تعطیلی سفارت اسرائیل غاصب در باکو برای کمک به «علی اف»
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»تعطیلی سفارت اسرائیل غاصب در باکو برای کمک به «علی اف»

تعطیلی سفارت اسرائیل غاصب در باکو برای کمک به «علی اف»

شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۳۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

ترس از گسترش دامنه اعتراضات مردمی در جمهوری آذربایجان و شکل گیری وضعیتی مانند مصر در این جمهوری، سبب شد تا رژیم صهیونیستی سفارت خود در باکو را تعطیل کند.

به گزارش «تابناک»، هرچند بنا به اعلام «میخائیل لاون لوتم»، سفیر رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان، سفارت این رژیم به دلیل آنچه دلایل فنی و پشتیبانی ذکر شده، به طور موقت تعطیل گشته، ولی گزارش های غیر رسمی، دلیل این اتفاق را توافق سران باکو و تل آویو برای پیشگیری از گسترش اعتراض های مردمی برشمرده و مشکلات فنی را تنها سرپوشی بر این موضوع دانسته اند.

در همین حال، «آران نیوز» نوشت: ادعای سفیر رژیم صهیونیستی درباره دلایل تعطیلی سفارت این رژیم در باکو در شرایطی مطرح می شود که به نوشته روزنامه «ینی مساوات»، علت تعطیلی سفارت اسرائیل در باکو، مسائل امنیتی بوده است؛ البته چند روز پیش هم رژیم صهیونیستی به شهروندان خود در جمهوری آذربایجان هشدار امنیتی داده بود.

بنا بر این گزارش، نگرانی از اوضاع جمهوری آذربایجان منحصر به رژیم صهیونیستی نبوده و دولت های ایالات متحده و انگلیس نیز هفته پیش به اتباع خود در این کشور هشدار امنیتی داده بودند؛ افزون بر اینکه «کیس بین»، سخنگوی مطبوعاتی سفارت آمریکا در باکو نیز از مذاکره با مقامات جمهوری آذربایجان برای تقویت امنیت این سفارتخانه خبر داده است.

تحولات اخیر در آذربایجان، در حالی رخ داده است که در ماه های اخیر، مردم این کشور شیعی نسبت به سیاست های ضد حجاب زنان حکومت «علی اف» معترض بوده و خواستار آزادی های دینی هستند.

در همین حال، گسترش فعالیت های رژیم صهیونیستی در باکو و حمایت جریان های ضد مذهبی از سوی این رژیم، موجب خشم مردم شده و آنها خواهان قطع روابط با تل آویو هستند.

به دنبال این رخدادها، مقامات باکو از ترس گسترش دامنه اعتراضات مردمی و مطالبات آنها که ممکن است شرایطی همانند مصر و یا تونس را موجب شود با صهیونیست ها توافق کرده اند تا فعالیت های خود را متوقف سازند.

گفتنی است، واهمه برخی دولت ها به ویژه رژیم صهیونیستی از وضعیت جمهوری آذربایجان به نقش آنها در سیاست های ضد دینی دولت جمهوری آذربایجان مربوط می شود که باعث عصبانیت مردم مسلمان باکو و دیگر شهرهای جمهوری آذربایجان شده و هم اکنون اوج گیری قیام های مردمی در برخی کشورهای اسلامی از یک سو و ممنوعیت حجاب اسلامی در مدارس جمهوری آذربایجان و دستگیری گسترده مدافعان حجاب از سوی دیگر، باعث خشم بیش از پیش مردم مسلمان جمهوری آذربایجان شده است.

نوشتن نظر