افزایش شدید مهدویت‌گرایی با حوادث مصر، تونس و منطقه؛ امام فرمود این انقلاب به دست امام زمان می رسد
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»افزایش شدید مهدویت‌گرایی با حوادث مصر، تونس و منطقه؛ امام فرمود این انقلاب به دست امام زمان می رسد

افزایش شدید مهدویت‌گرایی با حوادث مصر، تونس و منطقه؛ امام فرمود این انقلاب به دست امام زمان می رسد

دوشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۲۰:۵۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

حجت‌الاسلام میراحمد رضا حاجتی امام جمعه موقت اهواز و رئیس مرکز حوزه‌های علمیه خوزستان میهمان رجانیوز بود تا در یک گفت‌وگوی سه ساعته به سؤالات مهم کاربران در مورد ویژگی‌های عصر ظهور و ارتباط آن‌ها با تحولات امروز ایران و جهان پاسخ دهد.

مشروح این گفت‌وگوی خواندنی که پر از نکته، ناگفته و تحلیل‌های کمتر گفته شده است، در ادامه می‌آید:
* عصر امام خمینی دارای چه ویژگی ها و شاخصه هایی است و چه فضای جدیدی را در جهان ایجاد کرده است؟ آیا این اتفاقاتی که این روزها شاهد آن هستیم مولود همین عصر است؟
اولا، موضوع عصر امام خمینی در تحولات جاری، دارای یک بعد عبرت آموز برای بیدار شدن انسان هایی است که شاید فقط از روی غفلت متوجه یک سری از حقایق نشدند و متأسفانه دچار خواب زدگی عمیقی هستند. عبرت آموزی اینجاست که ما وقتی امروز فرمایشات امام خامنه‌ای را بازخوانی می کنیم، فرمایشاتی که حدود شش یا هفت سال پیاپی به مناسبت های مختلف با عبارت "عصر امام خمینی" -که در واقع مبدع و تولیدگر این عبارت، خود آقا بود- بیان شد، متوجه می شویم که توجه درستی به این بیانات نشده و امروز وقتی می بینیم که این پیش بینی ها و تحلیل های درست و دقیق به منصه بروز رسیده، باید عبرت بگیریم و خوب است که برخی از خواب غفلت بیدار شوند و قدر ولایت و ولایت مداری را بدانند.
در اولین سالگرد رحلت امام، مقام معظم رهبری به طرح نظریه عصر امام خمینی پرداختند و با تأکید بر اینکه، درست است که جسم امام از میان ما رفته ولی راه امام پیش روی ما باقی است و آثار امام در حال شکفته شدن است، آن را تبیین کردند. چون یک سری از وابستگان داخلی دشمن، می‌گفتند که با رفتن امام، راه و شعارهای ایشان به بن بست رسیده و دیگر نمی شود بر اساس شعور خمینی حرکت کرد، اما حضرت آقا در چنین فضایی و علی‌رغم تبلیغات گسترده شیاطین زمان که با یک نگاه خاص مادی گرایانه به قضایا نگاه می‌کردند، فرمودند که چنین تحلیلی درست نیست و نه تنها امام در بین ما حاضر است، بلکه امام آغازگر یک دوره جدید بوده است، که این دوران را باید عصر امام خمینی قلمداد کنیم.
این عصر، دوران امام خمینی است، اما متعلق به شخص امام خمینی نیست، ایشان آغازگر آن بوده و حتی لازم است، به صراحت بیان کنم که امام مهدی(عج) آغازگر آن بوده و امام خمینی به عنوان یک سرباز جان بر کف به مأموریت الهی و رسالت خویش عمل کرد. این توضیحات بسیار گسترده و جامع الاطراف تقریبا شش سال از سوی امام خامنه‌ای پی در پی بیان شد.
آقا در مناسبت های مختلف عبارت عصر امام خمینی را توضیح دادند و ویژگی های این عصر را بسیار ظریف و لطیف بیان کردند و حتی در یکی از سخنرانی هایشان بیان کردند که چه خوب است محققان جوان ما به کنکاش در مورد این موضوع بپردازند. ولی متأسفانه تنها دو مقاله در طی آن شش سال در این زمینه منتشر شد. یکی از این مقاله ها، متعلق به سید شهیدان اهل قلم شهید آوینی بود که البته این مقاله آن‌قدر جامع و با زبانی شیوا به تبیین عصر امام خمینی می پردازد که خلأ کمبود بسیاری از کتاب ها را پر کرده است. شهید آوینی یک نگاه اشراقی داشت که باید در جای خودش بررسی شود.
اما چه شد که ما از فرمایشات آقا غفلت کردیم، در مورد این موضوع که آقا بیان کردند به درستی تحقیق نکردیم و حوادث آینده را به خوبی رصد نکردیم و در خواب غفلت بودیم. بحث من به جریان روشنفکرانه غربی بر نمی گردد آنها نه تنها در یک خواب زمستانی عمیق به سر می برند بلکه خودشان را به خواب زده اند و بنای بیداری ندارند، این سخن خطاب به دوستان خوب و انقلابی است که غفلت کردند.
در دیداری که خدمت حضرت آقا رسیدم، کتابی را خدمت ایشان تقدیم کردم و عرض کردم که شما چند سال قبل این موضوع را بیان کردید، ولی دیگر تکرار نکردید، نگاهی کردند، فرمودند "شما هستید و پیگیری می کنید" و برای ما تبیین کردند که این وظیفه بر دوش همه آن هایی است که دوستدار امام خمینی، ولایت‌مدار و جستجوگر امام زمان(عج) هستند.
*هر دوره ای با وی‍ژگی های خاصی شناخته می شود، اگر شما بخواهید برای عصرامام خمینی ویژگی هایی بیان کنید، چیست؟
عصر امام خمینی حاکی از یک دوران متعلق به تاریخ گذشته نیست، عصر امام خمینی یک پل واسطه بین دو دوران است، دوران سردرگمی بشر، دوران خبط و سقوط بشر و دوران تعالی بشر، این دوران را عصر امام خمینی می گویند، عصری که بشر راه هوشیاری را پی می گیرد، عصری که نگاه بشر از زمین به آسمان دوخته می شود، عصری که بشر به دنبال گمشده اصلی خودش می گردد، عصری که بشر به دنبال یک رهبر الهی می گردد، رهبری که بتواند مشکلات او را حل کند. عصر امام خمینی یک واقعیت غیر قابل انکار است، که شما این روزها، آن را مشاهده می‌کنید.
امام خامنه‌ای در فرمایشات‌شان در فاصله سال های 1369 تا 1376 یا شاید 1375 بسیار حکیمانه به تبیین آثار و گستره این عصر پرداختند و فرمودند یکی از این ویژگی های این عصر، بازگشت ملت ها به معنویت و ارزش های اسلامی است. من در کتاب "عصر امام خمینی" به طور مفصل به این موارد اشاره کرده ام و جالب این است که خود امام نیز، بیان کننده ویژگی‌های عصر خود بوده اند. امام پیش از انقلاب بسیار حکیمانه، در نامه ای که به علمای بلاد فرستاده بودند، می نویسند: «چطور ما از عطش ملت ها و ارزش های ناب محمدی غافلیم چطور از گرایش مردم به اسلام غافلیم». در ادامه می فرمایند: «این دوران، عصری است که مردم به سمت ارزش های اسلامی روی می آورند.»
