امام حسین(ع) از چه زمانی و چگونه سیدالشهدا لقب گرفت؟
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»امامان و ائمه»امام حسین (ع) و عاشورا »امام حسین(ع) از چه زمانی و چگونه سیدالشهدا لقب گرفت؟

امام حسین(ع) از چه زمانی و چگونه سیدالشهدا لقب گرفت؟

يكشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۳
امتیاز این گزینه
(7 آرا)

در تاریخ اسلام دو شخصیت بزرگ با لقب سید الشهدا شناخته می شوند: حمزة بن عبدالمطلب و حسین بن علی علیه السلام.روشن است که این لقب به معنای برتری این دو شهید بر دیگر شهیدان است،چنان که در برخی روایات،امام حسین علیه السلام را افضل الشهدا نیز معرفی کرده اند.

 

 

 

این لقب را نخستین بار رسول خدا صلی الله علیه و آله به حمزه،عموی خود که در جنگ احد به شهادت رسید،عطا کرد و از آن پس حمزه با این لقب شناخته شد. حمزه به سبب ایمان مستحکم و سابقه درخشانش در حمایت از اسلام و دفاع از شخص رسول خدا صلی الله علیه و آله،همواره مورد توجه و علاقه ایشان بود.

ایثار و فداکاری های حمزه و شجاعت فوق العاده او،در تاریخ اسلام مشهور است.جنگ احد یکی از صحنه های بروز ایمان و ایثار و شجاعت حمزه بود.در کنار این فضایل،چگونگی شهادت او و غربت و مظلومیتش نیز،در میان شهیدان احد و دیگر جنگ های قبل و بعد از آن کم نظیر بوده است. گویا مجموع این فضیلت ها،

لقب سید الشهدا را برای حمزه به ارمغان آورد و او را بر سایر شهیدان والا مقام اسلام برتری داد.امامان شیعه نیز همواره این لقب را برای حمزة بن عبدالمطلب به کار می بردند و از انتسسابشان به حمزة سیدالشهدا با افتخار سخن می گفتند.

اعطای لقب سیدالشهدا به اباعبدالله حسین علیه السلام نیز از همین رو بوده است،چرا که شخصیت امام حسین علیه السلام نیز در میان شهیدان عالم بی همتاست و نه تنها نحوه شهادت و غربت و مظلومیت او،بلکه تابندگی و اثر بخشی خونش نیز بی مانند است.

از این رو امام حسین علیه السلام،به حق سرور همه شهیدان عالم است و خون او بر همه خون ها برتری دارد.

اما پرسش این است که چه کسی نخستین بار این لقب را به امام حسین علیه السلام داده است؟

بر اساس روایتی از امام صادق علیه السلام نخستین کسی که امام حسین علیه السلام را با لقب «سیدالشهدا» خواند،جبرئیل بود: یک بار زمانی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله،حسین علیه السلام را در آغوش گرفته بود،به ایشان خبر داد که او سید الشهداست.از آن پس زسول خدا صلی الله علیه و آله او را با این لقب خواند.

پیامبر صلی الله علیه و آله بارها خبر شهادت امام حسین علیه السلام را برای مردم،به ویژه یاران خاص و برذخی خویشان بیان کرده بود. در یکی از این روایات،پیامبر از طرف خداون،حسین بن علی علیه السلام را سید الشهدا معرفی کرد و فرمود: انه سيدُ‌الشُّهداء مِن الاوَّلينَ و الاخِرينَ فِي الدُّنيا وَ الاخرةِ ، وَ سيِّد شَبابِ اهلِ الجَنَّةِ مِنَ الخَلْقِ اَجمَعِينَ؛ «او (حسين) سرور شهيدان از نخستين تا آخرين آنها در دنيا و آخرت است و سرور جوانان همه اهل بهشت است.»

طبق یک روايت مشهور ديگر،كه بيشتر منابع آن را نقل كرده‌اند، رسول‌خداˆ صلی الله علیه و آله پس از آن كه به نقل از جبرئيل، از شهادت فرزندش در آینده خبر داد،از خدا خواست كه حسين علیه السلام را به مقام سروری بر شهيدان برساند.

بنابراين نخستین کسی که لقب سيدالشهداء را به امام حسین علیه السلام داد،رسول‌خداˆ صلی الله علیه و آله از طرف خدا بود، و پس از آن امامان شیعه نیز بر تكرار آن تأكيد كردند.

از جمله امام علي‌بن‌الحسين علیه السلام† در بيان فضيلت و قداست سرزمين كربلا بر ساير زمين‌ها به اين نكته اشاره مي‌كند كه این زمین پيكر پاك سيدالشهدا علیه السلام †را در آغوش گرفته است: قال علي‌بن‌الحسين‡: اِتَخَذَاللهُ اَرضَ كَربلا حَرَماً آمِناً مُبارَكا .....الَّتي تَضَمَّنَتْ سيدَ‌الشُّهداء و سيدَ شبابِ أهلِ الجَنَّة: «خداوند زمين كربلا را حرمی امن و پر بركت قرار داده ...كه سيد‌الشهداء† و سرور جوانان اهل بهشت را در خود جاي داده است.»

بر اساس روايات متعدد، امام صادق علیه السلام†، امام حسين† علیه السلام را سيدالشهدا خوانده است.حتي پيش از آن حضرت نيز، ميثم تمّار در گفتگو با جَبَلة مَكيَّه، اين تعبير را درباره امام حسین علیه السلام به كار برده بود.

این نشان مي‌دهد افراد نزديك به اهل‌بيت علاوه بر اینکه از شهادت امام خبر داشته‌اند، با لقب سيد‌الشهدا براي آن حضرت نيز آشنا بوده‌اند.پس از آن امام صادق عليه السلام آن قدر بر اين لقب شريف تاكيد کرد که استفاده از آن برای اشاره به امام حسین علیه السلام از آن زمان رایج و فراگیر شد.

طبق روايتي امام صادق عليه السلام به ام‌سعيد اَحمَسِيَّه،كه مركبي كرايه كرده بود تا برای زیارت شهیدان به مدینه برود،فرمود: چرا به زيارت سيدالشهدانمي‌روي؟ ام سعید پرسيد: سرور شهيدان (سيدالشهدا) كيست؟ امام فرمود: حسين‌بن‌علي است.

بنابراين لقب سيدالشهداء را نخستين بار رسول‌خدا صلی الله علیه و آله به حضرت حمزة‌بن‌عبدالمطلب پس از شهادتش در جنگ اُحد داد و بعد از آن،اين لقب را به حسين‌بن‌علي عليه السلام قبل از شهادتش و هنگام خبر دادن از شهادت وي، عطا کرد.

پس از شهادت مظلومانه آن حضرت دركربلا،امامان شيعه بر این لقب تاکید کردند.با تکرار آن در برخي دعاها و زيارت‌نامه‌ها به تدریج عنوان «سید الشهدا» تبدیل به یکی از مشهورترين القاب امام حسین عليه السلام شد.

 

منبع: مقتل جامع سید الشهدا

1 نظر

  • لینک نظر م ش يكشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۰ نوشته شده توسط م ش

    سلام
    میخواستم ازتون خواهش کنم برای من که گرفتاری بسیار بزرگی دارم دعا کنید. توروبه خدا خیلی سریع برام دعا کنید تا دیر نشده. خیلی به دعاتون محتاجم.

نوشتن نظر