بشر چاره ای جز ایمان به اسلام ندارد
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»معارف اسلامی»دین و اندیشه»بشر چاره ای جز ایمان به اسلام ندارد

بشر چاره ای جز ایمان به اسلام ندارد

پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۴
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی با اشاره به نمونه هایی از معارف عالی قرآن و اسلام و برتری آن نسبت به دیگر ادیان گفت: دنیا چاره‌ای جز تسلیم در مقابل حکمت عالی و اذعان به برتری قرآن و عظمت پیامبر بر تمام ادیان ندارد.

 

مرجع تقلید و استاد برجسته حوزه علمیه قم در درس تفسیر قرآن خود که روز پیش در مسجد اعظم قم برگزار شد، به اسرار جهان خلقت اشاره و اظهار کرد: از اسرار خلقت کسی جز خدا خبر ندارد و این حکمت عالیه در حالی و در جایی پدید آمد که مردم آن صبح خرما و حلوا را جلوی چشمشان گذاشته و می‌پرستیدند و ظهر آن را می‌خوردند،

او با بیان اینکه کار خلقت حکیمانه این نظام از تقدیر علیمانه خداوند حکایت دارد، گفت: گردش روز و شب، حرکت اجرام و سکون آنها، گردش زمین به دور خورشید و به دور خود همگی هدف و نظام مشخص و دقیقی دارند و جز این نیست که می خواهد به ما بفهماند مرگی در پیش است و بعد از مرگ، حیات جدیدی آغاز می شود.

آیت الله وحید خراسانی با اشاره به آیه آیه«و جعلنا نومکم ثباتا»  گفت: این قرآن در عین حال که این حرکت مبدأ و معاد را نشان می‌دهد، برهان قاطع را نیز اقامه می‌کند. یعنی می گوید انسان که در روز تلاش می‌کند و خسته می‌شود، در شب در قالب یک ثبات قرار گرفته و انرژی دیگری برای فردای خود مهیا می‌کند.

او به شان نزول این آیه اشاره کرد و گفت:  از نظر حکما و فلاسفه آن زمان، عناصر این عالم مادون عالم افلاک بود، ولی در مورد افلاک قائل به بساطت مطلق آن‌ها بودند؛ یعنی می‌گفتند اجسام فلکی همه بسیط هستند و بر این اساس می گفتند نه فلک اجزایش از هم جدا می‌شود و نه التیام می‌یابد. این کل حکمت در آن زمان بود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه پیامبر اکرم برای رهایی انسانها از جهل مبعوث شد، بیان کرد: پیامبر(ص) که در طول زندگی خود حتی یک معلم را هم به خود ندید و در جامعه جاهلی رشد یافته بود، این جمله حکمت‌آمیز را که معجزه خالده‌ای برای تمام حکیمان سراسر تاریخ بود آوردند که «همه اجرام آسمانی در فلک خود شناورند»

او با بیان اینکه وجود این قبیل آیات معجزگونه است که جن و انس را عاجز از آوردن آیه ای مانند قرآن می کند، گفت: دنیا چاره‌ای جز تسلیم در مقابل حکمت عالی و اذعان به برتری قرآن و عظمت پیامبر بر تمام ادیان ندارد.

آیت الله وحید خراسانی با بیان این مطلب که بشر چاره ای جز ایمان آوردن به اسلام ندارد، افزود: اگر کسی می‌خواهد ارزش قرآن را نسبت به ادیان دیگر بداند، باید متن قرآن را با دیگر کتب دیگر مقایسه کند.

او به بخشی از عهد عتیق کتاب مقدس مسیحیان اشاره کرد و گفت: در این کتاب آمده است، « آدم و حوا وقتی میوه آن درخت را خوردند برهنه شدند؛ یک مرتبه خدا را دیدند که در بین درختان است و وقتی خدا را در این حالت دیدند، از خجالت اینکه خدا آنها را در این وضع نبیند، پشت درختان مخفی شدند»؛ چنین مکتبی می‌خواهد چگونه در مقابل مکتب عالی اسلام حرفی برای گفتن داشته باشد؟.

_____

شفقنا

نوشتن نظر