همین حادثه هایی که اکنون می بینید با سرعت در منطقه رخ می دهد، یکی از ویژگی های دوران امام خمینی است. همانطور که امام اشاره کردند، بیداری ملت ها به صورت عام و گسترده وجود دارد، حتی برای ملت های غیر مسلمان و غیرموحد! احساس نیاز به معنویت و معنویت گرایی روبه افزایش است، امروز جوامع در حال سپری کردن یک رنسانس معنوی هستند، البته پیش از انقلاب اسلامی، نورهای ضعیفی در جامعه بشری دمیده شده بود اما این ها معطل مانده بودند.
ده ها هزار سایت با موضوع موعود آخرالزمان، هزاران ساعت فیلم با همین موضوع و مقالات بسیار در همین زمینه در دنیای غرب به رشته تحریر و یا به تصویر کشیده و یا در لایه های مختلف به بشر ارایه شده. سایت های مختلف بر اساس پیشگویی های انجیل به تشریح و توضیح حوادث آخرالزمان پرداختند و حتی تا آنجا پیش رفتند که به تطبیق برخی از آن پیشگویی ها با حوادث موجود پرداختند و جایگاه ایران را در این حوادث مطرح کردند و حتی تهدید کردند که امریکا در برابر بابل زمان راهی به جز تسلیم و شکست ندارد! در برخی از این پیشگویی ها به صراحت آورده اند که در آخرالزمان قبل از ظهور منجی موعود، بسیاری از مردم در اثر انفجار نور به آسمان می روند. اتفاقی که دارید، می بینید که انقلاب ما انفجار نور بود و بسیاری از مردم آسمانی شدند، نگاه ها آسمانی شد. در عصری که ابتذال اخلاقی به لجام گسیختگی رسیده و لذت گرایی بی حد و حصر و خارج از ارزش های انسانی بشر را احاطه کرده است، شما تصویرهایی را می بینید که حاکی از رجعت گسترده بشر به سوی معنویت است و این نیست، مگر اینکه نگاه های بشر آسمانی شده است و یک شخصی پیام آور، رسالت انبیا شد و چشمان بشر به دریچه نور و آسمان گشوده شد و آن شخص کسی نیست جز امام خمینی.
*بسیاری از کاربران سایت در مورد ارتباط این عصر با زمان ظهور سوال پرسیده اند، ارتباط عصر امام خمینی با عصر ظهور چگونه است؟
من این سوال ها را دیدم و شاید بیشترین دغدغه ای که کاربران عزیز در سوال‎هایشان مطرح کردند این بود که به دنبال اسلام شناسی و تعیین مصادیق بودند، این است که "آیا واقعا ارتباطی بین عصر امام خمینی و عصر ظهور وجود دارد؟" شاید به همین دلیل بوده که بنده حقیر در موارد مختلف به این موضوع اشاره کردم که یکی از خلأ های موجود در کشورمان و در بین اندیشمندان و نخبگان علمی‌مان بحث امام پژوهی است و متأسفانه در این زمینه کوتاهی کردیم، وقتی استاد بزرگوار و عالم گرانقدر حضرت آیت الله مصباح یزدی فرمودند: ما دویست سال وقت نیاز داریم تا به خوبی بتوانیم شخصیت امام را تحلیل کنیم. وقتی که مقام معظم رهبری از امام بزرگوار به عنوان یگانه دوران نام می برند، این ها ما را مکلف می کند که در واقع در عمق تحلیل و معرفت خودمان نسبت به این شخصیت ملکوتی بیفزاییم و این نور را بشناسیم، امام پژوهی شناختی از امام را به ما ارایه می دهد که ما می توانیم مبدأ و مقصد انقلاب را به خوبی شناسایی کنیم و این نکته مهمی است، چیزی که از آن غفلت شد.
امام خامنه‌ای فرمودند که بدون شناخت امام نمی توان انقلاب اسلامی را تحلیل کرد، این جمله نیز بسیار حکیمانه بود. ما وقتی به زندگی، اندیشه ها، نوع حرکت، فکر و مطالعات و واکنش های امام در مورد حوادث بسیار پر فراز و نشیب، -پیش و پس از انقلاب- دقت می‌کنیم متوجه می شویم که این حرکات بسیار عمیق و دقیق بوده است و حاکی از یک همت و هدف والا و تحولات بسیار بزرگی است که قرار است در آینده رخ دهد و امام یا به صراحت و یا تلویح انگشت اشاره به سمت آن ها بلند کردند. این جمله که «امام خمینی حقیقت همیشه زنده است» از همین موضوع نشأت می گیرد.
مثالی می زنم تا کاربران عزیز متوجه شوند، من ابتدا این را بگویم که هنوز هم معتقدم با پژوهش و تحلیل و بازخوانی فرمایشات حضرت امام می توان برخی از حوادث آینده را پیش بینی کرد.
در برخی از سوالات کاربران عزیز آمده که شما چطور در ششم محرم امسال حوادث مصر را به نحوی پیش بینی کردید و گفتید که مصر آتش زیر خاکستر است؟
من همین الان به همه مردم عزیزمان از همین رسانه عرض می کنم که منتظر حوادث بزرگی در فلسطین باشید و منتظر فتوحات بزرگی در اردن باشید. منتظر فتوحات بزرگی در ترکیه باشید. که شما نمونه اش را دیدید که نخست وزیر اردوغان که کشورش یک روزی بزرگ‌ترین تابلویش، تابلوی لاییک بود اعلام کرد که الگوی ما در ظلم ستیزی امام حسین علیه السلام است. اخیرا وزیر دیانت ترکیه استعفا داد و گفت که من لیاقت این جایگاه را ندارم چون از درک و جایگاه اهل بیت علیهم السلام بی اطلاع بودم. سرعت حوادث بسیار بالاست. من چگونه این حوادث را پیش بینی می کنم؟ با مراجعه به سخنان امام. باید به امام اعتقاد پیدا کنیم و امام را باور کنیم.
نگاه امام به انقلاب اختلاف بسیار عمیقی با نگاه روشنفکران غربی داشت، امام نسبت به انقلاب می فرمودند: این انقلاب بارقه الهی است و یک معجزه بود و از همان ابتدا مبدأ انقلاب را مشخص کردند و یک نسیم روحانی و یک دست غیبی بنای این انقلاب را گذاشت. مرحوم حاج اسماعیل دولابی نقل می کردند که پیش از انقلاب اسلامی حدود سال های 1341 و 1342، امام در مورد این حرکتی که در قم شروع کرد، می‌فرمود در قم نمی گنجد و چه بسا در ایران هم نگنجد، ببینید که امام کجاها را می دیدند. همین موضوع که از قول آقای عسگراولادی نقل شده است که: ساواک ما را تحت پیگرد قرار داده بود، همان موقع وارد بیت امام شدیم، امام در ایوان خانه نشسته و دیدند که من مضطرب هستم، فرمودند راهی که شروع کردیم سه مرحله دارد، اول ایران را اسلامی می کنیم، بعد جهان اسلام را بیدار می کنیم و مرحله بعد می‌رسیم به عصر ظهور. معلوم بود که امام یک معمار بسیار دقیقی بودند که از رسالت تاریخی خود آگاه بودند. معتقدم که امام از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از رسالت تاریخی خودشان آگاه بودند. به تعبیر برخی از اندیشمندان، امام سیر تطوری دنیا را تغییر داد، یعنی حرکت بشری را که به سمت مادیت حرکت می کرد، تغییر داد و اکنون آثارش را می بینیم.
