هفتم صفر؛ روز شادی یا عزاداری؟

دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۳
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

ولادت ائمه(ع)، زمان شادی و فرح شیعیان است و شهادت اهل بیت(ع) روز حزن و عزای شیعه است، نکته اصلی آن است که ایرادی بر عزاداری برای ائمه(ع) حتی درایام شادی نیست، ولی شادی در روز ماتم ائمه(ع) هتک حرمت ساحت معصومین(ع) محسوب می‌شود .

 

حجت الاسلام صالحی والمسلمین خوانساری با اشاره به ولادت حضرت موسی بن جعفر(ع) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در روز هفتم صفر، اظهار داشت: همزمانی ولادت و شهادت دو امام معصوم(ع) در روز هفتم صفر، سبب سردرگمی مردم بین عزا و شادمانی است.

وی ادامه داد: ایام ولادت ائمه(ع)، زمان شادی و فرح شیعیان است و  شهادت اهل بیت(ع) نیز روز حزن و عزای شیعه است، اما نکته اصلی در این مطلب آن است که ایرادی بر عزاداری برای ائمه(ع) حتی در ایام شادی وارد نیست، ولی شادی در روز ماتم اهل بیت(ع) هتک حرمت ساحت ائمه معصومین(ع) محسوب می‌شود.

این خطیب حوزوی، درباره تخییر بین عزاداری و شادمانی در روز هفتم صفر، تأکید کرد: بین ولادت و شهادت، اعتنا و اهتمام به شهادت بهتر از ولادت است.

حجت الاسلام صالحی والمسلمین خوانساری با اشاره به تأثیر امام موسی بن جعفر(ع) در زندان بر افراد، ابراز داشت: امام حتی در زندان، افراد را تحت تأثیر قرار می‌داد و همواره خداوند را به خاطر خلوت و عزلت ایجاد شده، شکر می‌کرد؛ چرا که فرصتی مغتنم را برای ایشان برای راز و نیاز با خداوند ایجاد کرده بود.

 

وی در پایان با اشاره به تزلزل باطل و ثبات حقانیت، تصریح کرد: تفاوت منش بنی امیه و بنی عباس در این است که بنی امیه جلو فضائل اهل بیت(ع) را گرفته و با سب و لعن و جعل حدیث سعی در دشمنی با اهل بیت(ع) می‌کردند ولی بنی عباس با تبعید و زجر و زندان سعی بر دشمنی با ائمه(ع) می‌کردند.

 

حوزه