تکذیب عکس فرشتگان بربام کعبه+عکس
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»تکذیب عکس فرشتگان بربام کعبه+عکس

تکذیب عکس فرشتگان بربام کعبه+عکس

سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۹
امتیاز این گزینه
(5 آرا)

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسین علوی مهر مدیر دانشنامه قرآن‌پژوهی در مورد صحت و سقم چنین ادعاهایی و اینکه آیا فرشته بر انسان ظاهر می‌شود به مهر گفت: تا کنون این همه زائر به خانه خدا و مسجدالحرام مشرف شده‌اند ولی چنین ادعایی که فرشته‌ای را بالای خانه خدا مشاهده کرده‌اند مطرح نشده است.

وی افزود: البته نمی‌توان کلاً منکر شد که اصلاً فرشته‌ای نیست. بر اساس روایات فرشتگان ممکن است در مسجدالحرام نازل شوند و برای حمایت و یاری مؤمنان فرود آیند. البته این به معنای این نیست که فرشته‌ای بالای خانه خدا قابل مشاهده است. از نظر دینی و حتی علمی نیز این موضوع قابل اثبات نیست.

مدیر دانشنامه قرآن‌پژوهی در ادامه یادآور شد: اینکه فرشتگان می‌روند و می‌آیند منظور در عالم معنا است. باید توجه داشت که فرشتگان موجودات مجردی هستند که قابل مشاهده نیستند. تنها کسانی چون پیامبران که به عالم تجرد درآیند و متصل به عالم معنا شوند می‌توانند فرشتگان را مشاهده کنند.

وی تأکید کرد: حتی بزرگان ما نیز چنین ادعایی مبنی بر صورت و شکل دادن به فرشته را نداشته‌اند. در قرآن کریم داریم فرشته‌ای که بر حضرت مریم(س) فرود آمد در قالب انسان بسیار زیبا تمثل پیدا کرد. همچنین در قرآن داریم که جبرئیل وقتی برای وحی بر پیامبر(ص) نازل می‌شد به صورت دحیه بن خلیفه کلبی نازل می‌شد؛ یعنی به صورت زیباترین مردی که در مدینه بود.

حجت الاسلام علوی مهر تصریح کرد: علامه طباطبایی در المیزان حتی این موضوع که صورت اصلی جبرئیل قابل مشاهده بوده را انکار می‌کند. بسیاری از متفکران معتقدند که پیامبر دو بار صورت اصلی جبرئیل را مشاهده کرده است، یکی در غار حرا و در آغاز نزول قرآن و دیگر زمانی که پیامبر به معراج رفت. بار دوم و زمانی که پیامبر به معراج رفت این شخص پیامبر بود که تقاضا کرد جبرئیل را به صورت اصلی خودش ببیند.

وی یادآور شد: بار اول و در غار حرا حالتی که بیان شده این است که پیامبر به هر طرف که نظر می‌کرد نوری می‌دید و صدایی از اطراف می‌شنید ولی شکل خاصی برای جبرئیل بیان نشده است.

این پژوهشگر در ادامه تأکید کرد: تصور کردن شکل برای فرشتگان که موجوداتی مجرد هستند امری غلط و موهوم است. تنها افرادی چون حضرت مریم(س)، حضرت ابراهیم(ع) و پیامبر اکرم(ص) در عالم ماده می‌توانند فرشته‌ای که مجرد است را مشاهده کنند. در این حالت فرشته به صورت موجود مادی ظاهر می شود.

وی افزود: ادعای مطرح شده توسط آن فرد که فرشته را دیده انکار می‌شود. ادعاهای اینچنینی معمولاً غیر قابل قبول هستند. هیچ عکسی از فرشته قابل تصور نیست و نشان دادن عکس و تصویر از فرشته کاملاً کذب است.

اخیراً ویدیویی در برخی سایتهای اینترنتی منتشر شده که منتشر کننده آن مدعی است در آن عکس یک فرشته بر بام خانه خدا دیده می شود.

منتشر کننده این ویدیو ادعا کرده که این همان فرشته‌ای است که هنگام نماز از آسمان نزول می کند و بالای سر نمازگزاران اطراف کعبه، می گردد!

6 نظر

 • لینک نظر adel دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۴۸ نوشته شده توسط adel

  من که باور میکنم

 • لینک نظر ناشناس سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۰۴:۱۸ نوشته شده توسط ناشناس

  فرض محال بر اين كه فرشته است ولي من جايي خوندم كه از منظر اسلام و زرتشت فرشته ها لباسي سبز از جنس حرير مي پوشند

 • لینک نظر مصطفی شنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۵۱ نوشته شده توسط مصطفی

  اول از مطالب عنوان شده تشکر می کنم جالب بود دوم اینکه بکفته غربیها دروغ هر چه بزرگتر و ریشه ایتر باشه مردم جاهل بهتر می پسندند و بهتر میشه ....
  چون غربیهااز نظر دید دینی همه چیز رو مادی و جسمی تصور می کنند و اطلاعات که خوشبختانه دارند ضعیف و غلط با اندکی تعمل می شه به دروغ بودن و اینکه دستهای پشت پرده است پی برد

 • لینک نظر کیمیا سه شنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۱۲ نوشته شده توسط کیمیا

  چرا این مدلیه؟ شبیه یه کبوتر خیلی بزرگه....
  این کجاش فرشته است؟

 • لینک نظر مولچه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۵۶ نوشته شده توسط مولچه

  ما که جز دود چیزی ندیدم

 • لینک نظر علی چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۲۴ نوشته شده توسط علی

  مگه کبوتره؟؟؟؟

نوشتن نظر