وقتی در آن دوران، شورای فرماندهی سپاه نزد امام می آیند، مسئول وقت سپاه گزارش هایی را خدمت امام می دهند که نگران کننده بوده، امام فرمودند ما پرچم این انقلاب را به دست صاحبش می سپاریم. امام به آقای منصوری فرمودند که صبور باشید، امیدوارم که این پرچم را به دست امام زمان بسپاریم و سپس بشارت می دهند. در خاطرات آقای بشارتی هم آمده است که اوایل انقلاب خدمت امام رفتم تا گزارشی از اقدامات براندازانه شریعتمداری بدهم. امام پس ازشنیدن سخنان من فرمودند که نگران نباشید این انقلاب به دست امام زمان می رسد. بعد آقای بشارتی می گوید از امام پرسیدم آیا شما در دوران ظهور هستید؟ که امام سکوت کردند، دو مرتبه سوالم را پرسیدم و امام همچنان سکوت کردند! امام وقتی در پاریس بودند، فرمودند: در پاریس که بودم، مطمئن شدم که این مسئله بشری نیست و دست هایی در کار است و در مدرسه علوی وقتی که برخی از آقایان اصرار می کنند در قضیه تلفن مرحوم آیت الله طالقانی که امام دستور شکستن حکومت نظامی را دادند، برخی از لیبرال ها این مطلب را در آن زمان بیان کردند که ایشان با فضای ایران آشنا نیست که امام در جواب ایشان فرمودند که این امر اگر امر من نباشد چه می گویید!
امام هیجان زده نمی شدند، امام نه خوشحالی بی حد و حصر داشتند و نه بی دلیل نگران می‌شدند. بسیار متعادل بودند و حتی حرکات امام به قول مرحوم دوانی دارای موازنه و بسیار متعادل بود. دست خط امام به قول روانشناسان، حاکی از تعادل روحی امام بود. امام مسایلی را بیان کردن که ما به سادگی ازکنار آن می‌گذشتیم، امام در تبیین ولادت پیامبر فرمودند: زمانی که پیامبر متولد شدند، 14 کنگره از کنگره های کاخ کسری فروریخت و بعد فرمودند که چرا 14 تا و 15 تا نشد، امام فرمودند که چه بسا پس از 14 قرن محمد صلی الله علیه وآله و سلم جهانی خواهد شد و در یکی از فرمایشات‌شان امام کد دادند که در قرن چهارده باید منتظر حوادثی باشیم یعنی همین قرنی که الان در آن هستیم.
امام فرمود که این قرن، قرن شکست ابرقدرت شرق و غرب است. امام حلقه اتصال دو دوران سقوط بشر و صعود بشر بود. امام در تبیین مقام معنوی حضرت زهرا می فرمایند که شاید بزرگ‌ترین ویژگی حضرت فاطمه این بود که تا 75 روز پس از رحلت پیامبر جبرییل نازل می شد و حقایق عالم را ما کان و ما یکون را بر زهرای اطهر تلاوت می کرد و بشارت می داد و حضرت علی کتابت می کرد. امام فرمودند که چه بسا برخی از حوادث انقلاب اسلامی از آن خبرها بوده است، این به نظر من از نکاتی بوده است که مغفول عنه واقع شده است و امام کد دادند که حواس‌تان را جمع کنید.
من یک حاشیه می زنم، تقریبا به چهارسوی ایران سفرهای متعددی داشتم از سال ها قبل، مکرر از زبان برخی از پیرغلامان اهل بیت مطالبی را می‌شنیدم که تعجب آور بود مثل ظهور پی در پی دو سید بزرگوار. خصوصا آن هایی که سن شان اقتضا می کند، شنیده اند که سیدی می آید نظام سلطه را سرنگون می کند و سید دیگری می آید که دوران آن سید دوم دوران عجیبی است و تحولات عظیمی اتفاق می افتد.
من از زبان پدر بزرگوار شهید کاوه همین ها را شنیدم که خودش برای من نقل می کرد و از زبان یک روحانی اهل دل شنیده بود که کتابی را باز کرد و از زبان آن پیرمرد مطالب عجیبی را خواند. همیشه فکر می کردم که چطور شده که در چهارسوی ایران همچین افرادی وجود دارند و این اطلاعات از کجا به ایشان رسیده است که بخشی از آن ها به منصه بروز رسیده. تحقیقات من به گونه ای نشان می دهد که این ها با صحیفه فاطمیه مرتبطند، صحیفه فاطمیه در دست امام زمان(ع) و قبلا در دست ائمه اطهار بوده که به برخی از خواص شیعه نشان می دادند و آن مطالب و اطلاعاتی را که بخشی از حوادث انقلاب اسلامی در آن درج شده است، برای این ها تلاوت می کردند. به هر حال، ما باید امام پژوهی مان را ارتقا دهیم و چندان هم لازم نیست که برخی از دوستان وارد مصداق شناسی شوند.
برخی ازکاربران پرسیده اند در برخی از احادیث تناقض می بینیم به نظر شما علت چیست؟
برای این است که برخی از این احادیث رمزآلود است و هرکسی نمی تواند این نکات را به‌دست آورد، اما ما امروز حجت بسیار بزرگی را در اختیار داریم، مردی را داریم که می تواند از آینده خبر دهد. ما در اصول کافی و در جلد یک داریم که در هر زمانی، شخصی از اهل بیت ظهور می کند که می تواند با الهام الهی صحبت کند و امام خمینی و امام خامنه‌ای برای ما به همین صورت هستند. ما باید قدر بدانیم، خدا نکند که از این نعمت عظمی غافل شویم. یک زمانی کسانی که دست اندرکار وزارت ارشاد بودند نه تنها به فرهنگ دینی ما آسیب زدند بلکه به جای ارشاد مردم با تبلیغات‌شان نسبت به آرمان‌های امام خیانت کردند و نسل جوان ما حتی پیام های امام را نمی‌داند.
امام در سال 66 زمانی که قطعنامه پذیرفته شد، در ابتدای قطعنامه آیه صلح حدیبیه را آوردند و من در اهواز بودم که یکی از علمای اهواز فرمودند، آقایان تمام فرمایشات امام رمز آلود است، این مرد به حالت اتصال رسیده است.
وقتی مطالعه می کنیم، کتاب های زیادی را که وهابیت علیه تشیع با نشانه استکبار، به این یقین می رسیم که آنها احساس کردند که تنها مذهب آینده، مذهب تشیع است، این شخص که این را بیان می کند، خودش در وهابیت سابقه داشته است، 40 هزار سایت ضد شیعه و ده هزار عنوان کتاب علیه شیعه به نگارش درآمده است. مرحوم علامه عسگری فرمود از زمان صدر اسلام و از زمان معاویه تا الان به هیچ وجه و تا این اندازه علیه مکتب شیعه کار نشده و بی سابقه بوده است. از یک نسخه عنوان کتاب، هشت میلیون نسخه در سودان توزیع می کنند و دو و نیم میلیون نسخه در خارطوم پایتخت سودان توزیع می کنند. این جمله را آیت الله سبحانی فرمودند نه طلبه کم سوادی مانند من.
