مرکز شیعه شناسی در دانشگاه دولتی نروژ
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»مرکز شیعه شناسی در دانشگاه دولتی نروژ

مرکز شیعه شناسی در دانشگاه دولتی نروژ

شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۵۷
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

به گزارش ایسنا در اروپای شرقی، دانشگاه دولتی اسلو در نروژ مدتی است با راه‌اندازی دوره شیعه شناسی، تحقیق و پژوهش بر روی مبانی فقهی، اصول و اندیشه‌های شیعه را آغاز کرده است.

دکتر اینگ ویلد فیلاسکی روود، شیعه شناس دانشگاه دولتی نروژ دراین باره گفت: سالهاست که اصول و معارف اسلامی را در دانشگاه نروژ تدریس می کنم، تحقیقات مختلفی در خصوص مسلمان در شمال و جنوب افریقا، خاورمیانه و همچنین در ایران انجام داده‌ام، اما مدت یکسال است که به طور خاص مبانی و اصول مذهب شیعه را مطالعه وبررسی می کنم".

به گفته وی، مبانی و اصول اعتقادی اسلام علی رغم تاریخ آن برای اروپائیان هنوز ناشناخته است، به طور خاص شناخت صحیحی از فرهنگ و اعتقادات شیعه در غرب وجود ندارد، به همین منظور تصمیم گرفتم تا با سفر به کشورهای شیعی همچون ایران، عراق و لبنان و همکاری با مراکز علمی و مذهبی در این کشورها، مجموعه کتابهایی را در خصوص فرهنگ شیعه و اصول اعتقادی آن بنویسم.

این شیعه شناس نروژی ادامه داد: "به نظر من شیوه زندگی امام علی(ع) ،امام حسین(ع)، ابولفضل العباس و وقایع کربلا دارای نکات بسیار آموزنده‌ای است و در حقیقت راه و روش رسیدن به خدا را نشان می دهد، ساختار مکان‌هایی همچون حسینیه‌ها، زینبیه‌ها و فاطمیه‌ها در فرهنگ شیعی و استفاده ازنمادهای مذهبی که هر کدام حاوی پیامی خاص است به جرات در دیگر مذاهب و ادیان دیده نمی شود".

این محقق نروژی تا کنون ده‌ها مقاله و کتاب در خصوص « فرهنگ شیعه» همچون مراسم « تعزیه خوانی‌، جایگاه زنان ازنگاه شیعه، نقش زنان در واقعه کربلا و فرهنگ شیعه در ایران» نوشته که به عنوان واحد درسی در دانشگاه‌های اروپا، امریکا و کانادا تدریس می‌شود.‌

دین اسلام پس از مسیحیت دومین دین بزرگ در اروپا به شمار میرود.

نوشتن نظر