سلفی‌های بالکانی از سوریه به خانه‌های خود بازمی‌گردند
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»سلفی‌های بالکانی از سوریه به خانه‌های خود بازمی‌گردند

سلفی‌های بالکانی از سوریه به خانه‌های خود بازمی‌گردند

چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

با موفقیت‌های پی‌درپی محور مقاومت و افزایش تنش‌ها بین افراد مسلح، جوانانی که با فریب گروه‌های سلفی از کشورهای حوزه بالکان و البته با وعده‌های مادی به سوریه رفته بودند، به تدریج در حال بازگشت به خانه‌های خود هستند.

 

به گزارش موعود به نقل از فارس پس از آنکه محور مقاومت خط دفاعی خود را در سوریه مستحکم کرد و ارتش سوریه توانست در مقابل تروریست‌های حمایت شده از سوی کشورهای غربی و عربی ایستادگی کند و از سوی دیگر اختلافات بین گروه‌های سلفی و وهابی هر روز بیشتر شد، جوانانی که با فریب گروه‌های سلفی از کشورهای حوزه بالکان و البته با وعده‌های مادی به سوریه رفته بودند، به تدریج در حال بازگشت به خانه‌های خود هستند.

طی ماه گذشته تعداد 15 نفر از اتباع کوزوو، 22 نفر از اتباع آلبانی و 19 نفر از اتباع بوسنی به کشور خود بازگشته‌اند.

در همین راستا تشکل «جماعة الاسلامیه» کوزوو رسماً از جنگجویان خود خواسته تا دست از جنگ در سوریه کشیده و به کشور بازگردند.

همچنین تعدادی از اتباع دیگر کشورها نیز در حال حاضر از سوریه خارج و در استان‌های جنوبی ترکیه بدون گذرنامه سرگردان هستند.

هنگام ورود این جوانان به سوریه تبلیغات گروه‌های سلفی درباره نزدیک بودن پیروزی به اندازه‌ای اثرگذار بود که این جوانان با ورود به سوریه گذرنامه‌های خود را پاره کرده، یا به فروش می‌رساندند. گذرنامه‌های باقی مانده نیز از سوی رهبران گروه‌های سلفی گرفته و نزد خود نگه می‌داشتند و به این شکل آنها در گروه گروه‌های سلفی قرار می‌گرفتند.

برآورد می‌شود که بیش از 300 نفر از اهالی شبه جزیره بالکان در سوریه می‌جنگند که اهل بوسنی، صربستان، آلبانی و مقدونیه هستند.

این افراد در شهرک سرمدا در داخل سوریه جمع می‌شوند تا برای پیوستن به شبه نظامیان گروه موسوم به ارتش آزاد آموزش ببینند، اما غالب آنها به جبهه النصره ملحق می‌شوند که وابسته به القاعده است.

نوشتن نظر