همان اوایل پیروزی انقلاب، فیلم پیشگویی‌های نوستور آداموس ساخته شد و در این فیلم مرتب می گوید این حرف ها ساخته ما نیست، این ها نتیجه تحقیقات صدها نفر محقق است و بعد اشاره می کند این ها پیشگویی آن کشیش فرانسوی است که حالا بر مبنای سناریویی است که این ها ترسیم کرده اند، تا اینکه می رسد به این تصویر و می گوید که شما این تصویر را دیده بودید، تصویر حضرت امام در نوفل لوشاتو را نشان می دهند. ایشان می گوید که این همان کسی است که نوسترا داموس در اشعارش به او با عنوان ایمان بزرگ تعبیر کرده است که ایمان بزرگ، از فرانسه شاه ایران را سرنگون می کند.
واقعیت قضیه این است که آن‌ها امام را به درستی و با دقت مورد واکاوی قرار دادند و لذا یکی از تهاجم های اصلی که اول انقلاب علیه حضرت امام رقم خورد، بحث صدور انقلاب اسلامی بود و آمدند این وحشت را در بین کشورهای منطقه به‌وجود آوردند که صدور انقلاب اسلامی یعنی حمله نظامی به کشورهای دیگر که امام فرمودند صدور انقلاب اسلامی یعنی صدور پیام و گفتند که شما نمی دانید، پیام ما صادر شده است و تمام شد و بعدها صدایش را می شنوید.
مگر فوکویاما صحبت از پایان تاریخ نکرد، مگر صحبت از آغاز هزاره سوم و آغاز واژگونی لیبرالیسم نکرد و مگر همین چندی پیش بعد از این بحران های اقتصادی نگفتند که حرف های ما اشتباه است و بسیاری از این ها دارند به این اشتباه اعتراف می کنند که بزرگترین خلأ در دنیای غرب امروز، وجود یک نظام با رهبری واحد است. البته حدود 15 سال قبل یک مقاله در نیویورک تایمز چاپ شد که در آن مقاله به طور مفصل به وضعیت رهبران کشورهای صنعتی به‌ویژه غرب پرداخته بود و با این جمله ختم کرده بود که ما به دنبال رهبرانی همچون اژدها بودیم؛ کارآمد و مقتدر، اما کک نصیب‌مان می شد بعد اشاره می کند که مهمترین خلأ در دنیای معاصر غرب، نبود رهبران مقتدر است. بعد می گوید که نظام ما، این رهبر را در روی زمین نمی تواند پیدا کند و از نسل رهبران مقتدر کسی نیست.
چند تا جمله معروف در اینجا برای شما عرض کنم: والسا که در یک زمانی رهبر جنبش کارگری شد، بعد هم مورد توجه غربی ها واقع شد، می‌گوید مشکل اینجاست که دنیا رهبر سیاسی ندارد و آمریکا آخرین امید بود. گورباچف در آخرین مقاله ای که به رشته تحریر در آورده، آمریکایی ها را نصیحت می کند که مراقب اشتباه‌های خودتان در افغانستان و جاهای دیگر باشید، مرتکب اشتباهات بزرگی می‌شوید. وال استریت ژورنال از خوانندگان خود با یک تیتر مشخص می پرسد: ایالات متحده آمریکا رهبر دنیاست و یا مقروض دنیا در 18فوریه 2010.
آمدن امام، این ها را به نحوی وحشت زده کرد، در خلا بسیار بزرگ رهبران سیاسی احساس کردند که برای مردم دنیا به خصوص مردمی که امام از عطش معنوی‌شان خبر داده بودند رهبری آمده است که هم خودش اقتدار دارد و جهانی فکر می کند و جهانی حرکت می کند و هم یادآور یک رهبر جهانی است که تمام متون دینی جهان از او یاد کرده است، یعنی منجی موعود، اینجاست که شما دو حرکت را در عرض هم مشاهده می کنید. در دنیای رسانه‌ای غرب حرکت علیه موعود و فیلم هایی که ساخته اند و هالیوود با آن فیلم های ابتذال به یک باره تبدیل می شود به محل ساخت فیلم های متعدد با موضوع موعود آخرالزمان. ارباب حلقه ها چه چیز را می خواهد اثبات کند؟ اینکه خرافه است و به آن تأکید می کنند و بر اساس آن چیزهایی که می گفتند خرافه است، دارند حرکت می کنند.
در عرض آن حرکت دیگری است و آن موج بسیار وسیع و گسترده ای است که فطرت ملت ها به سمت یافتن این منجی حرکت می‌کنند. وقتی که امیرالحاج جمهوری اسلامی سه چهار سال قبل از سفر حج بازگشت و خدمت مقام معظم رهبری آمد، خدمت حضرت آقا عرض می کند که این سفر حج عجیبی بود. بحث مهدی موعود(عج) بین تمام فرق اسلامی شیوع پیدا کرده است. آقا فرموده بودند که همین طور است و همین اتفاق افتاده است و دو بحث با هم دارد اوج پیدا می کند، یکی از مباحث مربوط به حضرت مهدی است و دیگری مربوط به فاطمه زهرا سلام الله علیها. امام جمعه نجف نقل می کردند که آمریکایی‌ها، برخی از عراقی ها را بازداشت کرده بودند از آن ها سراغ حضرت مهدی را می گرفتند و می گفتند، آیا شما می دانید که محل اختفای مهدی کجاست و آیا با او ارتباطی داشتید؟ آقای کورانی نویسنده کتاب عصر ظهور به نکته زیبایی اشاره دارند که برخی از اهل نظر این طور بیان می کردند که آمریکایی ها یک پوشه و پرونده کامل راجع به امام زمان دارند که تنها عکسش را ندارند و تمام روایات و احادیث ما را آنالیز کرده و بر اساس آن برنامه ریزی می کنند.
همان ایامی که امریکایی ها به حرم حضرت امیر حمله کردند، یک سایت خبری زده بود که آمریکایی ها به این خاطر به حرم حمله کرده بودند که فکر می‌کردند امام زمان آنجاست، بنابراین باید حمله کنیم تا او غیرتی شود و بیرون بیاید!
بله به هر حال بحث ظهور حضرت عیسی و حضرت مهدی(عج) در متون دینی هست. آقای طالب زاده می گفت وقتی در بوسنی بودم، در مرز کرواسی به یک کشیش انگلیسی برخوردم که وسایلی برای مسلمانان بوسنی آورده بود اما راهش نمی دادند. کشیش آزاده و عدالت خواهی بود. من کارت خبرنگاری داشتم و دو سه شب در مسیر با هم بودیم و مأنوس شده بودیم. بحث به حوادث آخرالزمان رسید و ایشان هم ما را همراهی می کرد و می‌گفت که الان آخر الزمان است. من بخشی از حوادث آخرالزمان را که گفتم، آن کشیش که از یک فرقه ای از مسیحیان بود که حفظ حجاب در کلیساها را واجب می دانستند و از مشروب خواری پرهیز می کردند و عیار خلوص‌شان بیشتر از بقیه بود، گفت که آخرالزمان حضرت عیسی ظهور می کند. به او گفتم که حضرت عیسی تنها ظهور می کند، گفت نه ما شنیده ایم که مردی هم همراهش می آید. قدری که با هم صحبت کردیم، کشیش گفت آقای طالب زاده بیشتر از این صحبت نکن، تو داری من را مسلمان می کنی.
