اخراج چند آمریکایی از ازبکستان به دلیل تبلیغ مسیحیت
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»اخراج چند آمریکایی از ازبکستان به دلیل تبلیغ مسیحیت

اخراج چند آمریکایی از ازبکستان به دلیل تبلیغ مسیحیت

چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۰۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نهادهای امنیتی ازبکستان، گروهی از اتباع آمریکایی مقیم این کشور را به اتهام تبلیغ غیرقانونی مسیحیت، از این کشور اخراج کردند.

به گزارش فارس نیروهای امنیتی ازبکستان، چند تن از اتباع آمریکایی را که از مدتها قبل به صورت غیر قانونی، در پوشش تاجر و معلم زبان انگلیسی، به اجرای برنامه‌های آموزشی و تبلیغی مسیحیت پروتستان در این کشور اشتغال داشتند، بازداشت و اخراج کردند.

در همین راستا پایگاه خبری "کانیوز " با تایید این خبر، تصریح کرد: در بین افراد بازداشت و اخراج شده فردی به نام "هیتون جان آرتور " از چهره‌های برجسته عقاید "باپتیسم " به عنوان یکی از فرق پروتستان در میان دانشجویان دانشگاه‌های تاشکند دیده می‌شود.

این آمریکایی مبلغ مذهب مسیحیت، به آن دسته از اتباع آمریکایی که قصد داشتند به منظور انجام تبلیغ مذهب مسیحیت انجیلی به ازبکستان سفر کنند، کمک می‌کرد تا ویزای ورود به این کشور را دریافت کنند.

به نوشته این منبع: "نوک فیلیپ اندریو "، "ماک دونوخیو "، "پاتریک دانئیل "، "هوبرگر دانیل جوزف "، "ماک ائیود " و "کارل لستر " از دیگر اتباع آمریکایی اخراج شده از ازبکستان هستند.

این افراد آمریکایی، در سال 2008 میلادی به منظور فراگیری زبان‌های مختلف، وارد دانشگاه دولتی ازبکستان شدند و پس از پایان دوران تحصیل در دفاتر سازمان‌های آمریکایی فعال در ازبکستان از جمله: "Lancaster International Trading Company, Inc ", "Litco ", "sborne Trading Company, Inc " مشغول به کار شدند.


مقامات رسمی ازبکستان معتقدند: "دژویس برایان ریچارد " رئیس سابق دفتر "sborne Trading Company, Inc " که یک نهاد آمریکایی است، در زمان اقامت خود در ازبکستان در چند سال پیش نیز، از جمله فعالترین مبلغان مذهبی مسیحیت بود.

این مبلغ آمریکایی، مدتی با اقامت در شهر سبز، یکی از شهرهای دور از پایتخت ازبکستان، با "ایریکسون جان آندریس " یکی از کارمندان سابق سازمان‌های غیر دولتی آمریکایی، همکاری داشت و همزمان معلم "انستیتو فرهنگ و توسعه آسیا " در بین جوانان این شهر بود.

نهادهای امنیتی ازبکستان این افراد را که از پیروان کلیسای انجیلی Baptists بوده و تحت پوشش بازرگانی و یا معلم زبان انگلیسی، به طور غیر قانونی اقدام به تبلیغ مسیحیت در میان دانشجویان این کشور کرده بودند را بازداشت، محاکمه و هفته گذشته از قلمرو این کشور اخراج کردند.

به گفته منابع مطلع، تمام اتباع آمریکایی بازداشت شده، ضمن تسلط کامل به زبان ازبکی، با انتخاب نامهای جعلی از قبیل جهانگیر، حسین، جسور، دانیار، فرهاد و ... توانسته بودند، ارتباط نزدیکی با جوانان و دانشجویان ازبک برقرار کنند.

به گفته مقامات امنیتی ازبکستان، این اتباع آمریکایی پی محاکمه دادگاه و بر اساس تصمیم اتخاذ شده از سوی این نهاد در هفته گذشته از خاک این کشور اخراج شدند.

نوشتن نظر