حکم تاریخی امام خمینی(ره) مبتنی بر اعدام سلمان رشدی
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»حکم تاریخی امام خمینی(ره) مبتنی بر اعدام سلمان رشدی

حکم تاریخی امام خمینی(ره) مبتنی بر اعدام سلمان رشدی

شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۵
امتیاز این گزینه
(1 رای)

معاون ارتباطات و بین الملل جامعةالمصطفی، با بیان اینکه حکم اعدام سلمان رشدی از سوی امام برگرفته از منطق دینی و عقل بشری است، به تشریح مبنایی تفاوت این فتوا با فتاوای غیرمتعارف تکفیری‌ها پرداخت.

 

حجت‎الاسلام والمسلمین مجید حکیم‌الهی، معاون بین‌الملل جامعةالمصطفی، با اشاره به فتوای تاریخی امام راحل(ره) درباره اعدام سلمان رشدی گفت: هر جامعه‎ای باید رو به سلامت فردی و اجتماعی حرکت کند و برای رسیدن به این سلامت نیز باید شرایط بسیاری را لحاظ کند.

وی افزود: اگر شخصی در هر جامعه‎ای با اسلحه وارد یک جمعیت بزرگ انسانی شود و مردم را به رگبار ببندد، هر دولت و جامعه‎ای خود را مکلف می‎داند که با او مقابله کند و شر او را از جامعه کم نماید.
ایشان تصریح کرد: هیچ جامعه‌ای حتی دموکراتیک‎ترین آنها نیز اجازه چنین رخ‌نمایی به کسی نمی‎دهد که با اسلحه گرم خود مردم را هدف قرار دهد، حال چگونه است که باید اجازه دهیم یک نفر با قلم مسموم خود جامعه‎ای را هدف قرار دهد و ما در مقابل آن سکوت کنیم.
حکم امام(ره) از مطابقت کامل با عقل برخوردار است.

وی گفت: آزادی بیان در دموکرات‎ترین کشورها نیز اگر سلامت جامعه را به خطر بیاندازد، از گوینده آن سلب می‎شود؛ پس اینکه یک مرجع دینی بخواهد چنین فردی را که با سخنان توهین‌آمیز خود جامعه، عقاید و آرمان یک ملت و امت بزرگ را به باد تمسخر و هجمه بگیرد، با هیچ مبنای عقلی در تضاد نیست.
حکیم‌الهی بیان کرد: سلمان رشدی با قلم مسموم خود به قرآن، پیامبر(ص) و دین خدا اهانت و توهین کرد؛ این توهین بود که زمینه‌ساز توهین‎ دیگر افراد مغرض علیه اسلام در این برهه زمانی شد.

وی گفت: این نویسنده هتاک و آلوده، به قرآن، وحی و اسلام حمله برد و در واقع به حریم اعتقادی و مرامی یک و نیم میلیارد مسلمان جهان توهین و حمله کرد.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: با این وجود تعریف فرد نامطلوب که در ادبیات رایج سیاسی تثبیت شده است در مورد وی به درستی صدق می‎کند و سلمان رشدی یک فرد کاملا غیر مفید و ناسالم و نامطلوب برای جامعه انسانی است و باید حذف شود.

وی گفت: وجود تخریبی سلمان رشدی برای جامعه انسانی به عینیت رسید و امام راحل(ره) در مقام یک مرجع دینی به خوبی با بصیرت و زمان‌شناسی و با استدلال و حجت قانون الهی حکم به ارتداد و حذف وی دادند که این فتوا در سطح جهان اسلام نمود داشت و جهان اسلام را به خروش آورد.

معاون ارتباطات و بین الملل جامعةالمصطفی عنوان کرد: این فتوای به حذف سلمان رشدی برگرفته از یک منطق عقلی و نقلی بود و هیچ عالمی نه تنها در مورد آن موضع نگرفت بلکه همه انسان‎های غیر مسلمان عاقل نیز آن را رد نکردند زیرا این حرکت امام(ره) برگرفته از یک منطق عقلی بشری بود.

وی گفت: اگر امروز بیان می‎‌شود که چرا برخی از وهابیون را که فتوا به قتل دیگران می‎دهند مذمت می‎کنیم، دلیل آن، تفاوت در همین منطق و استدلال و حکمیت است؛ تکفیر امروزه به اسلحه‎ای چند منظوره برای دشمنان اسلام و افراد بی‎منطق تبدیل شده تا از این راه به مقاصد شوم خود برسند و کاملا با حکم ارتداد یک عالم دینی متفاوت است، زیرا مبنای دینی ندارد.

حکیم‌الهی عنوان کرد: تکفیری‎ها با منطق بی‎منطقی خود گروه بسیاری از انسان‌ها را از دایره انسانیت خارج می‎دانند و هر کسی که به این عقاید اسلامی روی بیاورد را نیز کافر بر می‎شمارند، بدون داشتن یک برهان قابل پذیرش از دین و عقل که در یک ردیف هستند.

ایشان افزود: رفتار علمای وهابی با هیچ منطق و مبنایی چه دینی و چه غیر دینی سنخیت و مطابقت ندارد؛ وهابی‎ها تمامیت‌خواه هستند و هر آنچه که با تفکرات آنها در یک راستا نیست را تخطئه می‎کنند و امروزه با حمایت‎های دولت‎های استکباری به اسلحه‎ای سنگین برای استمرار پیشروی‎های جبهه کفر تبدیل شده‎اند.

مبنای مراجع در صدور حکم

حکیم‌الهی عنوان کرد: فقها و مراجع شیعه برای هر حکم خود دلایل متعدد علمی، فقهی، قرآنی و عقلی دارند که قطعا اگر یکی از این مؤلفه‎ها را با خود نداشته باشد، اقدام به صدور فتوا نمی‎کنند؛ منطق و عقل مهمترین مؤلفه و ویژگی تفکر شیعی است که متأسفانه علمای وهابی از آن به شدت غافل هستند

 

______________

جامعة‌المصطفی

نوشتن نظر