یعنی در متون مقدس نشانه ها داده شده است. صهیونیزم بین الملل و جریان فراماسونری بسیار حساب شده عمل می کنند و در تمام ابعاد زندگی بشر یافته های خودش را دارد و اعمال می کند. از معماری گرفته تا نظامی گری و جریان اقتصادی و تصرف متون علمی دنیا. برخی از این فعالیت ها بر اساس روایاتی است که در متون دینی ما ذکر شده و تحلیل های دقیقی است که نسبت به آینده شناسی و فرجام شناسی در کلمات حضرت امام هست.
از ویژگی های سیاسی حضرت امام آیت شناسی، فرجام شناسی و غایت نمایی است. امام به صراحت فرمودند که این انقلاب متصل به انقلاب حضرت مهدی خواهد شد. دشمن این ها را رصد می کند. امام، 12 روز قبل از رحلت‌شان خطاب به مسئولین گفتند که تذکر می دهم که این انقلاب محدود به ایران نیست و نقطه شروع پرچم داری حضرت مهدی(عج) است؛ دیگر صریح تر از این بیانی نیست.
این که امام به صراحت گفتند که این انقلاب متصل به انقلاب حضرت مهدی خواهد شد بشارت بسیار بزرگی است، دشمن این ها را رصد کرده و در مورد آن، برنامه ریزی کرده است، برای اینکه پایتخت بزرگ جهان اسلام در ایران در مرکز تشیع را براندازی کند. بی تردید شما اگر بخواهید بزرگ‌ترین وِیژگی فتنه 88 را برشمرید، همین ها را باید بگویید؛ یعنی جلوگیری از بسط این تفکر الهام بخش به جهان که تفکر مهدویت است.
یکی از علمای تونس که برای کنفرانس اندیشه اسلامی به ایران آمده بود، زمین خورده بود، به آقایانی که اطراف ایشان بودند و می خواستند دست ایشان را بگیرند گفت که نه بگذارید خودم بلند شوم، گفتند: چرا؟ گفت که در روایات اسلامی ودر کتاب کنزالآمال هست که در آخرالزمان قومی از مشرق ظهور می کند که این قوم برای احقاق حق فرزندان من ظهور می کند و این ها طلب حق می کنند؛ حق‌شان را نمی دهند و شمشیرهایشان را از نیام می کشند و نبرد می کنند و حق‌شان را می گیرند و پرچمی که در دست دارند، زمین نمی گذارند، مگر اینکه تحویل یکی از فرزندان من بدهند و بعد حضرت فرمود اگر شما آن زمان را درک کردید، خودتان را به آن ها برسانید ولو شده با سینه خیز روی برف و ایشان فرمودند که مشخصا این جایی که در تهران هستم به احتمال زیاد همان جایی است که در روایات آمده است.
یک سری از سوالاتی که کاربران فرستادند بحث همین تحولاتی است که در مصر، تونس، یمن و اردن رخ داده است. یک مقدار راجع به این تحولات صحبت کنید بعضا ایراد می گیرند که چرا شما هر اتفاقی که می افتد، به ظهور ربطش می دهید؟
جهان هستی باور نمی شود مگر در دایره امامت؛ مفهوم و واقعیت جهان، امامت است. اساسا منظومه شمسی و خورشید در حال گردش است. شما اتم را هم که بشکافید، الکترون و پروتون به دور هسته می چرخند. به گرد کعبه ای باید بچرخید که علی علیه السلام از آن متولد شد و عالم در حال طواف حول آن مرکزیت و محوریت خواهد بود. ما هم باید منظومه فکری داشته باشیم. محوریت منظومه شمسی چیست؟ اینکه در ابتدای بحثم بر امام پژوهی تأکید کردم و اینکه یکی از خلأهای اساسی در مباحث تئوریک فرجام شناسی انقلاب اسلامی و امام شناسی است، به همین خاطر است. این سردرگمی که آیا انقلاب به ظهور ربط دارد یا ندارد و... در اثر نداشتن توجه کافی به بحث امامت است. امام ما کیست؟ آن کسی که بتواند آینده را رصد کند. این وعده حق الهی است که برای ما کسانی را می فرستد که چراغ پیش روی ما باشند و ما ارسلناک الا شاهدا و مبشرا و نذیرا و داعیا الی الله باذنه و سراجا منیرا این سلسله که قطع نمی شود. در این دوران امام روح الله و امام خامنه‌ای هستند. ما برای درک برخی از این مفاهیم بلند که در واقع از دید ما به دور هستند، باید به دامن دیده بان ها پناه ببریم. دیده بان ما امام است.
اینکه چرا بین این قضایا ارتباط برقرار می کنیم، تنها منبعث از اندیشه خودمان نیست، ما این ها را از روایات گرفته‌ایم. این ها را امام موسی بن جعفر(ع) به عنوان نشانه به ما داده و روایات متعدد و کثیری موجود است. امامی که بر اساس حکمت فرمایشات بر زبان‌شان جاری می شد و می‌فرمودند این انقلاب نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام است و جرقه آن زده شده و هر حادثه بزرگی که اتفاق می افتد می بینیم که در همان راستا است. بعد به مراجع خاص خودش و متنون دینی هم که مراجعه می کنیم می بینیم که تطابق بالاست. فرمایش صریح مقام معظم رهبری در جلسه تجمع بسیجیان در مصلی تهران در نیمه شعبان 87 این بود که: ما به ظهور نزدیکتر شده‌ایم. زیرا معرفت ها ارتقا پیدا کرده و ابهامی باقی نمی ماند، تنها این ابهام وجود دارد که زمان آن چه موقع است؛ یک سال دیگر، ده سال دیگر یا... ما تمنا می کنیم که یک روز دیگر باشد و یا همین الان باشد، این توقیت نیست بلکه تمناست و در این زمینه هیچ خدشه ای وارد نیست. جالب است که سال قبل یکی از روزنامه صهیونیستی تحلیلی را با وحشت زدگی ارایه داد و نوشت که نشانه هایی ظاهر شده است که در واقع این ها از فروپاشی آمریکا حکایت می کند. بعد می گوید دو قطب از نشانه های های اقتدار آمریکا فرو ریخته است و آن دو پایه ای که باقی مانده یک پایه نظامی و دیگری سیاسی است. جالب است که خودش در ادامه همین گزارش می نویسد که آمریکا از حیث نظامی در افغانستان و عراق به بن بست رسیده.
