار شد، به تبیین اهمیت و جایگاه تفسیر مقارن و لزوم تلاش فضلای حوزه در این عرصه پرداخت.

وی با اشاره به انگیزه آیت الله معرفت از تألیف "تفسیر الجامع الاثری"، گفت: ایشان درباره انگیزه تالیف این کتاب گفته که علاوه بر عشق و علاقه شخصی به کارهای قرآنی، شیعه به عنوان پیروان مکتب اهل بیت(ع) خلاء بزرگی در مبانی علوم قرآنی داشت. آن عالم بزرگ حدود 45 سال از عمر شریف خویش را صرف علوم قرآنی از منظر شیعه کرد و کتاب خود در این عرصه را "التمهید فی علوم القرآن" نامید تا بگوید همه این کارها مقدمه ورود به  قرآن بوده است.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) خاطرنشان کرد: اگر سیر آثار و تالیفات مرحوم آیت الله معرفت را به دقت دنبال کنیم، خواهیم دیدکه ایشان به دنبال پاسخ به دو مشکل اساسی بوده، یکی شبهاتی که متوجه قرآن کریم شده است و دوم  شبهاتی که علیه مذهب حقه شیعه مطرح گردیده است. ایشان می گفت "ذهبی به ناحق جایگاه تشیع را در حیطه قرآن نادیده گرفته و حتی حاضر نیستند اسم امیرالمومنین(ع) را به عنوان مفسر در کتاب های خود بیاورند".

وی ادامه داد: مرحوم آیت الله معرفت در پاسخ به این دو مشکل و شبهات علیه قرآن و شیعه، "تفسیر الجامع الاثری" را با همان نگاه  و بعد از تجربه های و اندوخته های فراوان، به رشته تحریر درآورد و تا پایان سوره بقره به اتمام رساند.

این کارشناس علوم قرآنی یادآور شد: از اهم اهداف ایشان در تالیف این کتاب تفسیری می توان به ارائه یک تفسیر اجمالی از آیات براساس روایات صحیح تر، تجمیع روایات از اهل بیت(ع) صحابه و تابعین از همان دیدگاه اهل سنت، طبقه بندی کلی روایات که با نظام و چینش خاصی صورت گرفته است، حل مشکلات روایی، عرضه روایات به قرآن و نقد و تحلیل آنها از دیدگاه قرآن کریم اشاره کرد.

حجت الاسلام ولمسلمین رستم نژاد خاطر نشان کرد: امروز وظیفه اصلی حوزه های علمیه این است که محاسن کلام اهل بیت(ع) را به همه مردم برسانند، تا تشنگان حقیقت بتوانند از زلال معرفت امامان معصوم(ع) که معدن علوم الهی هستند، بهره مند شوند و به سعادت و تکامل برسند.

وی تصریح کرد: مشکل امروز دنیای اسلام و مسلمانان، دوری از قرآن و معارف ناب آن است و علاج دردها و مشکلات نیز رجوع به قرآن کریم و معارف آن از طریق اهل بیت(ع) می باشد.

گفتنی است، حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد، در حال حاضر با همکاری بیت مرحوم آیت الله معرفت، ادامه نگارش "تفسیر الجامع الاثری" را به عهده دارند.

_____

حوزه

نوشتن نظر