جالب تر این است که شما می بینید که پایه چهارم نیز با قضایای مصر و تونس در حال فروپاشی است یعنی اقتدار آمریکا در عرصه دیپلماتیک نیز در حال فروپاشی است و این را تحلیلگران باید به رشته تحریر در آورند. مثال بسیار واضح مصر است که به مانند یک آدم کت بسته و دست بسته بدون هیچ اراده ای در مقابل موج حوادث است و تأثیر کل دستگاه دیپلماسی آمریکا از تأثیر یک شبکه العالم و المنار در تحولات مصر کمتر است. یک نکته بسیار مهمی هست که جناب پروفسور مولانا به عنوان فردی که در فضای آمریکا سالیان دراز فعالیت کرده، در مقاله ای می‌نویسد که شبکه سی بی یو که از شبکه های زیرمجموعه سی بی اس آمریکاست و به مقامات کاخ سفید هم نزدیک است، در جدیدترین گزارش خود بیست دلیل مستند را ذکر کرده و نتیجه گیری کرده است که سقوط آمریکا بسیار زودتر از آن چه که گفته اند، رخ خواهد داد و ما باید منتظر آن باشیم. نویسنده این مقاله که آقای مولانا به آن اشاره می کنند، شخصی است به نام پرکارل که در ادامه این گزارش عنوان می کند که نظام آمریکا یک روح سرگردان است و به احتمال زیاد تا سال 2012 دچار فروپاشی خواهد شد.
من نمی خواهم تاریخی برای فروپاشی تعیین کنم، بلکه این را می خواهم عنوان کنم که این اندیشه در آنجا اندیشه ای بسیار قوی است و خودشان می گویند که این قصه منحصر به آمریکا نیست و این اتفاق برای اسراییل نیز خواهد افتاد.
مگر، امام نفرمودند این قرن، قرن فروپاشی ابرقدرت های بزرگ شرق و غرب است. در جملاتی که از امام نقل شده، این بینش اشراقی وجود دارد. بر اساس همین بینش، امام در نیمه شعبان یکی ازسال‌ها خطاب به دستگاه های مختلف نظام می گوید که خودتان را برای ظهور حضرت بقیه الله آماده کنید. امام در اواخر عمرشان هم فرمودند که گویا جهان برای طلوع آفتاب ولایت از مطلع مکه مکرمه آماده می شود. امام اهل مبالغه و گزاف گویی نبود، امام بر اساس بینش اشراقی و معرفت عمیق این فرمایشات را بر زبان جاری می کردند. امام در آن نامه بسیار مهم 11/10/67، این جملات را فرموده بودند، در حالی که ما قطعنامه را پذیرفته بودیم و در وضعیت بسیار مخاطره آمیز اقتصادی به سر می بردیم و بسیاری از جوانان خوب‌مان به شهادت رسیده بودند، در آن زمان امام به گورباچف هشدار دادند و بسیار تهاجمی برخورد کردند مانند حکم ارتداد سلمان رشدی و تافلر و امثال این ها. بسیاری از این پیام ها و کنش‌ها مردم قرن بیست و یکم را هدف قرار داده بود. امام فرمودند که مشکل اصلی کشور شما، مالکیت و اقتصاد آزاد نیست، مشکل شما عدم اعتقاد واقعی به خداست؛ همان مشکلی که غرب را به ابتذال کشیده و یا خواهد کشید و به صراحت از بن بست غرب خبر داده بودند، چیزی که امروز به آن دست پیدا کرده اند و مکرر تحلیلگران غربی از آن یاد می کنند. بعد فرمودند که با مادیات نمی توان بشریت را از بحران عدم اعتقاد به معنویت که اساسی ترین نیاز جامعه بشری در غرب و شرق است، نجات داد و اگر اندیشمندان و نخبگان فرهنگی ما این جملات ما را باور می کردند ما در عرصه فرهنگی اقتدا می کردیم به الگوهایی که حضرت امام از آن ها به عنوان الگوهای پوسیده یاد می کردند؟
اگر امام را باور می کردیم، آیا نباید بر اساس فرمایشات امام سینماهای ما یک سینمای معنوی را به رخ دنیا می کشید؟ اما نتوانستند تا اینکه فیلم‌ها و سریال‌هایی مانند حضرت یوسف و مضامین معنوی و دفاع مقدس تولید شد و فروش های میلیاردی هم کردند و تازه یک سری از خواب غفلت بیدار شدند که عجب مضامینی در اختیار ما هست و غافلیم، ولی امام هدف و چارت را مشخص کرده بودند. دشمن، امام را می‌شناخت و می‌دانست نفوذناپذیر است، بنابراین، یک جریانی واداده و خودباخته ای را در درون نظام برای مقابله با جریان امام و جلوگیری از پیشروی حرکت روح‌الله رصد کرده بود. در عرصه های مختلف با استفاده از این جریان واداده داخلی و با هزینه دلارهای فراوان، آمدند تا در فتنه 88 اقدامی کنند و بلکه از آن تقدیر الهی جلوگیری کنند.
شما در سخنرانی هایتان یک سری بشارت ها و یک سری آرزوها را بیان کردید که شبکه VOA هم برای جلوگیری از تأثیر این بشارت هاٰ آن‌ها را تحریف کرده بود، بخشی از این موارد را می‌توانید بازگو کنید؟
حوادثی که در منطقه؛ مصر، تونس، اردن و یمن در حال وقوع است، مهدویت گرایی را به شدت افزایش خواهد داد. نه غیب گویی می کنیم و نه می خواهیم از آینده خبر دهیم، امام ما فرمود و ما باید امام را باور کنیم، مولای ما و رهبر ما امام خامنه‌ای فرمودند و ما باید ایشان را باور کنیمٰ باور کنیم که یک راننده وقتی می خواهد وارد اتوبوس شود، او را از ده فیلتر عبور می دهند، چون می خواهند جان 40 نفر سرنشین را به دست او دهند. خداوندی که صاحب این جهان است، وقتی که از زمین و بشریت و مخلوقاتش می‌خواهد حفاظت کند حتما حجت را بر آن‌ها تمام می‌کند، چون سخن خدا باید به گوش جهانیان برسد و بیهوده نبود که هلمز اندیشمند غربی گفت که صدای امام خمینی برای مردم ایران، حکم صدای خدا را داشت.
حوادث در پیش است و البته بهتر است بگوییم تحولات در پیش هستند، حادثه گذرا است، می‌آید و تمام می‌شود. اینها حادثه‌هایی هستند تحول‌زا؛ تحولاتی در انفس بشر در حال به‌وجود آمدن است. اتفاقات عجیبی در حال رخ دادن است که هر کدام از اینها قابل تأمل است که وقت اشاره کردن به آنها هم نیست. سال‌های قبل هم گفتم بعد از اینکه تیم برزیل سه دوره در بازی‌های جام جهانی برنده شد، نیم ساعت در زمین فوتبال مناسک مذهبی را از باب شکرگزاری انجام می دادند، به سجده افتاده بودند و دعا می‌خواندند، فیفا در این حوادث مجبور به موضع گیری شد. الآن پرفروش‌ترین کتاب‌ها در آمریکا قرآن مجید، انجیل و متون مقدس است. اعضای انجمن مسیحیان معتقد افزایش سرسام آوری داشته است. حوادثی که الآن در منطقه اتفاق می افتد تحولاتی عظیمی را هم پشت سرش خواهد داشت. این حوادث ویژگی های متعددی دارند هم برانگیخته شده از تحول انفسی بشر هستند هم تحول انفسی مضاعفی را به وجود خواهند آورد. یعنی شما می بینید که موج مهدویت گرایی در جهان اسلام تشدید خواهد شد. الآن بشر به دنبال یک رهبر الهی می‌گردد، رهبری که انوارش را در نوابش می‌بینید؛ چهره‌های زیبای امام خمینی و مقام معظم رهبری را ملاحظه نمایید. ببینید نور الهی در آن متجلی است. بی تردید ما باید برگردیم و واقعیتهایی را که در این رابطه وجود دارد مورد واکاوی قرار دهیم.
وقتی دوستان پیرامون پیشگویی‌های آیت الله بهجت سئوال می‌کردند و می‌گفتند ما سئوال‌هایمان را از چه کسی باید مطرح کنیم، مثال می‌زدم می‌گفتم در منطقه جنگی وقتی تویخانه می‌خواست شلیک کند، چه کسی باید رصد می‌کرد، کد می‌داد و بعد فرمانده یگان توپخانه دستور آتش می‌داد؟ دیده بان! آن کسی که افق را می‌بیند. بالاتر از افق را نگاه می‌کند. ما به بزرگان‌مان اینگونه نگاه می‌کنیم. به آیت‌الله بهجت، علامه طباطبایی، آیت‌الله اراکی (شیخ الفقها) اینگونه نگاه می‌کنیم. امام رضوان الله تعالی علیه و مقام معظم رهبری دیده‌بان‌های ما هستند، نمی‌شود واقعیت‌هایی را که با تأکید بر آن نگاه می‌کنند با گفتن تنها یک جمله که "معلوم نیست این باشد، شاید چیز دیگری باشد" برخورد کرد، اینها افراط است که باید از آن پرهیز کرد، نمی‌شود با گفتن این جملات از گفتن حقایق فاصله بگیریم زهی اشتباه بزرگی است.
در بعد از ظهر یک تابستان خدمت آیت الله بهجت رسیدم چون مدت‌ها قبل این مباحث را شنیده بودم و از این جهت که سال‌ها در نزدیکی منزل ایشان به سر می بردم، با ایشان آشنایی داشتم. این توفیق را داشتم که انفاس قدسی ایشان را درک کنم، رفتیم در منزل ایشان باز بود، وارد شدم، دیدم که در ایوان خانه‌ای کوچک که اتاقی محقر داشتند و این روح بزرگ و این مرد عظیم در آن اتاق پذیرای میهمان‌های خود می‌شدند ایستاده بودند، همان بالا سر پله‌ها مقابل ایشان رسیدم و گفتم آقا یک سئوال دارم؛ فرمود چه سئوالی؟ گفتم: پیشگویی‌هایی از شما نقل می‌کنند؟ فرمود چه پیشگویی‌هایی؟ عرض کردم که شما می‌گویید ظهور آقا امام زمان نزدیک است. تا این را گفتم ایشان فرمودند بسیار نزدیک است، بسیار نزدیک است. گفتم خیلی از علائم رخ نداده است. فرمود برای خداوند سبحان هیچ کاری ندارد که این علائم را یک شب جمع بکند، شاید تقدیر الهی بر این باشد. من انتظار نداشتم که ایشان به این صراحت جواب بدهند، هم من یک حس عجیبی پیدا کردم و هم دیدم ایشان آمد روی یک پله نشست، دست مبارک‌شان را زیر چانه گذاشتند و تسبیح در دست‌شان، فرمودند مگر می شود کسی منتظر آمدن محبوبش باشد و از شنیدن خبرش ناراحت شود، مگر می‌شود کسی مشتاق محبوبش نباشد، این فضای عشق برای منتظر خیلی مهم است، در شکل گیری انتظار این عشق و محبت خیلی اثرگذار است.
این قدر این صحبت‌ها برای من مهم و بشارت آمیز بود که تحملش برای من بار سنگینی بود، دیدم ایشان رفت در یک خلسه معنوی همین جمله را با خودشان تکرار می‌کردند، تا من از خانه خارج شدم، بزرگان دیگری این بشارت‌ها را داده بودند. در یک سفری که در خدمت شهید شوشتری بودم، در قرارگاه حمزه سید الشهدا فرماندهان سپاه آذربایجان غربی، فرمانده محترم ولی فقیه در استان، ائمه جماعات محترم استان حضور داشتند. یک سخنرانی در مورد امام خمینی داشتم. بعد از سخنرانی یکی از ائمه محترم جماعات مساجد سلماس آمد و گفت به همین مناسبتی که شما این مسائل را مطرح کردید، این را می گویم که اول انقلاب در میدان شهدا دیدم علامه طباطبایی(ره) قدم‌زنان در حال رفتن به خانه امام بودند. خودم را به ایشان رساندم، سئوال کردم این انقلاب را چطور می‌بینید، ایشان یک لحظه تأملی کردند و سر مبارک خود را بالا آوردند و فرمودند این انقلاب متصل می‌‌شود به ظهور آقا امام زمان.
این جمله که از آیت‌الله اراکی نقل کرده بودم، این بود که فرموده بودند اولین ملتی که به قدرت مافوق بشری امام زمان پی می‌برد، ملت آمریکاست. این چه نکته‌ی عجیبی است نمی دانم. شاید ما الآن آن را نتوانیم هضم نکنیم.
مطلب دیگری که نقل کرده بودم این بود که سال 1375 جلسه‌ای برای ما گذاشتند که قرار بود من در دفتر نمایندگی سپاه آن‌جا سخنرانی کنم. موضوع سخنرانی را شخصیت مقام معظم رهبری و مجموعه بشارت‌هایی را که پیشاپیش در زمان مقام معظم رهبری و رهبری ایشان داده شده بود، گذاشتم و بخشی از آن را ارئه کردم. بعد از اتمام جلسه یکی از روحانیون جلسه پیش من آمدند و در مورد برخوردی که با یکی از علما داشتند، با من صحبت کرد. گفت سال 1350 من در روستای کلیشاند نزدیک اهواز بودم. یک روحانی آنجا آمده بود و در شبی برای بزرگ‌ها و شیوخ روستا صحبت می‌کرد. من هم 12 سالم بود در آن زمان رفتم کنار این جمع ایستادم. به جمع گفتند می‌خواهید از آینده اخباری به شما بدهم؛ اولین باری بود که من نوجوان 12 ساله نام امام را می‌شنیدم. گفت که این آقای خمینی که تبعید است برمی‌گردد و پهلوی را سرنگون می‌کند. بعد از آن حکومت اسلامی برپا می‌کند، اندکی بعد از آن عراق به ایران حمله می‌کند و تا نزدیک شما می‌آید. بعد از آن این سید بزرگوار فوت می‌کند و بعد از ایشان سید دیگری می‌آید که آمدن آن سید، آغاز ظهور امام زمان است؛ یک نکته دقیق دارد که آن را عرض خواهم کرد. سال 75 بود که ایشان این مباحث را مطرح کردند، دو سال بعد از رأی آوردن آقای خاتمی ایشان در یک جلسه‌ای مرا دید و صدا کرد که فلانی کارت دارم، حرف‌های سال گذشته را یادت می‌آید؟ اخیراً رفته بودم در محلی اطراف بروجن که بستگان ما بودند به آن‌ها سری بزنم یکی از پیرمردهای فامیل که 90 سال سن داشت، صحبت پیش آمد الکلام یجر الکلام بحث رسید به همان چیزهایی که پارسال گفته بودم و آن پیرمرد به من گفت که من این چیزها را از قبل شنیده بودم، گفتم تو کی شنیدی؟ گفت خیلی زمان گذشته است؛ سال 1320. آن‌ چیزهایی را که می‌دانستم، اضافاتی هم داشت؛ گفت سید دوم می آید آغاز آمدنش آغاز ظهور امام زمان است، صدارتش طولانی تر از سید اولی است ولی در زمان ایشان فتنه‌های بزرگ و متعددی رخ می‌دهد که با اقتدار به همه غلبه می‌کند و پرچم را تحویل امام زمان علیه‌السلام می‌دهد.
این‌ها را که شنیدم در فتنه‌های دوم خرداد و آخرین آن که همان فتنه 88 بود، می‌گفتم آسوده خاطر باشید به وظیفه‌تان عمل کنید، محکم در صحنه باشید و پیرو ولایت باشید، بر این فتنه‌ها آقا با پشتیبانی امام زمان غلبه می‌کند که غلبه کردند. اما اینکه آمدن این سید آغاز ظهور امام زمان علیه‌السلام است یعنی چه؟ گاهی اوقات برخی می‌گویند که از این قبیل صحبت‌ها زیاد شنیدیم، می‌گفتند که آقا ظهور می‌کند، ظهور نکرد. ظهور به معنای طلوع است یعنی چه؟ مراتبی دارد. مرتبه به مرتبه اینها خودشان را نشان می‌دهند و متجلی می‌شوند؛ هنوز سپیده دم است آن هم یک مرحله از طلوع و روز است. روز شده و آرام آرام خودش را نشان می‌دهد. آیا این درست است که بگوییم حوادثی مثل پیروزی انقلاب اسلامی، آمدن این چهره ملکوتی امام و بعد از آن آقا، این حوادث بسیار بزرگ بخشی از حوادث ظهور است؟ بله درست است. مثل این خورشیدی که خودش را بالا می‌کشد. اینها طلوع هستند. لذا من این توصیه را دارم که دوباره بروید وصیت نامه شهدا را بازخوانی کنید. شهدایی که دقایقی قبل از شهادت‌شان مطالبی را به رشته تحریر درآوردند که در زمانی که فاصله بین فرش و عرش را طی کرده بودند، در اتصال به ملکوت بودند اینهایی که نوشتند و امام فرمود 50 سال عبادت کردید تقبل الله یک نگاهی به وصیت‌نامه شهدا بکنید. بسیاری از اینها از حکومت جهانی و اتصال به حکومت جهانی امام زمان و اتصال انقلاب اسلانی به ظهورامام زمان نوشتند. آنها طلوع را خوب ترسیم کردند. آقای ری‌شهری می گفتند من یک محقق هستم و براساس روایات می گویم که ظهور امام زمان باید نزدیک باشد. بعد گفتند که در خواب امام راحل را دیدم و به ایشان گفتم برداشت من از روایت همین است امام در عالم خواب گریه کردند و گفتند که برداشت شما درست است.
خوب است حوادث ظهر و عصر 21 بهمن مرور شود، اسراری در آن قضیه است که چه شد امام فرمان شکست حکومت نظامی را دادند که بعداً بختیار در مصاحبه قبل از کشته شدنش گفت آیت الله خمینی 18 ساعت وقت را از ما گرفت والا همه چیز تمام شده بود که امام فرموده بودند دستور من نیست. این انقلاب، پشتوانه معنوی دارد. امام این انقلاب و برنامه‌های کلانش را از امام زمان می گرفت و در مقاطع حساس هیچ‌وقت امام زمان این انقلاب را به حال خود نگذاشت و به طور مداوم و مکرر در ایام دفاع مقدس حوادثی که انقلاب را تهدید می کرد، ملت ما حضور امام زمان را احساس کردند حرارت وجودش را احساس کردند. کور باشد آن چشمی که ندیده و نبیند.
به عنوان سئوال آخر با توجه به آن پیش بینی که آن روحانی هم کرده بود که فتنه های متعددی اتفاق می افتد، یک‌سری سئوال پرسیده اند که ما باید چه کنیم، وظیفه ما در قبال امام زمان و در قبال این تحولات چیست و مهم‌ترین وظیفه و مهم ترین کاری که باید انجام دهیم چیست که بتوانیم هم از فتنه ها سربلند بیرون بیاییم و هم به عنوان یک منتظر وظایف خود را انجام دهیم؟
روایات کثیری از نشانه های ظهور برشمرده شده است که در رأس آنها تقوا است و از بزرگ‌ترین شاخصه‌های تقوا، ولایت‌مداری است. ما باید در درون خودمان این نظام ولایت را نهادینه کنیم، امامت را نهادینه کنیم امام محور بشویم. نگاه‌های ما آنگونه باشد که امام می پسندند. قدم‌های ما، قلم‌های ما، دست ما، زبان ما به نحوی حرکت کند که امام می پسندد. اگر کسی در در درون منظومه امامت قرار گرفت که امام و امامت و رهنمودهای امام بر او محوریت پیدا کرد، در زمان ظهور هم توفیق پیدا می کند که گرد شمع ولایت بچرخد. آن آدم‌هایی که امام زمان صدایشان می زنند، چه کسانی هستند، کسانی هستند که قبلاً امام زمان را صدا می زنند. هر سلامی یک علیک دارد. هر که یاد ما کند یادش می کنیم، در شب تاریک امدادش می کنیم. این قانون است. از بزرگترین شاخصه‌های آخرالزمان تقوا مداری است. در زمانی که ایمان نگاه داشتن سخت است، مثل این است که شما ساقه یک شاخه درخت و گلی را که خارهای آن رو به بالا است، بخواهید با کف دست بکنید از بالا به پایین. یا مثل آتش در دست نگه داشتن، اینقدر سخت است. الآن با معصیت به اندازه یک کلید نگه داشتن فاصله نداریم. در این زمان مردان و زنانی ظهور می‌کنند که چشمان امام زمان را بر خودشان ناظر می‌دانند. آنگونه حرکت می‌کنند که امام می‌پسندد. اینها با تقوا راهشان را به امام زمان متصل می‌کنند. جوان‌هایی که خصوصاً سختی ترک گناه را تحمل می‌کنند، شاید متوجه نباشند قدم به قدم دارند به منبع نور و قداست و روحانیت نزدیک می‌شوند که همان اتصال به امام زمان است. در روایات داریم نشانه‌های دیگری ذکر شده است و لا تأخذه لومه لائم زنان و مردانی هستند که در راه خدا هرچه سرزنش‌شان می‌کنند، آسیب نمی‌پذیرند، کالزبر الحدید فولاد آبدیده هستند. کسانی هستند که الآن در فضای رسانه‌آی که دشمن رقم زده است، تحت تأثیر قرار نمی گیرند و بله محکم تر می‌شوند. تقوا، ولایت‌مداری و تسلیم خواسته های دشمن نشدن از شاخصه‌های منتظر است.

نوشتن نظر